M.McConnellis: „Balsas už demokratus būtų nevykusios sveikatos reformos palaikymas“

Gabija Vanagaitė
2014-11-10
JAV prezidento vidurio kadencijos Senato ir Atstovų rūmų rinkimai baigėsi užtikrinta respublikonų pergale. Pagrindinė jų rinkimų kampanijos žinia buvo tokia, kad balsas už demokratus yra balsas už populiarumą praradusį prezidentą ir jo politiką. Visų pirma - prieštaringai vertinamą sveikatos apsaugos reformą.
M.McConnellis: „Balsas už demokratus būtų nevykusios sveikatos reformos palaikymas“
M.McConnellis kartu su kitais respublikonų atstovais ne kartą kritikavo prezidento B.Obamos programą dėl nemokamos sveikatos priežiūros, pašaipiai vadinamos „Obamacare“. B.Obamos priešininkai, įskaitant ir M.McConnellis, teigė, kad reforma yra darbo vietų žudikė ir verslo priešė.

Kas pakišo koją B.Obamai?
Respublikonų partija laimėjo Kongreso rinkimus ir nuo šiol turės daugumą abiejuose parlamentuose – tiek Atstovų rūmuose, tiek Senate. Taigi B.Obama neteko reikalingos paramos. Po pergalės Respublikonų partijos lyderis Senate Mitchas McConnellis padėkojo rėmėjams: „Sunkiai dirbu, kad atneščiau jūsų (Kentukio gyventojų – red. past.) rūpesčius į Vašingtoną ir nežadu nustoti tą daręs. Ketiname būti atsakinga valdanti respublikonų dauguma“, - interviu sakė M.McConnellas. 
Chris Cillizza, „The Washington Post“ žurnalistas pateikė penkias svarias priežastis, lėmusias tai, kad M.McConnellis atvedė partiją į pergalę. Jis žino, kuriose srityse jam nesiseka. Daugelis politikų žino stipriąsias puses, bet kur kas mažiau jų pripažįsta silpnąsias. M.McConnellis suvokia, kad nėra labai charizmatiškas ar inteligentiškas. Todėl jis toks ir nesistengia būti. Nesiekia apžavėti rinkėjų ir neatsiprašinėja dėl rimtumo. Šis politinis veikėjas yra tas, kuris dirba už kadro ir jo strategija paremta ne kalbomis, o darbu“, - teigė Ch.Cillizza.


Kritikavo sveikatos reformą
JAV Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Johnas Boehneris pareiškė, kad dabar Respublikonų partija, vedama M.McConnellio, turėtų „kukliai“ priimti pergalę kadencijos vidurio rinkimuose, sakydamas, nes „dar ne metas švęsti“. Savo pranešime jis nurodė, kad vyriausybei laikas pradėti „įgyvendinti sprendinius mūsų šaliai iškilusiems iššūkiams“. Jis pridūrė, kad pirmasis tų iššūkių – „vis dar braškanti ekonomika“. Ne paslaptis, jog ne ką mažiau bėdų kelia ir sveikatos apsaugos sistema. Kentukio senatorius M.McConnellis, kuris gali tapti naujosios daugumos lyderiu, sakė, kad rinkėjai „ištroškę naujos vadovybės“, o tai reiškia ir naujų sprendimų. M.McConnellis kartu su kitais respublikonų atstovais ne kartą kritikavo prezidento B.Obamos programą dėl nemokamos sveikatos priežiūros, pašaipiai vadinamos „Obamacare“. Prieš metus garsiai nuskambėjusi sveikatos apsaugos reforma suskaldė ne Senatą, Kongresą bei visą visuomenę. B.Obamos priešininkai, įskaitant ir M.McConnellį, teigė, kad reforma yra darbo vietų žudikė ir verslo priešė.

Išlaidos milžiniškos
Respublikonų, užsitikrinusių didžiausią įtaką Senato ir Atstovų rūmuose, laukia nemaži iššūkiai sveikatos srityje. Visų pirma dėl to, kad iki šiol JAV nėra visuotinio sveikatos draudimo. Už mažas įmokas jis suteikiamas tik pensinio amžiaus žmonėms bei neturtingiausiems. Visi kiti turi pasirūpinti savimi patys. Jeigu amerikietis dirba didelėje įmonėje, dažniausiai ši palankiomis sąlygomis draudžia savo darbuotojus kolektyviniais sveikatos draudimais. Tuo tarpu mažesnių įmonių darbuotojai arba dirbantieji ne visą darbo dieną juos įsigyti turi patys. Tačiau beveik 50 milijonų amerikiečių to nedaro. Be abejo, nelaimingo atvejo metu jiems suteikiama pirmoji pagalba, bet vėliau pateikiama nemenka sąskaita. Neapmokėti jos nepavyks, nes skola išieškoma. Dėl to kasmet beveik milijonas JAV gyventojų bankrutuoja nesugebėdami padengti gydymo išlaidų. Paradoksalu, tačiau bankrutuoja dažniausiai apdraustieji, kuriems atsisakoma nemokamai suteikti gydymą dėl vieno ar kito draudimo sutarties netikslumo. Blogiausioje padėtyje atsidūrė lėtinėmis ligomis sergantys, kuriems įmonės atsisakydavo parduoti sveikatos draudimą, nes drausti jų paprasčiausiai... neapsimoka.

Nors daugiau nei 15 proc. amerikiečių neturi sveikatos draudimo, šis vis tiek „suvalgo“ beveik penktadalį nacionalinių pajamų. Tiesa, nei gyvenimo trukmė, nei kokybė nuo to nepagerėjo.
 
Tarp kitko
Respublikonai įgijo daugumą JAV Senate, užsitikrinę triuškinamą pergalę kadencijos vidurio rinkimuose. Laimėjusi Šiaurės Karolinoje ir Ajovoje, Respublikonų partija perėmė bent šešias vietas Senate, garantuojančias, kad ji turės bent 51 narį 100 vietų Kongreso aukštuosiuose rūmuose.
 
Nuomonė
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Kęstutis Girnius:

- B.Obama vidaus politikoje bus gana sukaustytas. Užsienio politikoje prezidento galios yra ypatingos, todėl nepaisant pokyčių Kongrese užsienio politikoje didelių permainų nebus. B.Obama praktiškai neturės galimybių sėkmingai teikti naujas vidaus politikos iniciatyvas, o jo galios bus sutelktos ties veto teise respublikonų pasiūlymams. JAV politika artimiausius dvejus metus priklausys nuo to, kokią poziciją pasirinks respublikonai – ar įkvėpti pergalės laikysis griežtai, ar rengdamiesi 2016 metų prezidento rinkimams bus pasiryžę kompromisams, kad įtikintų nuo politinių nesutarimų Vašingtone pavargusius rinkėjus

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris