Nuo naudos iki nuodo: alkoholio evoliucija

Aneta Vaitkienė
2023-05-22
Kažkada palaimintais praėjusio amžiaus 90-aisiais, kai žolė buvo žalesnė ir medžiai tiesesni, grupė mokslininkų nusprendė ir net parėmė įrodymais, jog alkoholis naudingas sveikatai. Tiesa, paskui atėjo 2000-ieji ir karieta pavirto į moliūgą...
Beveik 4 proc. 2020 m. vėžio diagnozių, PSO duomenimis, kilo dėl girtavimo. Apskaičiuota, kad 15 proc. visų krūties vėžio atvejų atsiranda dėl gėrimo.

Nuostabi istorija
1991 m. Serge'as Renaudas, garsus ir charizmatiškas alkoholio tyrinėtojas iš Prancūzijos Nacionalinio sveikatos ir medicinos tyrimų instituto paklaustas, kodėl prancūzai rečiau nei amerikiečiai serga širdies ir kraujagyslių ligomis, atsakė: „Čia dėl alkoholio“. S.Renaudas išsakė prielaidą, kad vadinamasis prancūzų paradoksas gali būti paaiškinamas raudonuoju vynu prie prancūziškų pietų stalo.
 
Prancūziškasis paradoksas greitai surado imlią publiką. Raudonojo vyno pardavimai JAV išaugo 44 proc., kitais metais dar 49 proc. ir išliko tokie aukšti daugelį metų. Tų metų tyrimai rodė, jog nedideli alkoholio kiekiai gali palankiai pakoreguoti cholesterolio kiekį, išlaikyti arterijas švarias ir sumažinti koronarinės širdies ligos tikimybę. Saikingam alkoholio vartojimui ilgus metus pritarė daugelis gydytojų bei visuomenės sveikatos pareigūnų.
 

J formos kreivė
1974 m. Kalifornijos Kaiser Permanente klinikos kardiologas Arthuras Klatskis paskelbė provokuojantį pareiškimą. Esą iš 464 jo ir kolegų pacientų, širdies priepuoliai buvo dažniausi tarp negeriančių. 1986 m. atliktas didelis kelių kartų tyrimas parodė panašius rezultatus: saikingai geriantys vyrai Framingeme, Masačusetso valstijoje (JAV) turėjo 40 proc. mažesnę tikimybę mirti nuo koronarinės širdies ligos. Tyrimas brėžė J formos kreivę: abstinentai turi šiek tiek padidėjusią širdies ligų riziką, saikingai geriantys asmenys turi mažiausią riziką, o tada rizika grįžta su kaupu geriant daug.
 
Nors šie stebėjimo tyrimai negali nustatyti priežastinio ryšio, mokslininkų teigimu, J formos kreivė yra biologiškai tikėtina. Dar 1973 m. mokslininkai išsiaiškino, kad alkoholis padidina gerojo cholesterolio kiekį kraujyje, o vėlesni tyrimai parodė, kad jis mažina molekules, sukeliančias kraujo krešulius. Gali net padidinti jautrumą insulinui, o tai turi įtakos diabeto rizikos sumažėjimui – diabetas savo ruožtu yra pagrindinis širdies priepuolio rizikos veiksnys.
 
Bet praėjo laikas
Dabar, nuo tos istorijos praėjus 25 metams, vis dar jaučiame nemenką jos atgarsį. Tačiau pastaraisiais metais atnaujintos PSO, Pasaulio širdis federacijos ir Kanados piktnaudžiavimo narkotinėmis medžiagomis kartu parengtos gairės teigia, jog saugiausias išgeriamo alkoholio lygis yra.... nė lašo. Viktorijos universiteto (Kanada) profesorius Timas Stockwellas, buvęs ekspertų, rengusių šias gaires, grupėje, paskelbė beveik 40 metų trukusio tyrimo išvadas, teigiančias, kad ankstesni tyrimai buvo taip konceptualiai įteisinti, jog tariama alkoholio nauda sveikatai daugiausia buvo statistinis miražas.
 
Tad 2000-ųjų viduryje iniciatyvi universiteto San Franciske (JAV) mokslininkė Kaye Middleton Fillmore sutelkė pajėgas su T.Stockwellu. Jie sujungė dešimtmečius trukusių tyrimų rezultatus, tačiau neįtraukė tų tyrimų, kurie sujungia negeriančius ir metusius gerti, kad būtų išvengta metančiojo rūkyti fenomeno.
Kai jie tai padarė, J formos kreivė dingo.
 

Balsų daugėja
K.Middleton Fillmore mirė 2013 m., taip ir neįrodžiusi savo tiesos iki galo. Tačiau pastarųjų 10 metų tyrimai jos darbą patvirtino, kaip ir tyrimai, kuriuose naudojami didesnės duomenų aibės ir sudėtingesni statistiniai metodai. Antai, Sara Hartz, psichiatrijos profesorė Vašingtono universiteto medicinos mokykloje Sent Luise, savo tyrimo rezultatuose rado tik menkų užuominų į J formos kreivę.
 
Žvelgiant ne tiek į alkoholį, kiek į visuminę mitybos sistemą, prancūzai geria daugiau raudonojo vyno, bet taip pat valgo daugiau vaisių, daržovių, nesmulkintų grūdų, alyvuogių aliejaus, taip pat nedidelį kiekį mėsos – ir mažesnėmis porcijomis. Kitaip tariant, jų dieta gana artima Viduržemio jūros dietai, kuri, kaip parodė daugybė tyrimų, stiprina širdies ir kraujagyslių sveikatą ir gali lemti žemą nutukimo lygį Prancūzijoje. Sudėkite visa tai – ir prancūziškasis paradoksas pradės atrodyti mažiau paradoksalus.
 
Daugiau blogų žinių sugėrovams

Alkoholio geros įtakos širdžiai reputacija krito, kaupėsi įrodymai, kad tai jis gali būti didesnė vėžio priežastis, nei anksčiau manyta. PSO dar 1988 m. buvo paskelbusi alkoholį kancerogenu, remdamasi „pakankamai įrodymų“, o vėlesniais metais šių įrodymų daugėjo nerimą keliančiu mastu. Dabar jau tikrai žinoma, kad bet koks alkoholio kiekis padidina vėžio (ypač krūties) riziką. Gėrimas taip pat padidina kepenų, burnos, storosios žarnos vėžio ir kitų ligų riziką. Ir tai ne tik gausus gėrimas: vėžio rizika iš pradžių didėja su kiekvienu gurkšniu, iš dalies dėl to, kad alkoholis metaboliškai virsta acetaldehidu, pažeidžiančiu DNR.
 
Viena mokslininkų grupė net apskaičiavo „populiacijos vėžio žalos cigarečių ekvivalentą“ ir nustatė, kad, kalbant apie vėžio riziką visą gyvenimą, išgerti butelį vyno per savaitę vyrams prilygsta surūkyti penkias, o moterims – 10 cigarečių per savaitę. Beveik 4 proc. 2020 m. vėžio diagnozių, PSO duomenimis, kilo dėl girtavimo. Apskaičiuota, kad 15 proc. visų krūties vėžio atvejų atsiranda dėl gėrimo.
 
Paskutinės vinys į karstą
Jürgenas Rehmas, Toronto universiteto priklausomybės ligų centro vyresnysis mokslininkas, tyrime, atliktame kartu su Psichikos sveikatos politikos tyrimų institutu, patvirtina naujas griežtesnes gėrimo vartojimo gaires, tačiau vis dar mano, kad yra J formos širdies ligų kreivė. Tačiau, jo teigimu, visuomenės sveikatos agentūros turi žiūrėti į duomenų visumą. Net jei dabartinė žinių būklė negali atmesti galimos alkoholio vartojimo naudos širdžiai, neabejotina, kad alkoholis yra susijęs su daugeliu kitų žudikų – pradedant eismo įvykiais ir užbaigiant vėžiu.
 
„Nesvarbu, ar yra toks poveikis širdžiai, vis dar yra rizika susirgti vėžiu, yra rizika susirgti kai kuriomis kitomis ligomis, ir šie veiksniai turi būti įvertinti“, – sakė J.Rehmas.
S.Hartz tai pasakė tiesiau: „Jūsų kūnas nėra vien tik širdis. Neturėtume duoti žmonėms įrodyto kancerogeno, kuris galimai padės jų širdies ir kraujagyslių sveikatai.“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:
Eurovizinės šlovės kaina – pakrikusi dalyvių psichika

Eurovizinės šlovės kaina – pakrikusi dalyvių psichika

2025.05-15
„Atlikėjo karjeroje nedaug tokių konkurencingų ir emociškai išsunkiančių renginių kaip „Eurovizija“, todėl perdegimas tarp dalyvių – itin dažnai pasitaikantis“, – skelbia nepriklausoma „Eurovizijos“ naujienų svetainė „ESC Insight“. Dėl šios priežasties organizatoriai ėmėsi priemonių, idant apsaugotų konkurse dalyvaujančių atlikėjų psichoSkaityti plačiau
Serialo „Adolescence“ pamokos: patyčios turi slaptą kodą

Serialo „Adolescence“ pamokos: patyčios turi slaptą kodą

2025.05-12
Neseniai „Netflix“ pristatytas britų mini serialas „Adolescence“ (liet. „Paauglystė“) per kelias savaites tapo žiūrimiausiu kūriniu platformoje ir sukėlė audringas diskusijas tarp tėvų, pedagogų ir psichologų. Pastarieji neatsistebi, kaip giliai filme nagrinėjama skaitmeninės prarajos tarp kartų tema.
Skaityti plačiau
Pradėta gydyti reta vėžio forma

Pradėta gydyti reta vėžio forma

2025.05-08
„Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. Jungtinės Karalystės Sautamptono mokslininkai pirmą kartą panaudojo vaistą su asbestu Skaityti plačiau
Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

2025.04-21
Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.
Skaityti plačiau
Prostatos vėžį nustatys iš seilių

Prostatos vėžį nustatys iš seilių

2025.04-17
„Šiuo testu būtų galima pakeisti prostatos vėžio diagnozavimo ir gydymo eigą. Jį naudodami galėsime kur kas greičiau identifikuoti vyrus, turinčius agresyvių navikų riziką, ir siųsti juos papildomiems tyrimams. Kartu nuo nereikalingo gydymo apsaugosime vyrus, kuriems prostatos vėžio rizika yra gerokai mažesnė“, – teigė Vėžio tyrimų instituto ir Karališkojo Marsdeno NHS fondo (Jungtinė Skaityti plačiau

Gydytojas ir pacientas


Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

Savaitgalį socialinę erdvę sudrebino žinia, kad buvusiam JAV prezidentui Joe Bidenui diagnozuotas prostatos vėžys, kuris iš...
Apkabinimų banga kviečia tikrintis profilaktiškai

Apkabinimų banga kviečia tikrintis profilaktiškai

„Nors prevencinės programos veikia jau daugiau nei 20 metų, didžioji dalis vėžio atvejų vis dar diagnozuojami vėlyvų stadijų...

Budinti vaistinė


Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

razinka


Sveika šeima


Atsargiai! Puola blakės

„Atsiradus blakių, žmogus greitai ant savo kūno pastebi daugybinius įkandimus. Tad iš karto reikėtų apžiūrėti baldų apmušalus, čiužinį, ypač aplink siūles, įdubas ir raukšles. Būtent tokiose vietose blakės ir mėgsta dėti į ryžius panašius kiaušinėlius“, – pasakoja Nacionalinio visu...

Pakalbėkim apie tai



Redakcijos skiltis


Komentarai


Turite tai žinoti
Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
Pasiryžę gimdyti? Niekada!
Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

Naujas numeris