Moterų teisės vyrų politiniame žaidime

Emilija Lipskytė
2022-05-13
Šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos siūbuoja ant lyno, nuo kurio nukritus nukentės pusė šalies populiacijos. Penki šalies teisėjai, iš kurių net keturi vyrai, pareiškė, kad 1973 m. abortus legalizavęs „Roe v. Wade“ Aukščiausiojo teismo sprendimas tikėtina, kad bus panaikintas.
Moterų teisės vyrų politiniame žaidime
Naujienų svetainė „Politico“ sukėlė nepasitenkinimo bangą šalyje, kai paskelbė, atrodo, pirminį daugumos teisėjų nuomonės projektą, kuriame teigiama, kad JAV Aukščiausiasis teismas ketina panaikinti ankstesnį abortus legalizavusį sprendimą.

Nutekintas sprendimas
Naujienų svetainė „Politico“ gegužės 2 d. sukėlė nepasitenkinimo bangą šalyje, kai paskelbė, atrodo, pirminį daugumos teisėjų nuomonės projektą, kuriame teigiama, kad JAV Aukščiausiasis teismas ketina panaikinti ankstesnį abortus legalizavusį sprendimą.
 
Vyriausiasis teisėjas John Roberts kitą dieną patvirtino dokumento autentiškumą, tačiau teigė, jog jis neatspindi galutinės teismo pozicijos. Nors šis sprendimas turėtų milžiniškų pasekmių, teisės ekspertai stebisi kaip nuomonės projektas iš viso pateko į viešumą. Bet koks nutekėjimas Aukščiausiajame teisme yra retas, o tokio pažeidimo šiuolaikinėje istorijoje nėra buvę. „Nė vienas visiškai suformuotas nuomonės projektas nebuvo nutekintas į spaudą ar už teismo ribų“, – nuogąstauja JAV nacionalinio visuomeninio radijo korespondentė teisinių reikalų klausimais Nina Totenberg.

 
Politikai su apsiaustais
Kalifornijos universiteto teisės profesorė Michele Goodwin samprotauja, jog sudėtinga rimtai žiūrėti į teismą, kaip instituciją, kai teisėjai laikosi dramatiškai nubrėžtų ribų, kurios atitinka politinių partijų ideologiją. „Šiuo metu vienas Amerikos rūpesčių yra tas, jog teismas galbūt buvo užkrėstas tokiu politiniu partizaniškumu, kokį matome įstatymų leidybos institucijose, – teigia ji. – O labiausiai gąsdina tai, jog šios idėjos prasiskverbė į Aukščiausiąjį teismą, kuris turėtų būti nesuvaržytas, nepajudinamas ir neprisirišęs prie politinės partijos.“ Profesorė taip pat pažymi, kad kai 1973 m. buvo paskelbtas teismo sprendimas dėl abortų, jį palaikė penki teisėjai, paskirti tų pačių respublikonų.
 
Beveik po 50 metų Respublikonų partijos darbotvarkės priešakyje iškilo aktyvizmas, pasisakantis prieš abortus. Kandidatai vienas po kito pradėjo atvirai agituoti už tai, kad į teisėjų vietas būtų paskiriami prieš abortus nusiteikę asmenys, kurie galėtų panaikinti legalizavimą. Per 2016 m. prezidento debatus paklaustas, ar norėtų, jog Aukščiausiasis teismas panaikintų „Roe v. Wade“ sprendimą, Donaldas Trumpas atsakė: „Jei pateiksime du ar tris teisėjus, tai, mano nuomone, įvyks automatiškai, nes aš skiriu į teismą gyvybę palaikančius teisėjus.“
 
„Buvo išorinis spaudimas, kad teismas turėtų tapti labiau politizuotas, – konstatuoja faktą M.Goodwin. – Tai matėme pastaraisiais metais kai Trumpas aiškiai pasakė, kad į federalinių teisėjų skyrimo erdvę įtrauks politinę ideologiją. Taigi, teisėjų skyrimas buvo siejamas ne su kvalifikacija, gebėjimu aiškinti teisę, bet su tam tikrų politinių tikslų siekimu.“
 

Kas laukia moterų?
Ir nors abortai nebūtų draudžiami visoje šalyje, tai leistų valstijoms drastiškai apriboti ar net juos uždrausti, o tai, reprodukcinių teisių gynėjų teigimu, gali turėti pasekmių šaliai. Pagal Guttmacher institutą, daugiau nei 20 valstijų turi įstatymus, galinčius apriboti arba uždrausti moters teisę į saugų abortą, po to, kai Aukščiausiasis teismas paskelbtų „Roe v. Wade“ panaikinimą.
 
Remiantis 2017 m. tyrimo duomenimis, beveik 1 iš 4 moterų JAV tam tikru gyvenimo momentu turėtų pasidaryti abortą. Jei „Roe v. Wade“ sprendimas bus panaikintas, tai turės didelį poveikį tose šalies valstijose, kurios jau pranešė apie ketinimą apriboti arba uždrausti abortus. Guttmacher instituto tyrimų grupės, palaikančios teisę į abortą, duomenis, 58 proc. reprodukcinio amžiaus moterų (40 mln.) gyvena valstijose, kurios priešiškos abortams.

 
Visai kita situacija susidarys valstijose, kurios nepasinaudos teismo nutartimi. Pavyzdžiui, Teksasui praėjusiais metais paskelbus apie šešių savaičių aborto draudimą, kai kurios moterys vyko procedūrą atlikti į aplinkines valstijas. Per paskutinius keturis praėjusių metų mėnesius „Planned Parenthood“ klinikos, esančios valstijose šalia Teksaso, paskelbė, kad abortų skaičius jose išaugo beveik 800 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus.
 
Kalifornijos universiteto atliktas tyrimas nurodo, kad abortų prieinamumo apribojimas turės ilgalaikį neigiamą poveikį moterų sveikatai. Apklausos duomenimis, moterys negalėjusios pasidaryti aborto, turėjo kelerius metus trunkančius ekonominius sunkumus, dažniau augino vaiką vienos ir susidurdavo su išaugusia rimtų sveikatos problemų tikimybe. „The Associated Press“ duomenimis, šią naštą didžiąja dalimi apsiims juodaodės ir ispanų tautybės moterys, kadangi joms abortai atliekami dažniau. Jos taip pat patiria didesnį skurdo lygį ir tikėtina, kad joms bus sunkiau išvykti iš valstijos, kad galėtų pasidaryti abortą.
 
Prezidentas palaiko moteris
Prezidentas Joe Bidenas dieną po nutekinto nuomonės projekto kreipėsi į išrinktus valstybės tarnautojus ragindamas juos ginti JAV moterų teisę į abortą. „Manau, kad moters teisė rinktis yra pagrindinė. „Roe v. Wade“ buvo šalies įstatymas beveik penkiasdešimt metų, todėl pagrindiniai mūsų įstatymų teisingumo ir stabilumo principai reikalauja, kad jis nebūtų panaikintas, – pareiškė prezidentas. Jis taip pat paragino šį rudenį rinkimuose palaikyti „palankius senatorius ir rūmų daugumą“, kad būtų priimtas federalinis įstatymas, užtikrinantis teisę į abortus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Nugalėjo cholesterolio baubą

   Nugalėjo cholesterolio baubą

   Šios istorijos nebūtų, jei penkiasdešimtmetis uteniškis Andrius nebūtų šiek tiek linkęs į hipochondrij...
   Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

   Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

   Gegužės pradžioje grįžo tradiciniai Nusipelniusio Lietuvos gydytojo apdovanojimai. Tarp garbės ženklu apdovanotųjų – V&scaro...

   Budinti vaistinė


   Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

   Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

   Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
   Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

   Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

   Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

   Sveika šeima


   Socialinių tinklų magija

   Keli mygtukų paspaudimai ir žiūrėk, ekrane galima pamatyti širdžiai mielą veidą. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai laiškai nuo vienos šalies iki kitos nekeliauja kelis mėnesius, galima santykius palaikyti per atstumą. Ir nors socialiniai tinklai įneša į kasdienį gyvenimą nemažai naudos, kartu gali ir pa...

   Pakalbėkim apie tai   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
   Henrikas Vaitiekūnas Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
   Henrikas Vaitiekūnas Cigarečių istorijos
   Biocheminė meilė
   Henrikas Vaitiekūnas Biocheminė meilė

   Naujas numeris