Metalisto šėlsmą pristabdė nepagydoma liga

Rūta Kerulytė
2020-02-10
Jo parašu tapo juodi nagai. Adata ir rašalu ant kūno išraižytos savadarbės tatuiruotės. Sunkiosios muzikos pionierius Ozzy Osbourne‘as (71 m.) ne sykį atsidūrė skandalų centre. Žiūrovus šiurpino tiesioginiame eteryje nukandęs šikšnosparnio galvą. Vėliau gydėsi priklausomybę nuo sekso. Tačiau pentagramas paišęs ir ant visų šventųjų burnojęs atlikėjas pristabdė karjerą. Pasigirdo net kalbų apie jo mirtį. Tylą nutraukęs Ozzy prakalbo apie sunkiausią gyvenimo laikotarpį ir nepagydomą ligą.
Metalisto šėlsmą pristabdė nepagydoma liga
Maištingasis atlikėjas Ozzy Osbourne‘as pripažino jau kuris laikas kovojantis su Parkinsono liga. Naujausio interviu metu dainininkas atrodė nusilpęs. Už jį daugiau kalbėjo žmona Sharon. Ji atskleidė, kad vyrui nustatyta antra ligos stadija. Parkinsono liga jau pažengusi, o simptomai pasireiškia dažnai ir ryškiai.

Paslydo vonioje
„Tai prasidėjo 2018-ųjų gruodį. Paslydau ir nukritau vonioje. Susižeidžiau kaklą. Atliko operaciją, bet sukniso kaklo nervus“, - taip apie ligos pradžią kalba pats Ozzy. Po ilgos tylos dievuką išvydę gerbėjai sužinojo liūdnų naujienų. Maištingasis atlikėjas jau kuris laikas kovoja su Parkinsono liga. Naujausio interviu metu dainininkas atrodė nusilpęs. Už jį daugiau kalbėjo žmona Sharon (67 m.). Ji atskleidė, kad vyrui nustatyta antra ligos stadija. Vadinasi, Parkinsono liga jau pažengusi, o simptomai pasireiškia dažnai ir ryškiai.
 
Laikydama vyro ranką Sharon pripažino, kad nusivylė šalies sveikatos sistema. „Gydydami Ozzy Amerikoje jau pasiekėme galutinį tašką. Šioje šalyje daugiau atsakymų mums nebėra. Balandį skrisime į Šveicariją. Ten gerinsime mano vyro imuninę sistemą. Tai be galo svarbu kovojant su Parkinsono liga“, - teigė muzikanto žmona.
„Praėję metai buvo blogiausi, ilgiausi ir skausmingiausi mano gyvenime. Nežinau, kiek laiko man liko. Jaučiu, kad nedaug. Ar galvoju apie mirtį? Tikrai taip. Ir jos nebijau. Po keliolikos metų manęs čia jau nebus. Bet viskas gerai, visų laukia tas pats“, - filosofiškai svarstė Ozzy.


Parako dar turi
Ištikimiausi gerbėjai neabejoja: „Tamsos princu“ tituluojamas dainininkas savo vardą dar pateisins. Jis scenoje praleido nei daug, nei mažai: apie penkiasdešimt metų. Septintasis dešimtmetis buvo itin dosnus: pasaulis išgirdo psichodelinį roką, „Beatles“, Hendrix’ą, Janis Joplin. Iš tėvų garažų į muzikos sceną žengė grupė „Black Sabbath“ su Ozzy Osbourne priešakyje. Jie vadinami sunkiojo metalo pionieriais. Nors daugybė panašių grupių taip ir liko muzikos pogrindyje, „Black Sabbath“ įrodė – metalui ne vieta garaže. Tamsi ir tranki muzika tinka didžiajai scenai. Palikęs grupę Ozzy tęsė solo karjerą. Ji buvo nemažiau sėkminga. Jo sąskaitoje – daugybė pripažintų albumų, keturi „Grammy“ apdovanojimai ir žvaigždė Holivudo šlovės alėjoje.
 
Kur scena, ten ir linksmybės. Kur linksmybės, ten pagundos. Ozzy atviras priklausomybių tema. „Iš pradžių kračiausi sunkių narkotikų. Tačiau pabandžiau kokaino. „Aleliuja!“, sakiau sau. Atrodė, kad radau gyvenimo prasmę. Po to vartojau daug ką. Nuo LSD iki metamfetamino. Užkniso, nes efektas buvo tas pats. O heroinas man niekada nepatiko“, - prisimena atlikėjas. Nesvetimi jam ir svaigieji gėrimai. Garsusis rokeris ne kartą gydėsi nuo alkoholio priklausomybės.
Šiandien jis blaivus, tačiau ar nevėlu? Kai kas muzikanto sveikatos bėdas sieja su jaunystėje išgertu alkoholiu ir kokaino takeliais. Pirmi rimtesni įtarimai, kad muzikanto sveikata šlubuoja, pasirodė 2003 m. Koncerte tvirtai sudėtas dainininkas pastebėtas drebantis.
 
Netrukus po incidento Ozzy atšaukė keletą pasirodymų Europoje. Gerbėjai ne juokais išsigando. Buvęs „Black Sabbath“ vokalistas tąkart MTV žurnalistams prisipažino, kad iš tiesų patiria nevalingą drebulį, kuris jį kankina nuo dvidešimties. O su nervų sistemos ligomis ši būklė esą neturi nieko bendra. „Prisiekiu žmonos ir vaikų gyvybėmis, tai - tikrai ne Parkinsonas“, - tada tikinp muzikantas.
Šiandien atlikėjas sveikatos bėdų nebeslepia. Tačiau užsidaryti ligoninėje ir ramiai senti jis nenusiteikęs: be kovos iš scenos nesitrauks, planuoja koncertinį turą. Daugiau nei pusę amžiaus maištaujantis Ozzy užtikrintas: parako dar turi.


Tarp kitko
Nepagydomų ligų diagnozes girdėjo daug įžymybių. Situacijų komedijos „Moderni šeima“ (ang. „Modern family“) žvaigždė Sarah Hyland (30 m.) po chirurgo peiliu gulėjo net 16 kartų. Aktorę kamuoja anomalija – inkstų displazija (nepilnai išsivystę inkstai). Jai puikiai pažįstamos varginančios dializės procedūros ir nerimastingas laukimas. Šiandien Sarah dėkoja donorams: moteris gyvena su persodintais inkstais.

Jaunimo dievinamas reperis Lil Wayne (37 m.) nuo vaikystės serga epilepsija. Atlikėjas apie ligą atsivėrė netylant kalboms dažnus vizitus ligoninėje. „Turėjau daugybę priepuolių, tiesiog niekas apie tai nežinojo“- atviravo reperis.
Popžvaigždė Selena Gomez (27 m.) taip pat žino, ką reiškia organų persodinimas. Inkstų transplantacija jai atlikta po vilkligės sukeltų komplikacijų. Donore tapo merginos draugė. Dainininkei vilkligė diagnozuota kai ši buvo devyniolikos. Kovodama su autoimunine liga Selena ištvėrė ne tik inksto persodinimą, bet ir chemoterapijos kursą.

 
Interviu
Apie Parkinsono ligą kalbamės su LSMU Kauno klinikų Neurologijos skyriaus gydytoja neurologe Danguole Šurkiene: 

- Kokie pirmieji simptomai įspėja apie artėjančią ligą?
- Parkinsono liga - viena dažniausių nervų sistemos ligų. Jai būdingi ir nemotoriniai simptomai. Ligos pradžioje pasireiškia uoslės, miego sutrikimai, bloga nuotaika, skausmai, kuriems medikai neranda paaiškinamos priežasties. Žinoma, šiuos simptomus dažnai lydi ir tremoro (nevalingo kūno drebulio) epizodai. Pacientai jaučia galūnių kaustymą. Sergantis žmogus sulėtėja, pasikeičia jo eisena ir net kalba.
 
- Dažnai sakoma, kad vis daugiau ligų „jaunėja“. Ar tai galioja ir Parkinsono ligai?
- Nuo senų laikų tai – vyresnio amžiaus žmonių liga. Vyrai serga kiek dažniau nei moterys. Vidutinis sergančiųjų amžius mažai pasikeitė, tai – penkiasdešimt penkeri metai. Tačiau maždaug dešimtadalis sergančiųjų jaunesni nei penkiasdešimties. Tikrai pastebime vis daugiau jaunų pacientų. Įsimintiniausias mano matytas atvejis – kai Parkinsono ligą patvirtino dvidešimt aštuonerių metų vyrui. Tai buvo seniai, tada Lietuvoje dar neturėjome visų galimybių diagnozei patikslinti ir tyrimams.
 
- Nepagydomos ligos diagnozė sukelia baimę. Ko tikėtis susirgus? 
- Ligos eiga kiekvienam pacientui įvairi. Štai mano minėtas vyriškis dabar sėkmingai gydomas ir gyvena toliau. Deja, ligos eigą galime tik pristabdyti. Ji sunkiai nuspėjama, bet turime naujų vaistų. Žinoma, sergant reikia griebtis ne tik jų. Padirbėti būtina ir pacientams. Kineziterapija, aktyvesnis judėjimas, mankštos turi tapti kasdienine veikla. Svarbu ir tai, ką žmogus valgo. Tinkama mityba neišgydys Parkinsono ligos, tačiau gali sulėtinti jos progresavimą ir palengvinti simptomus. Rekomenduoju maistingą, įvairų, dažniau augalinį nei gyvulinės kilmės maistą.
Taikome ir chirurginį gydymą. Padeda smegenų stimuliacija. Pernai pradėjome taikyti modernią gama peilių terapiją. Tai - neinvazinis gydymo būdas. Pacientą gydo jonizuojantys spinduliai, nukreipti į konkrečią zoną smegenyse.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica