Moldova seksualiniu švietimu nustebino Europą

Tautvilė Linkutė
2020-10-26
Moldovos Respublikoje atliktas precedento neturintis darbas, siekiant užtikrinti, kad paaugliai būtų tinkamai šviečiami seksualiniais klausimais, galėtų naudotis seksualinės ir reprodukcinės sveikatos paslaugomis.
Moldova seksualiniu švietimu nustebino Europą

Pirmoji Europoje
PSO vertinimu, daugumoje Europos šalių susiduriame su didelėmis problemomis šviečiant jaunąją kartą apie seksualinius klausimus, ankstyvąjį nėštumą, motinystę ir reprodukcinę sveikatą. To sprendimas - rekomenduojamos specializuotos seksualinės ir reprodukcinės sveikatos paslaugos paaugliams ir jaunimui, jiems pritaikytos konsultacinės klinikos.
Moldovos Respublika - kol kas yra vienintelė Europos šalis tokias klinikas įsteigusi kiekviename rajone ir savivaldybėje. Tiesa, tai šaliai užtruko kone penkiolika (2002 iki 2017) metų net ir bendradarbiaujant su UNICEF, PSO, Pasauliniu kovos su AIDS, tuberkulioze ir maliarija fondu, Šveicarijos plėtros ir bendradarbiavimo agentūra bei gaunant jų finansinę paramą. Pastaruosius trejus metus jau buvo skaičiuojami teigiami tokių klinikų veikimo rezultatai.  
 

L.S. skaičius


41
- tiek klinikų Moldovoje teikia nemokamas seksualinės ir reprodukcinės sveikatos paslaugas paaugliams.

 
Drastiškai sumažėjo abortų skaičius
Moldovoje 41 klinikoje nemokamos konsultavimo paslaugos siūlomos 10–24 metų jaunimui. Jose dirba daugiadisciplininės specialistų grupės: ginekologai, urologai, dermatovenerologai, akušerės, slaugytojos, psichologai bei socialiniai darbuotojai. Paaugliams taip pat atliekami nemokami ŽIV testai ir dalijamos kontraceptinės priemonės. Be klinikų tinklo, stengiamasi įsteigti ir mobiliąsias komandas, teikiančias klinikines pagalbos paslaugas paaugliams gyvenantiems periferijoje.
Remiantis Moldovos atlikto mokyklinio amžiaus vaikų tyrimo duomenimis, per pastaruosius 5 metus 15–19 metų vaisingumo rodikliai sumažėjo 25 proc., o šios amžiaus grupės abortai sumažėjo 20 proc. Nepilnamečių abortų skaičius per pastaruosius 3 metus sumažėjo beveik perpus - nuo 243 abortų 2016-aisiais iki 141 aborto 2018-aisiais.
 
Įvairios studijos rodo, jog nuo 2014-ųjų iki 2018-ųjų metų beveik 5 procentais sumažėjo anksti lytinius santykius pradedančių penkiolikmečių. 2014 metais jų buvo net 18 procentų. Per tą patį laiką beveik dvigubai padaugėjo paauglių, reguliariai naudojančių kontraceptines piliules - priemones, padedančias išvengti ankstyvojo nėštumo.
Tiesa, su dviem iššūkiais vis dar nepavyksta susidoroti. Pastaraisiais metais jaunų žmonių sergamumas ŽIV nesikeitė, o 15-17 metų amžiaus seksualiai aktyvūs jaunuoliai prezervatyvus vartoja vis dar nenuosekliai.

Pasak jaunimui palankių klinikų koordinatorės dr. Galina Lesco, šalyje dar reikia sutvarkyti teisinę sistemą, mat dabar paaugliai iki šešiolikos metų turi gauti tėvų sutikimą, norėdami naudotis klinikų teikiamomis paslaugomis. Taip pat svarbu, kad jaunimas žinotų savo teises ir galimybes.
 
Pagalba jaunimui periferijoje
„Šiuo metu didelė problema yra tai, kad jauniems žmonėms iš mažų, atokių kaimų yra gėda prašyti reikalingos pagalbos įprastose vietinėse sveikatos priežiūros įstaigose“, - sako dr. G.Leșco. Norint palengvinti jiems orientuotų paslaugų prieinamumą, Moldova planuoja sukurti mobiliąsias klinikų komandas. Tokiu būdu bus užtikrinamas privatumas ir konfidencialumas mažose bendruomenėse. Tokias komandas sudarys slaugytojai ir savanoriai, o jaunimui bus patogu ir naudinga gauti daugiau konfidencialių seksualinio švietimo ir lytinės sveikatos paslaugų nemokamai.
 
Specialistai sako, jog dar reikia įdėti daug darbo, norint informuoti mažų kaimų jaunuolius apie seksualinę ir reprodukcinę sveikatą, galimybę naudotis paslaugomis jaunimui palankiose klinikose. Pasirodo, nemažai atokiose gyvenvietėse gyvenančių jaunuolių nežino apie pagrindinius kontracepcijos metodus, kur kreiptis kvalifikuotos pagalbos. Jie atsakymų vis dar dažniau ieško socialiniuose tinkluose.
„Pamenu, kai prieš kelerius metus į mūsų kliniką užsuko jauna mergina, iš pažiūros, matyt, gyvenanti gatvėse. Mūsų kliniką jai rekomendavo prieš tai čia apsilankiusi draugė, kuriai, tuomet būnant vos keturiolikos, teko patirti abortą ir reikėjo psichologinės pagalbos. Jeigu ji rekomenduoja mūsų kliniką draugams, vadinai, mūsų darbas yra prasmingas ir jaunimas su mūsų specialistais jaučiasi saugūs“, - sako dr. G.Leșco.

 
Tarp kitko 
Sifilis - PSO duomenimis lytiniu keliu plintančių ligų padaugėjo po Moldovos nepriklausomybės. 2008 metais sifilio sergamumo rodiklis buvo vienas aukščiausių šalies istorijoje -  71,51 atvejų 100 tūkst. piliečių.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai



      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris