Nigerijos plaukikas: savižudybė rimta problema

Emilis Jakštys
2024-04-05
Plaukimo mokytojas Akinrodoye Samuel įveikė beveik keturiolikos kilometrų plaukimo distanciją. Šios ilgis pasirinktas neatsitiktinai... „Norime pasakyti žmonėms, kad savižudybė nėra geras pasirinkimas. Jūsų gyvenimas gali pasikeisti akimirksniu. Todėl pasirūpinkime išlikti gyvi, kad galėtume šitai pamatytiׅ“, – Nigerijos suicido problemą viešumon kelia A.Samuel.  
Nigerijos plaukikas: savižudybė rimta problema
Nigerijos plaukimo mokytojas Akinrodoye Samuel priminė gimtinei ir pasauliui, kad savižudybė nėra išeitis. „Niekas neturėtų kelti prieš save rankos. Daugiau negalvokite eiti nušokti nuo pagrindinio tilto“ – prieš plaukimą „VQA Africa“ sakė A.Samuel.

Skaudžiai pagarsėjęs tiltas
 
Nigerijos plaukimo mokytojo draugas, pakėlęs ranką prieš save, per plauką išvengė mirties. Tada A.Samuel suprato, jog privalo garsiai ir įtaigiai prabilti apie Nigerijoje retai diskutuojamą problemą. Plaukimu sportininkas priminė gimtinei ir pasauliui, kad savižudybė nėra išeitis. A.Samuel dar sykį pabrėžė emocinės sveikatos ir atviro kalbėjimo svarbą.
 

„Norime pasakyti žmonėms, kad savižudybė nėra geras pasirinkimas. Jūsų gyvenimas gali pasikeiti akimirksniu. Todėl pasirūpinkime išlikti gyvi, kad galėtume tai pamatyti. Niekas neturėtų kelti prieš save rankos. Daugiau negalvokite eiti nušokti nuo pagrindinio tilto“ – prieš plaukimą „VQA Africa“ sakė A.Samuel
 
Akcijos komunikacijos atstovas Hamad Yusufas pastebėjo, jog plaukimo ilgis pasirinktas neatsitiktinai. Socialinės akcijos plaukimo nuotolis – kaip ir ilgiausio Lagos miesto tilto ilgis. „Trečiasis pagrindinis tiltas yra žinomas dėl praeityje įvykusių savižudybių. Žmonės tiesiog nuspręsdavo, kad jie nebenori gyventi, o tada ateidavo čia ir šokdavo į vandenį. Ši akcija yra būtent prieš tai“, – žurnalistams valtyje šalia tilto pasakojo komunikacijos atstovas.  
 
UNICEF (angl. – United Nations Childrens Fund) duomenimis, 2021 metais vienas iš šešių Nigerijos jaunuolių (15-24 metai) emociškai jautėsi prislėgtas, patyrė nerimą arba kitas emocinės sveikatos problemas.
 
Deja, Nigerijos gyventojams nėra svetimas neigiamas požiūris į emocinės sveikatos sutrikimus. Psichinės sveikatos stigma daugeliui trukdo atvirai kalbėti apie patiriamus sunkumus.
 
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, vienas iš keturių Nigerijos gyventojų kenčia dėl psichologinių sutrikimų. Šalyje daugiausiai iš visų Afrikos valstybių fiksuojama depresijos atvejų.
 

Tėvai bijo vandens
 
Plaukimo akcija už geresnę emocinę sveikatą nėra pirmas A.Samuel bandymas įnešti pokyčius geresnės visuomenės sveikatos link. Plaukimo treneris yra įkūręs ir „Ocean 28 Swimming Academy“ bendruomenę.
 
„Mūsų vizija – skatinti fiziškai aktyvų gyvenimo būdą plaukimo pagalba. Padėti žmonėms gyventi sveikiau ir laisviau. Tiesą pasakius, jei ne plaukimas, ir pats galėjau prarasti gyvybę. Būdamas vaikas negalėjau atrasti savo talentų ar įgūdžių.

 
Jaučiausi kiek vienišas. Kai įsitraukau į plaukimo sportą, atradau bendruomenę ir ryšį su žmonėmis. Buvo tikrai šaunu“, – pasakojo sportininkas, neslepiantis, kad Nigerijoje didesnis valdžios dėmesys skiriamas futbolui. Tačiau jis tiki, jog plaukimas taip pat sulauks reikiamos finansinės paramos iš valstybės.
 
A.Samuel sako, jog geriausias metas mokytis plaukti yra vaikystėje. Juk vaikai geba kur kas greičiau perimti reikiamus įgūdžius. Plaukimas – vienintelis sportas, kurio metu dirba visos raumenų grupės. Šis sportas gali padėti ir sergantiems įvairiomis kvėpavimo ligomis. Taip pat jis naudingas ne tik fizinei, bet ir emocinei sveikatai. Tiesa, Nigerijoje vaikai, norintys užsiimti plaukimu, neretai susiduria su rimtomis kliūtimis – tėvų baimėmis.
 
„Daugelis tėvų nenori, kad jų vaikai būtų arti vandens telkinių. Sakoma, jog bet koks vandens telkinys, didesnis už septynis vandens kibirus – pilnas piktųjų dvasių. Šie mitai būdingi nemažai daliai žmonių. Todėl nemažai jų vengia būti arti vandens“, – pasakoja A.Samuel, siekiantis panaikinti klaidingus šalies gyventojų įsitikinimus apie plaukimą.
 
„Neretai žmonės mokosi plaukti, klausydamiesi neprofesionalų. Vyresnio amžiaus žmonės nori patobulinti plaukimo įgūdžius, bet šitai padaryti tampa sunku. Manau, kad tai sukuria naratyvą, jog plaukimas yra varginantis ir sudėtingas. Šitaip nėra. Jeigu mokysimės iš tinkamų žmonių, mokyklų bei priimsime teisingą informaciją, plaukimas gali tapti kur kas paprastesniu užsiėmimu. Tai yra gyvenimo įgūdis, kurio turėtų išmokti visi“, – pasakoja plaukimo treneris ir emocinės sveikatos akcijos organizatorius.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

  Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

  Sėklidžių vėžys išlieka labai aktuali tema, svarbi tai amžiaus grupei, kai tikrai dar negalvojama apie jokias ligas, juo la...
  G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

  G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

  „Vilniaus narkotinių medžiagų rinkos tendencijos panašios į Europos rinkos. Vyrauja sintetiniai kanabinoidai ir sinte...

  Budinti vaistinė


  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...
  Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

  Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

  Pasibaigus pandemijai daugelis šalių susidūrė su vaistų trūkumu. Ir nors pamažu galima atsikvėpti, nes gamybai susireguliuo...

  razinka


  Sveika šeima


  Kai terapeutas – miškas

  Sąmoningas buvimas miške mažina stresą, gerina nuotaiką ir atkuria psichologinę būseną, sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriai, vieninteliai Lietuvoje siūlantys podiplomines Miško terapijos studijas. Tuo metu Miško terapijos seansų dalyviai kviečiami visais sensoriniais pojūčiais – r...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Yra liga, kurios galbūt... nėra
  Henrikas Vaitiekūnas Yra liga, kurios galbūt... nėra
  Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
  Henrikas Vaitiekūnas Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
  Sparnuotieji spąstai
  Henrikas Vaitiekūnas Sparnuotieji spąstai

  Naujas numeris