Pasaulio banko prezidentas Jim Yong Kim tikina – Ebola viruso protrūkis Vakarų Afrikoje parodė, jog esame visiškai nepasiruošę kovai su mirtinomis epidemijomis. Praėjusią savaitę kalbėdamas Vašingtone jis sakė, jog tik šalių Vyriausybėms, pasaulinėms korporacijoms ir draudimo kompanijoms susivienijus ateityje įmanoma pasirengti būsimiems ligų plitimams.
Pasaulio banko prezidentas Jim Young Kim tikina, jog jau dabar Pasaulio bankas kartu su Pasaulio sveikatos organizacija, Jungtinių Tautų agentūromis, mokslininkais, draudimo bendrovėmis ieško finansinių priemonių kovoti su mirtinomis epidemijomis.
Ebola pamokos
„Ebola protrūkis buvo pražūtingas, jei skaičiuosime, kiek žmonių gyvybių praradome ir kokį ekonominį smūgį tai sudavė Vakarų Afrikos šalims. Mirė daugiau nei aštuoni tūkstančiai žmonių. Todėl turime išmokti šią skaudžią pamoką. Būtina ne tik ir toliau kovoti su Ebola virusu, bet ir pasiruošti galimoms ateities pandemijoms. Neabejoju, jog anksčiau ar vėliau tokių tikrai bus“, - kalbėjo Pasaulio banko prezidentas.
Apie tai, kad Ebolos viruso plitimui pasaulis nebuvo pasiruošęs byloja ir vis neatrandamas šios ligos „priešnuodis“. Dar daugiau – praėjusią savaitę mokslininkai, stebintys Ebolos viruso protrūkį Gvinėjoje, sakė, kad jis ėmė mutuoti. O tai reiškia, jog kova toli gražu nebaigta. Pastero instituto Prancūzijoje tyrėjai tikrina, ar šis virusas gali tapti dar pavojingesnis. Beveik devyni tūkstančiai žmonių nuo jo mirė Gvinėjoje, Siera Leonėje ir Liberijoje. Mokslininkai ėmė tirti šimtus užsikrėtusiųjų kraujo mėginių. Bandoma nustatyti, kaip virusas kinta ir ar gali greičiau bei lengviau būti perduotas kitam asmeniui.
Kurs fondą
Pasaulio banko prezidentas Jim Young Kim tikina, jog jau dabar Pasaulio bankas kartu su Pasaulio sveikatos organizacija, Jungtinių Tautų agentūromis, mokslininkais, draudimo bendrovėmis ieško finansinių priemonių kovoti su mirtinomis epidemijomis. Per artimiausius kelis mėnesius „naujasis planas“ turėtų pasiekti išsivysčiusių ir besivystančių šalių vadovus. J.Kim jau išdavė, kad priemonių planas bus susijęs su obligacijomis ir draudimu bei tam tikra prasme primins draudimą nuo nelaimingų atsitikimų. „Tai galėtų veikti lyg draudimo polisas, kad būtų aiškiau – lyg draudimas nuo gaisro. Kuo labiau esate pasirengę gaisrui, tuo mažesnes įmokas sumokate. Taigi, kuo daugiau šalys, įvairios tarptautinės institucijos, korporacijos dirbs kartu – stiprins sveikatos apsaugą, skatins greitesnį būtinų medicinos priemonių transportavimą, suburs greito reagavimo medikų komandas, tuo mažesnės išlaidos ir pasekmės lauks ateityje“, - sakė J.Kim. Pasaulio banko prezidento nuomone, tai būtų naudinga visiems – tiek dotuojantiems tokią sistemą, tiek ir paramą gaunantiems. Svarbiausia, jog pagaliau būtų tinkamai pasiruošta gręsiančioms nelaimėms. J.Kim pripažįsta, jog didesnę atsakomybę už kovą su pandemijomis didesnę atsakomybę turėtų prisiimti ir jo vadovaujamas Pasaulio sveikatos organizacija. Didesnį pajėgumą turėtų sutelkti ir ligų kontrolės agentūros besivystančiose šalyse.
Beje, kaip tvirtina J.Kim, neformalūs susitikimai šiuo klausimu buvo surengti ir neseniai Davose, Šveicarijoje vykusiame Pasaulio ekonomikos forume.
Reagavo per lėtai
J.Kim Vašingtone vykusioje paskaitoje „Globalios ateities pamokos“ skaitė pranešimą „Ebola pamokos: kovos su pandemija strategija po 2015 metų“. Susirinkę mokslininkai, visuomeninių organizacijų atstovai jam pritarė esą šiandien pasaulis dar nėra pasiruošęs kovoti su mirtinais virusais, ką ir įrodė lėtas reagavimas į įvykius Vakarų Afrikoje. Dar daugiau – ekspertų teigimu, Ebola virusas tik dar kartą įrodė, kad kovojant su epidemijomis trūksta organizuotumo, sprendimai priimami chaotiškai ir visas procesas labiau priminė gaisro gesinimą, o ne problemos pašalinimą iš esmės. Su tokiomis išvadomis sutinka ir Pasaulio sveikatos organizacija, kuri pranešė įvykdysianti reikalingas reformas, kad ateityje tokių tragiškų pasekmių būtų galima išvengti. Viena pagrindinių reformų – Atsarginio fondo sukūrimas, iš kurio galėtų būti finansuojama kova su epidemijomis. Be to, būtinas ir didesnis veiksmų koordinavimas bei pagalba neturtingoms šalims, nes tik taip bus galimybė išvengti tragiškų pasekmių.
Tarp kitko
Praėjusių metų pabaigoje Pasaulio bankas paskelbė, jog dėl Ebola viruso pasaulis patirs 3-4 mlrd. JAV dolerių žalą. Tiesa, šie skaičiai daug mažesni, nei anksčiau prognozuoti - daugiau kaip 30 mlrd. JAV dolerių.
Pasak ekspertų, viruso ekonominė žala turėtų mažėti, nes po Pasaulio banko ir Jungtinių Amerikos Valstijų ligų kontrolės ir prevencijos centro įspėjimų apie rimtus neveiklumo padarinius buvo imtasi atitinkamų priemonių.
Tiesa, Afrikos šalių, labiausiai nukentėjusių nuo Ebolos, ekonomikoms atsigauti prireiks milijonų JAV dolerių paramos. Net ir nežinant, kokia bus galutinė viruso ekonominė žala, jau dabar aišku, kad neigiamas ligos poveikis išplito toli už Liberijos, Siera Leonės ir Gvinėjos, kurias labiausiai paveikė epidemija, ribų, nurodo „Financial Times“.
Komentuoti: