Moldova keičia kursą į Europą

Janis Muchks
2020-11-19
Panašu, jog kitų metų gegužės devintąją ant Lenino mauzoliejaus tribūnos šalia Rusijos prezidento Vladimiro Putino gali stovėti vienu valstybės vadovu mažiau. Visada laukiams svečias, prorusišką poziciją užimantis Moldovos prezidentas Igoris Dodonas, pralošė rinkimus proeuropietiškai kandidatei Maiai Sandu (48 m.).
Pergalę rinkimuose kandidatei smarkiai padėjo išpešti užsienio šalyse balsavę moldovėnai.
Moldova keičia kursą į Europą
„Aš visada pasisakiau už Moldovos integraciją su Europos Sąjunga. Tai darysiu ir kaip šalies prezidentė“ – užsienio spaudai teigė naujojo Moldovos prezidentė Maia Sandu.

Laukia pokyčiai
M.Sandu, vadovaujanti Veiksmo ir solidarumo partijai, prižadėjo efektyviai kovoti su šalį visose srityse sukausčiusia korupcija. Moldovą pastaruoju metu ištiko daugybė politinių krizių ir buvo išaiškinta 1 mlrd. dolerių (840 mln. EUR) bankų sukčiavimo schema, prilygstanti beveik 15 proc. jos metinės ekonominės produkcijos.
Taip pat išspręsti Padnerstrės situaciją, kuri suskaldė Moldovą į dvi dalis nuo pat Sovietų sąjungos žlugimo. Padnestrėje šiuo metu vis dar dislokuotos Rusijos pajėgos, kurias naujoji prezidentė reikalaus patraukti iš šalies teritorijos.
 
Rusijos politikos kritikai teigia, kad V.Putinas toli gražu nesiekia kompromiso šiuo klausimu. Politologai įsitikinę, jog Maskva vis papila į Padnestrės konfliktą ugnies, siekdama neleisti Moldovai įstoti į Europos Sąjungą ar susijungti su Rumunija. Šią idėją palaiko kai kurie Moldovos politikai. Kremlius laikosi panašaus požiūrio ir į Ukrainą bei Gruziją, palaikydamas tose šalyse separatistų judėjimus.

Tačiau tai - ne vieninteliai tikslai, kuriuos numatė naujai išrinkta būsima šalies vadovė. Nors ji jau pateko į istorijos puslapius kaip pirmoji Moldovos istorijoje moteris, užimsianti prezidento postą, ji taip pat žada kardinaliai pakeisti šalies politinį kursą.
„Aš visada pasisakiau už Moldovos integraciją su Europos Sąjunga. Tai darysiu ir kaip šalies prezidentė“ – užsienio spaudai teigė M.Sandu.
Nors oficialiai Moldova nepateikė kandidatūros į narystę ES, naujoji prezidentė interviu BBC teigia tikinti, jog tik laiko klausimas, kada Moldova taps bendrijos dalimi.
Kaip teigia pati rinkimuose nugalėjusi politikė, šaltų santykių su Rusija ji visgi nenori. Ten dirba gausybė migrantų iš Moldovos ir prezidentė ketina derėtis dėl jų darbo bei gyvenimo sąlygų šalyje pagerinimo.
 
Kremlius pastatė ne ant to žirgo
Moldova akylai stebima Rusijos. Šalis vis dar didele dalimi lieka Kremliaus įtakos sferoje, nepaisant aktyvios opozicijos parlamente.
Rusijos prezidentas V.Putinas visos rinkiminės kampanijos metu aktyviai rėmė einantį pareigas Igorį Dodoną, ne kartą pasisakydamas apie tai viešai. Tačiau, šiam pralaimėjus rinkimus, ilgai netruko pasveikinti laimėjusią kandidatę.
 
„Tikiuosi, kad jūsų, kaip valstybės vadovės, veikla prisidės prie konstruktyvaus mūsų šalių santykių plėtojimo. Tai neabejotinai atitiktų pagrindinius Rusijos ir Moldovos žmonių interesus“, – kalbėjo V.Putinas.
Esamas Moldovos prezidentas pirmadienį teigė, kad pripažins pralaimėjimą, jei teismai nenustatys nieko įtartino ar neteisėto rinkimų procese. „Jei teismai patvirtins, kad viskas yra gerai, tada čia padėsime tašką“, - sakė I.Dodonas.

„Dėl viso pikto – sveikinu ją su pergale“, - sakė valstybinės naujienų agentūrai „Moldpres“ I.Dodonas.
 
Ne viskas praėjo taikiai
Pranešama, kad Varnitos kaimo policija sekmadienį susirėmė su M.Sandu palaikančiais protestuotojais, kurie bandė užkirsti kelią rinkėjams, keliaujantiems iš atsiskyrusio prorusiško Padniestrės regiono balsuoti už I.Dodoną.
ES Tarybos pirmininkas Charlesas Michelis „Twitter“ įraše taip pat pasveikino M.Sandu pergalės proga: „Moldovos žmonės aiškiai pasirinko kursą, kuriame prioritetas teikiamas teisingumui, tikrai kovai su korupcija ir teisingesnei visuomenei.“
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis telefonu paskambino M.Sandu ir pakvietė ją aplankyti sostinę Kijeve, o „Twitter“ taip pat teigė: „Tikiuosi, kad toliau stiprinsime Ukrainos ir Moldovos santykius mūsų tautų, mūsų bendros ateities Europoje vardan.“

 
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį telefonu taip pat pasveikino išrinktąją Moldovos prezidentę Maia Sandu. Šalies vadovas jai linkėjo sėkmės einant atsakingas, piliečių patikėtas pareigas. Taip pat prezidentas Moldovos žmones sveikino su sėkmingu dalyvavimu demokratiniuose ir atviruose rinkimuose. „Moldovos piliečiai priėmė svarbų sprendimą – šių rinkimų rezultatai rodo norą siekti pokyčių savo šalyje“, – teigė G.Nausėda.
Rinkimų metu M.Sandu gavo Vokietijos gynybos ministrės Annegret Kramp-Karrenbauer ir buvusio Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko viešą palaikymą.
Tokią paramą I.Dodono šalininkai pasmerkė kaip bandymą destabilizuoti Moldovą.

 
Tarp kitko
Moldova yra viena skurdžiausių šalių Europoje, kurią nuo 2014 metų krečia viena krizė po kitos. M.Sandu kaip išeitį iš ekonominės krizės pateikė tolesnę integraciją į ES.
I.Dodonas ir M.Sandu taip pat varžėsi antrajame prezidento rinkimų ture 2016 metais, bet rinkimus tada laimėjo I.Dodonas. Pirmosios I.Dodono kadencijos metu M.Sandu kelis mėnesius ėjo premjerės pareigas, tačiau buvo pašalinta po balsavimo dėl nepasitikėjimo.
Manoma, kad rinkimus laimėjusi M.Sandu sieks pirmalaikių parlamento rinkimų, kad sustiprintų valdžią, nes parlamentas dabar yra kontroliuojamas socialistų – buvusios I.Dodono partijos.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

  Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

  Šalies vaistininkams jau nuo kovo pirmos dienos bus leista skiepyti klientus. Tiesa, naujos atsakomybės galės imtis ne visi...
  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...

  Sveika šeima


  Po pandemijos – cukrinio diabeto šuolis?

  Gydytojai endokrinologai baiminasi, kad pandemija pagausins ir taip neretas pacientų, sergančių cukriniu diabetu, gretas. Ypač nerimaujama dėl karantino metu augančių užleistų ligos atvejų, kas gali sukelti itin sunkias komplikacijas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica