Meksiko įstatymas gali sukelti nelegalių abortų bangą

Domantė Juknonytė
2017-02-02
JAV prezidentas Donaldas Trumpas, nevengdamas seksistinių pareiškimų, kontraversiškas pažiūras moterų sveikatos apsaugos ir jų teisių atžvilgiu garsiai deklaravo dar prieš rinkimus. Jo nuomone, abortas pateisinamas tik išprievartavimo, incesto atvejais bei tuomet, kai moters gyvybė yra pavojuje. Jis teigė, jog moterys, pasirinkusios abortą, turėtų būti „kažkaip baudžiamos“, tačiau vėliau, sulaukęs itin priešiškų reakcijų pakeitė nuomonę, jog turėtų būti „baudžiami medikai ir šias paslaugas teikiančios įstaigos“.
Meksiko įstatymas gali sukelti nelegalių abortų bangą
JAV prezidento Donaldo Trumpo į dienos šviesą vėl iškeltame Meksiko įsakyme rašoma, jog užsienio valstybių nevyriausybinės organizacijos negali propaguoti aborto, kaip tinkamo šeimos planavimo metodo, jei nori gauti JAV paramą.

Pasirašė 9 dešimtmečio laikų įstatymą
Po inauguracinių iškilmių D.Trumpas poelgiais visuomenę spėjo ir prajuokinti, ir priversti sunerimti. Savo kritikus vadindamas „priešais“, aktyviai reikšdamasis socialiniame tinkle „Twitter“, Baltuosiuose Rūmuose prezidentas pradėjo vykdyti ir skandalingas reformas.
„The Independent“ praneša, jog D.Trumpas grąžino Ronaldo Reigano laikais galioto įstatymo svarstymą, kuris užkerta kelia užsienio valstybių nevyriausybinėms sveikatos priežiūros įstaigoms gauti JAV finansavimą, jei teikia aborto paslaugos (išskyrus incesto, išprievartavimo atvejais ir dėl nėštumo kilus rizikai moters gyvybei).
 

D.Trumpo vykdomajame įsakyme taip pat rašoma, jog užsienio valstybių nevyriausybinės organizacijos negali propaguoti aborto, kaip tinkamo šeimos planavimo metodo, jei nori gauti JAV paramą.
Vadinamasis Meksiko įstatymas pirmą kartą JAV istorijoje įregistruotas 1984 metais. Jį pasirašė tuometinis JAV prezidentas R.Reiganas vykusioje Jungtinių Tautų konferencijoje Meksiko mieste.
 
Moterų teisių aktyvistai teigia, jog šis įstatymas neigiamai paveiks JAV finansavimą gaunančias sveikatos priežiūros įstaigas, taip pat mažins kontracepcijos bei abortų procedūrų prieinamumą milijonams besivystančių šalių moterų. Šios organizacijos negaus finansavimo netgi tuomet, jei aborto paslaugos bus finansuojamos ne JAV paramos lėšomis.
 
Paskatins nelegalių abortų procedūras?
„Pasibaisėtina, kaip galima aiškinti tam tikroms visuomenės gyventojų grupėms ir sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioms įstaigoms, kaip jie turi elgtis su asmeninėmis lėšomis. Šis įstatymas privers tam tikras organizacijas nuo moterų slėpti informaciją apie visapusiškas lytinės ir reprodukcinės sveikatos paslaugas, kurias jos gali gauti“, - „Reuters“ pasakojo Reprodukcinių teisių centro prezidentė Nancy Northup.
 
Sveikatos ir lyčių lygybės centro Vašingtone prezidentė Serra Sippel komentavo, jog šis D.Trumpo administracijos sprendimas turės nuostolingų pasekmių moterų sveikatos ir teisių atžvilgiu. „Šis pasauliniu mastu taikomas įstatymas leidžia daryti prielaidą, jog išaugs nelegalių abortų skaičius, o tai kainuos dar daugiau moterų gyvybių“, - teigė S.Sippel.
 

Mano einantys teisingu keliu
Paradoksalu, jog šį sprendimą D.Trumpas priėmė praėjus vos porai dienų po vykusių protestų už moterų teisę ir lygybę JAV miestuose bei kitose pasaulio valstybėse. D.Trumpo spaudos atstovas Seanas Spiceris žiniasklaidai pranešė, jog „prezidentas pademonstravo, kad yra už teisę į gyvenimą. Jis siekia palaikyti visus amerikiečius – net ir negimusius“.
 
Sausio 27 dieną Vašingtone vyko kasmetinės eitynės prieš abortus „Už gyvenimą“. Šie metai buvo pirmieji, kada eitynių dalyviai gavo tokį didelį valdžios palaikymą. JAV viceprezidentas Mike‘as Pence‘as pasveikino eitynes pažymėdamas, jog „Prezidento administracija ir toliau tęs darbą su JAV Kongresu, kad būtų sustabdyta parama abortų paslaugas teikiančioms ar šias procedūras propaguojančioms sveikatos priežiūros įstaigoms“.


Galimos Meksiko įstatymo pasekmės
Mažės kontracepcijos ir abortų prieinamumas vaisingo amžiaus moterims besivystančiose valstybėse.
Augs nelegalių abortų skaičius.
Užsidarys dalis sveikatos priežiūros įstaigų.
Atokiose vietovėse gyvenančios bendruomenėms bus sunkiau gauti pirminės sveikatos priežiūros paslaugas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica