Paukščių gripas įsisiautėjo tarp karvių

Emilis Jakštys
2024-05-17
Pastaraisiais mėnesiais JAV paukščių gripą sukeliančiu virusu (H5N1) užsikrėtė mažiausiai devyniose valstijose auginamos karvės. Dabar šalies Vyriausybė žada finansinę paramą pieno gamintojams, o šie iš dalies abejoja, ar pinigai padės išspręsti problemą. Mokslininkai sako, kad H5N1 virusą tarp karvių buvo galima aptikti kur kas anksčiau.
Paukščių gripas įsisiautėjo tarp karvių
Nuo 2022-ųjų paukščių gripas H5N1 palietė ne vieną paukščių populiaciją. Ir nors JAV infektologai atidžiai tyrė galimas mutavusio viruso infekcijas tarp kiaulių, užsikrėtusios karvės buvo tikras akibrokštas.

Valdžia kritikuoja pieno gamintojus
 
JAV Vyriausybės atstovai negailėjo kritikos daliai pieno gamintojų. Pasak politikų, šie nenori įsileisti Jungtinių Amerikos Valstijų agrokultūros departamento (USDA) specialistų, kad šie testuotų auginamas karves. Be to, dalis negaluojančių ūkio darbuotojų patys nenoriai tikrinasi dėl itin nedidelės H5N1 viruso infekcijos rizikos. Todėl neatmetama galimybė, kad virusas gali įsisiautėti ir tarp žmonių.
 

„USDA prioritetas – išlaikyti šį užkratą tik tarp gyvūnų. Galiausiai norime pašalinti jį iš industrijos bei sukurti vakciną, kuri padės išvengti dar vienos pandeminės situacijos dėl H5N1 viruso užkrato tarp karvių“, – CNN kalbėjo USDA Žemės ūkio sektoriaus vadovas Tom Vilsack.
 
Parems pinigais
 
USDA skirs iki 2 tūkstančių JAV dolerių (1,8 tūkst. eurų) kiekvienam apkrėstam žemės ūkiui. Lėšos bus skiriamos pieno gamintojams, kurie darbuotojus aprūpins apsauginėmis priemonėmis ir sudarys tinkamas sąlygas uniformoms dezinfekuoti.
 
Vyriausybė taip pat skirs finansinę pagalbą bendro USDA bei JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) tyrimo dalyviams. CDC direktoriaus pavaduotojas Nirav Shah paskelbė, kad žemės ūkio darbuotojai gaus po 75 dolerius, už tai, kad iš jų bus paimamas kraujo mėginys. Taip pat jie dalyvaus interviu su CDC specialistais.
 
Ūkininkų interesams atstovaujančios profesinės sąjungos į šį pasiūlymą žvelgia skeptiškai. Profesinės sąjungos „United Farm Workers“ strategijos kampanijos vadovė Elizabeth Strater teigia, jog ši suma nekompensuos prarasto žemės ūkio darbuotojų laiko. „75 doleriai neišmaitins jų šeimų“, – teigė profsąjungietė.
 

E.Strater sako, kad ūkininkai vengia tikrintis sveikatą, mat nustačius paukščių gripo diagnozę jie patirs nemažus finansinius nuostolius. Ūkininkai bus priversti kurį laiką nedirbti.  
 
Tiesa, Nacionalinė pieno gamintojų asociacija palankiai įvertino Vyriausybės pažadus paremti ūkininkus. Asociacija išreiškė norą ir toliau bendradarbiauti su USDA. „Mes padarysime viską ką galime, kad padėtume pieno gamintojams suprasti ir įsisavinti šių iniciatyvų naudą, kuomet jos bus pradėtos įgyvendinti“, – rašoma oficialiame Nacionalinės pieno gamintojų asociacijos pranešime.
 
Galėjo būti pastabesni

 
Nuo 2022-ųjų paukščių gripas H5N1 palietė ne vieną paukščių populiaciją. Ir nors JAV infektologai atidžiai tyrė galimas mutavusio viruso infekcijas tarp kiaulių, užsikrėtusios karvės buvo tikras akibrokštas.
 
Šių metų sausio mėnesį sutriko karvių maitinimasis ir pieno gamyba. Biologas dr. Michael Worobey teigia, kad nepastebėtas paukščių gripas tarp karvių cirkuliavo net kelis mėnesius. Deja, bet nebuvo tiriama karvių mėginių genetinė struktūra, o apsiribota tik atskirų virusų paieška. Virusas buvo aptiktas tik kovą. „Mes galėjome būti kur kas pastabesni“, – situaciją komentavo mokslininkas.
 
Jis sako, kad reikšminga dalis JAV ūkininkų turi pasenusį požiūrį į galvijų sveikatą. Ūkininkai tiria tik infekcijos simptomus turinčius galvijus. Tačiau turi būti periodiškai tiriami ir asimptomiai galvijai. Biologas neatmeta, kad H5N1 užsikrės ne tik karvės, bet ir kiti galvijai. Jau užfiksuoti netoli galvijų gyvenančių naminių gyvūnų (pvz., kačių) infekcijos atvejai.
 
Dabartinės paukščių gripą sukeliančio viruso forma (H5N1) nekelia grėsmės žmonėms. Tačiau virusas gali mutuoti. USDA neatmeta, kad šitai galėtų sukelti dar vieną paukščių gripo tarp žmonių pandemiją. Tiesa, kalbėti apie paukščių gripo pandemiją tarp žmonių didelio pagrindo kol kas nėra.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    Šiemet gabi Vilniaus universiteto vientisųjų medicinos studijų šešto kurso studentė Kamilė Čeponytė pelnė VU ...
    Artėjant Pasaulinei anksčiau laiko gimusių naujagimių dienai, gydytojos ir mamos priminimas: vien medikų ir įrangos neužtenka

    Artėjant Pasaulinei anksčiau laiko gimusių naujagimių dienai, gydytojos ir mamos priminimas: vien medikų ir įrangos neužtenka

    Lapkričio 17 d. minima Pasaulinė anksčiau laiko gimusių naujagimių diena, skirta atkreipti dėmesį į šiems mažyliams ir jų t...

    Budinti vaistinė


    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...
    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) atkreipia dėmesį, kad netrukus gali ne tik...

    razinka


    Sveika šeima


    Rūpestį kelia Lenkijoje aptiktas pavojingas virusas

    „Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina visas šalis išlikti budrias dėl įvežtinės poliomielito rizikos, vykdyti epidemiologinę priežiūrą bei stiprinti laboratorinę diagnostiką ir kontrolę“, – sako NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Balaišienė.

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Atpildas vis vien ateis
    Henrikas Vaitiekūnas Atpildas vis vien ateis
    Žaidžiantys pasitikėjimu
    Paulius Skruibis Žaidžiantys pasitikėjimu
    Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?
    Vilija Targamadzė Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?

    Naujas numeris