Pirmą kartą JAV istorijoje – juodaodis Kalėdų Senelis

Domantė Juknonytė
2016-12-22
Vaikščiodamas tarp šimtų barzdotų, stambių ir džiaugsmingų baltųjų kolegų, Laris Džefersonas – ilgametis Kalėdų Senelis – stipriai išsiskiria, rašo amerikiečių leidinys „The Washington Post“. Nors į svarbiausio Kalėdų simbolio vaidmenį jis įsijausdavo nuo pat vaikystės, žiniasklaidos dėmesį pritraukė tik šiais metais.
Pirmą kartą JAV istorijoje – juodaodis Kalėdų Senelis
Šiuo metu Minesotos valstijos Kalėdų Senelių rezidencijoje Senelis Laris yra labiausiai lankomas. „Tai yra taip smagu! Esu pasišventęs šiai veiklai. Nesureikšminkite to, jog aš – juodaodis. Aš - tiesiog Kalėdų Senelis!“, - „The Washington Post“ džiaugėsi Laris Džefersonas.

Ilgai lauktas Kalėdų Senelis
Liepos mėnesį vykusiame Kalėdų Senelių suvažiavime Misūrio valstijoje, kuriame dalyvavo daugiau nei 800 JAV Kalėdų Senelių, L.Džefersonas, apsivilkęs šventinį kostiumą, sukėlė kontroversišką susirinkusiųjų reakciją – jis, skirtingai nei vaizduojamas tradicinis Kalėdų Senelis, yra juodaodis.

Suvažiavime dalyvavo ir Kalėdų Senelių rezidencijoje, Minesotos valstijoje, įsikūręs Senelis Sidas, kuris atvyko turėdamas tikslą – surasti juodaodį Kalėdų Senelį. Rezidencijos organizatoriai šį švenčių sezoną tikėjosi pokyčių – per visus 24 metus Rezidencijos gyvavimo metus nebuvo nė vieno juodaodžio Kalėdų Senelio. „Senelis Sidas mane patikino, kad jeigu prisijungsiu prie jų rezidencijos Minesotoje, su manim bus elgiamasi gražiai“, - interviu leidiniui šmaikštavo L.Džefersonas.

Taigi gruodžio pradžioje ir buvo pristatytas pirmasis juodaodis Kalėdų Senelis – tai tapo didele švente daliai valstijos šeimų. L.Džefersonas pasakoja, jog į Kalėdų Senelių rezidenciją atvykusi moteris teigė, jog 25 metus laukė, kol Kalėdų Senelio vaidmuo bus ne tik baltųjų privilegija. „Juodaodžių Kalėdų Senelių pasaulyje yra labai mažai. Tai buvo viena priežasčių, kodėl nusprendžiau tai daryti“, - sakė naujasis oficialusis Senelis Laris ir pridūrė, kad toks sprendimas nėra tik siekis reprezentuoti rasinę bendruomenę. „Tai – mano pašaukimas“, - tikino jis.
 
Vaidmuo – nuo pat mažens
L.Džefersonas užaugo 12 vaikų šeimoje. Kalėdos buvo mėgstamiausia šeimos šventė. Kai L.Džefersonui buvo dvylika, prieš pat Kalėdas jo tėvas susižeidė nugarą, todėl negalėjo paslėpti kalėdinių dovanų po eglute. Tą kartą tėvas paprašė Lario atlikti Kalėdų Senelio vaidmenį.

Po daugelio metų per Kalėdas susirgus L.Džefersono sūnėnams, Laris apsivilko Kalėdų Senelio kostiumą ir paprašė kaimyno nuvežti jį į kitą miesto galą nustebinti sūnėnų.
Būdamas vieno JAV kariuomenės rezervinio dalinio kapitonu Laris 30 metų vilkdavosi raudoną kostiumą per jo vadovaujamo būrio Kalėdų šventes.
 
