Mokslininkai aiškinasi, kodėl italų šeima nejaučia skausmo
www.lsveikata.lt
2017-12-28
Net nudegę ar patyrę kaulo lūžį italų šeima Marsili nejaučia skausmo.
Marsili šeimos fenomeną jau kelerius metus tiria Didžiosios Britanijos, Italijos mokslininkai. Ankstesni tyrimai parodė, kad trys šeimos kartos (iš viso šeši žmonės) pasižymi unikalias savybe – jų skausmo jausena ypač sumažėjusi, nors visos periferinės nervų sistemos dalys funkcionuoja normaliai.
Naujausio tyrimo, kurio rezultatai paskelbti žurnale „Brain“, metu mokslininkai iš kraujo mėginių išskyrė DNR ir nustatė kiekvieno šeimos nario genus, kurie koduoja baltymus. Tai leido gene ZFHX2 aptikti taškinę mutaciją, iš dalies keičiančią jo funkciją. Minėtą geną turi ir kai kurie gyvūnai. Todėl norėdami išsiaiškinti, kaip jis susijęs su jautrumu skausmui, mokslininkai atliko eksperimentą su pelėmis.
Tam specialiai buvo suformuota pelių, kurios neturėjo geno ZFHX2, grupė. Tokių pelių skausmo slenkstis buvo labai aukštas, tai yra jos praktiškai nejautė skausmo. Vėliau buvo suformuota graužikų su tokia pačia geno ZFHX2 mutacija kaip ir Marsili šeimos. Šios pelės taip pat nebuvo labai jautrios skausmui.
Tolesnė analizė parodė, kad minėtas genas reguliuoja kitų genų, kurie, kaip anksčiau buvo įrodyta, susiję su skausmo impulsu perdavimu, veiklą.
„Išskyrę mutaciją ir įrodę, kad būtent ji atsakinga už anomaliai aukštą Marsili šeimos skausmo slenkstį, mes atvėrėme kelią naujų veiksmingų nuskausminamųjų kūrimui“, - teigė viena tyrimo autorių Anna Maria Aloisi.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: