Paukščių gripas įsisiautėjo tarp karvių

Emilis Jakštys
2024-05-17
Pastaraisiais mėnesiais JAV paukščių gripą sukeliančiu virusu (H5N1) užsikrėtė mažiausiai devyniose valstijose auginamos karvės. Dabar šalies Vyriausybė žada finansinę paramą pieno gamintojams, o šie iš dalies abejoja, ar pinigai padės išspręsti problemą. Mokslininkai sako, kad H5N1 virusą tarp karvių buvo galima aptikti kur kas anksčiau.
Paukščių gripas įsisiautėjo tarp karvių
Nuo 2022-ųjų paukščių gripas H5N1 palietė ne vieną paukščių populiaciją. Ir nors JAV infektologai atidžiai tyrė galimas mutavusio viruso infekcijas tarp kiaulių, užsikrėtusios karvės buvo tikras akibrokštas.

Valdžia kritikuoja pieno gamintojus
 
JAV Vyriausybės atstovai negailėjo kritikos daliai pieno gamintojų. Pasak politikų, šie nenori įsileisti Jungtinių Amerikos Valstijų agrokultūros departamento (USDA) specialistų, kad šie testuotų auginamas karves. Be to, dalis negaluojančių ūkio darbuotojų patys nenoriai tikrinasi dėl itin nedidelės H5N1 viruso infekcijos rizikos. Todėl neatmetama galimybė, kad virusas gali įsisiautėti ir tarp žmonių.
 

„USDA prioritetas – išlaikyti šį užkratą tik tarp gyvūnų. Galiausiai norime pašalinti jį iš industrijos bei sukurti vakciną, kuri padės išvengti dar vienos pandeminės situacijos dėl H5N1 viruso užkrato tarp karvių“, – CNN kalbėjo USDA Žemės ūkio sektoriaus vadovas Tom Vilsack.
 
Parems pinigais
 
USDA skirs iki 2 tūkstančių JAV dolerių (1,8 tūkst. eurų) kiekvienam apkrėstam žemės ūkiui. Lėšos bus skiriamos pieno gamintojams, kurie darbuotojus aprūpins apsauginėmis priemonėmis ir sudarys tinkamas sąlygas uniformoms dezinfekuoti.
 
Vyriausybė taip pat skirs finansinę pagalbą bendro USDA bei JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) tyrimo dalyviams. CDC direktoriaus pavaduotojas Nirav Shah paskelbė, kad žemės ūkio darbuotojai gaus po 75 dolerius, už tai, kad iš jų bus paimamas kraujo mėginys. Taip pat jie dalyvaus interviu su CDC specialistais.
 
Ūkininkų interesams atstovaujančios profesinės sąjungos į šį pasiūlymą žvelgia skeptiškai. Profesinės sąjungos „United Farm Workers“ strategijos kampanijos vadovė Elizabeth Strater teigia, jog ši suma nekompensuos prarasto žemės ūkio darbuotojų laiko. „75 doleriai neišmaitins jų šeimų“, – teigė profsąjungietė.
 

E.Strater sako, kad ūkininkai vengia tikrintis sveikatą, mat nustačius paukščių gripo diagnozę jie patirs nemažus finansinius nuostolius. Ūkininkai bus priversti kurį laiką nedirbti.  
 
Tiesa, Nacionalinė pieno gamintojų asociacija palankiai įvertino Vyriausybės pažadus paremti ūkininkus. Asociacija išreiškė norą ir toliau bendradarbiauti su USDA. „Mes padarysime viską ką galime, kad padėtume pieno gamintojams suprasti ir įsisavinti šių iniciatyvų naudą, kuomet jos bus pradėtos įgyvendinti“, – rašoma oficialiame Nacionalinės pieno gamintojų asociacijos pranešime.
 
Galėjo būti pastabesni

 
Nuo 2022-ųjų paukščių gripas H5N1 palietė ne vieną paukščių populiaciją. Ir nors JAV infektologai atidžiai tyrė galimas mutavusio viruso infekcijas tarp kiaulių, užsikrėtusios karvės buvo tikras akibrokštas.
 
Šių metų sausio mėnesį sutriko karvių maitinimasis ir pieno gamyba. Biologas dr. Michael Worobey teigia, kad nepastebėtas paukščių gripas tarp karvių cirkuliavo net kelis mėnesius. Deja, bet nebuvo tiriama karvių mėginių genetinė struktūra, o apsiribota tik atskirų virusų paieška. Virusas buvo aptiktas tik kovą. „Mes galėjome būti kur kas pastabesni“, – situaciją komentavo mokslininkas.
 
Jis sako, kad reikšminga dalis JAV ūkininkų turi pasenusį požiūrį į galvijų sveikatą. Ūkininkai tiria tik infekcijos simptomus turinčius galvijus. Tačiau turi būti periodiškai tiriami ir asimptomiai galvijai. Biologas neatmeta, kad H5N1 užsikrės ne tik karvės, bet ir kiti galvijai. Jau užfiksuoti netoli galvijų gyvenančių naminių gyvūnų (pvz., kačių) infekcijos atvejai.
 
Dabartinės paukščių gripą sukeliančio viruso forma (H5N1) nekelia grėsmės žmonėms. Tačiau virusas gali mutuoti. USDA neatmeta, kad šitai galėtų sukelti dar vieną paukščių gripo tarp žmonių pandemiją. Tiesa, kalbėti apie paukščių gripo pandemiją tarp žmonių didelio pagrindo kol kas nėra.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

  S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

  VšĮ Panevėžio miesto odontologijos poliklinikos laikinoji vadovė Santa Miežinienė, šiemet įsisegusi Nusipelniusio Li...
  Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

  Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

  Gegužę prestižiniame tarpdisciplininiame mokslo žurnale „Nature“ buvo publikuoti gausaus tarptautinio mokslininkų kole...

  Budinti vaistinė


  Nėra paso – nebus ir vaistų

  Nėra paso – nebus ir vaistų

  Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...
  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...

  razinka


  Sveika šeima


  Apie laimingiausią Lietuvos jaunimą kalba pasaulis

  Lietuvos jaunimas – laimingiausias pasaulyje, skelbiama Pasaulio laimės ataskaitoje. „Kaip, kodėl?“ – klausia užsienio žiniasklaida, stebisi ir patys lietuviai. Bene didžiausią indėlį, ieškant Lietuvos jaunimo laimės priežasčių, neseniai įnešė garsusis britų dienraštis „The Guardian&...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Pseudomokslas apie makalienę
  Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę
  Apie ponią Frustraciją Mortenson
  Henrikas Vaitiekūnas Apie ponią Frustraciją Mortenson
  Pats juokingiausias rašinys
  Henrikas Vaitiekūnas Pats juokingiausias rašinys

  Naujas numeris