Atsirado ir prieštaraujančių
Tačiau toli gražu ne visi pritaria tradicinio Kalėdų Senelio įvaizdžio griūčiai. Dar iki prisijungimo prie oficialiųjų JAV Kalėdų Senelių, L.Džefersono kandidatūra buvo daug kartų atmesta kaip neatitinkanti Kalėdų Senelio prototipo. „Kai kurios organizacijos priešinasi juodaodžių ar ispanų kilmės Kalėdų Senelių įdarbinimui, - teigė L.Džefersonas. - Minesota šiuo atžvilgiu pralenkia daugumą šalies valstijų.“


Prieš trejus metus televizijos kanalo „Fox“ žinių vedėja Megyn Kelly laidoje pasakiusi, jog „Kalėdų Senelis gali būti tik baltasis“ sukėlė karštą diskusiją nacionaliniu mastu. Žurnalistė tuomet sulaukė daugybės priekaištų.
L.Džefersonas pripažįsta, jog kai kurie vaikai itin nustemba pamatę netradicinį Kalėdų Senelį. „Vienas keturmetis mane išvydęs paklausė, ar aš tikras Kalėdų Senelis, ir pasakė nežinojęs, jog šis – juodaodis. Atsakiau jam, jog esu juodaodis, ir kad Senelis būna skirtingų odos spalvų. Vaikas šį paaiškinimą priėmė ir suprato. Nuostabu, kaip tokio amžiaus vaikai išreiškia savo mintis“, - pasakojo L.Džefersonas.

Jis teigia, jog yra ypač svarbu, kad Kalėdų Seneliai būtų ne tik baltaodžiai: „Juk tai - Amerika, kurioje gyvena skirtingų rasių žmonės. Vaikams reikia matyti Kalėdų Senelį tokį kaip ir jie. Tai padėtų jiems identifikuotis su šventine Kalėdų dvasia.“

 
Tapo įžymybe
Šiais metais prisijungęs prie Kalėdų Senelių rezidencijos L.Džefersonas tapo įžymybe. Pastarąsias savaites apie jo fenomeną nuolatos rašoma vietinėje ir nacionalinėje JAV žiniasklaidoje, jis buvo pakviestas į interviu televizijos laidoje „Stivo Harvio šou“ (angl. - „Steve Harvey Show“).

Šiuo metu Minesotos valstijos Kalėdų Senelių rezidencijoje Senelis Laris yra labiausiai lankomas. „Tai yra taip smagu! Esu pasišventęs šiai veiklai. Nesureikšminkite to, jog aš – juodaodis. Aš - tiesiog Kalėdų Senelis!“, - „The Washington Post“ džiaugėsi L.Džefersonas.

 
Aktoriai, filmuose vaidinę Kalėdų Senelius
 
Auksinio Gaublio laimėtojas Timas Allenas atliko Kalėdų Senelio vaidmenį Disnėjaus trilogijoje „Kalėdų Senelis“ (1994 m.; 2002 m.; 2006 m.). Timo Alleno personažas Skotas Kalvinas Kūčių vakarą netyčia nustumia Kalėdų Senelį nuo stogo ir yra priverstas užimti jo pareigas, laiku pristatyti dovanas vaikams, ir, galiausiai, tapti naujuoju Kalėdų Seneliu.
 
Leslie Nielsenas, Holivudo ir Kanados šlovės žvaigždžių savininkas, Kalėdų Senelio vaidmenį atliko dviejuose filmuose: „Viskas, ko noriu per Kalėdas“ (1991) ir „Ar yra Kalėdų Senis?“ (2000).
 
„Emmi Awards“ ir Aktorių gildijos apdovanojimų laureatas Johnas Goodmanas per savo ilgą ir spalvingą karjerą yra atlikęs daugybę įvairių vaidmenų, tarp kurių animacinio filmo „Elniuko Rudolfo nuotykiai“ (1998) veikėjo Kalėdų Senelio įgarsinimas bei vaidmuo filme „Metai be Kalėdų Senelio“ (2006).
 
Dviejų Oskarų statulėlių nugalėtojas Tomas Hanksas 2004 metais įkūnijo Kalėdų Senelį filme „Svajonių traukinys“. Filmas nominuotas trims „Oskarams“ už muzikinį takelį ir garso techniką.
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica