Medikai priešinasi... medikų skaičiaus didinimui

Algimantas Kripas
2024-02-22
Pietų Korėjos Ministrų kabinetas nusprendė itin ženkliai padidinti medicinos studentų skaičių. Tokius planus skeptiškai vertina ne tik gydytojų, bet ir studentų bendruomenės. Dėl to, Korėjos rezidentai masiškai palieka darbo vietas.
Medikai priešinasi... medikų skaičiaus didinimui
Pietų Korėjos sveikatos sektoriaus darbuotojų protestų bangą sukėlė šalies Vyriausybės sprendimas padidinti priėmimo į medicinos mokyklas vietų skaičių. Nepasitenkinimą protestuotojai grindžia tuo, jog padidėjęs studentų skaičius gali paskatinti nereikalingą medicininę pagalbą.

Daugės studentų
 
Pietų Korėjos sveikatos priežiūros institucijos gydytojų praktikantų pareikalavo pateikti darbo žurnalus. Tokių priemonių imtasi po to, kai medikai nusprendė surengti protestus. „The Korea Herald“ praneša, kad sveikatos sektoriaus darbuotojų protestų bangą sukėlė šalies Vyriausybės sprendimas padidinti priėmimo į medicinos mokyklas vietų skaičių. Planuojama, jog nuo kitų metų į Korėjos medicinos mokyklas bus priimama 2 tūkst. daugiau pirmakursių negu dabar. Siekiama, kad iki 2035 m. gydytojų skaičius išaugtų iki 10 tūkst. Šiuo metu šalyje mediciną kasmet studijuoti renkasi apie 3 tūkst. studentų.
 

Nepasitenkinimą protestuotojai grindžia tuo, jog padidėjęs studentų skaičius gali paskatinti nereikalingą medicininę pagalbą. Toks valdžios žingsnis taip pat gali neigiamai paveikti ir nacionalinio sveikatos draudimo fondo finansus. „Jei Vyriausybė nori, kad gydytojai dirbtų svarbiausiuose sektoriuose, pavyzdžiui, akušerijoje ar pediatrijoje, ji pirmiausia turėtų sukurti teisinio saugumo tinklą ir padidinti mokesčius už gydymą, kad šių sektorių gydytojai nejaustų spaudimo būti teisiami dėl nelaimingų atsitikimų ar nebūtų apkrauti dideliu darbo krūviu“, – „ABC News“ cituoja buvusį Korėjos medicinos asociacijos prezidentą Joo Sooho.
 
Nuo 2006 m. medicinos studentų kvota šalyje siekė 3058 studentus. Valdžios institucijų teigimu, Pietų Korėjai reikia daugiau gydytojų. Spartus visuomenės senėjimas didina medicinos paslaugų poreikį. Tarp išsivysčiusių valstybių, gydytojų skaičius, palyginti su gyventojų skaičiumi, šioje šalyje yra vienas mažiausių.
 
Masiniai atsistatydinimai
 
Protestuodami prieš valdžios sprendimus Seulo sostinės rajone esančių penkių didžiausių šalies ligoninių, dar žinomų kaip Didysis Penketas, darbuotojai nusprendė atsistatydinti. Vasario 16 d. Korėjos praktikantų ir rezidentų asociacija paskelbė, kad po diskusijų su Didžiojo Penketo ligoninių atstovais visi ligoninių rezidentai iki vasario 19 d. sutiko pateikti atsistatydinimo pareiškimus.
 
Didžiojo Penketo ligoninėse dirba 37 proc. visų šalies gydytojų. Manoma, kad toks jų žingsnis paskatins panašius veiksmus ir kitose Korėjos ligoninėse. Praktikantai, rezidentai bei specialistai sudaro skubiosios pagalbos personalo pagrindą. Tokia padėtis gali sukelti „medicininį vakuumą“, kuris pridarytų didžiulų nepatogumų pacientams.  

 
Pietų Korėjos valdžia pareiškė, kad kolektyvinėse akcijose dalyvaujantys gydytojai gali netekti licenzijų. Sveikatos ministerija skelbia apie ketinimus išleisti „grįžimo į darbą įsakymą“. Jo nesilaikantys medikai bus drausminami. Medicinos sektoriaus darbuotojų protestų nepalaiko ir didžioji dalis šalies visuomenės. Praėjusį gruodį Korėjos sveikatos ir medicinos darbuotojų sąjunga atliko apklausą. Ji parodė, kad 89,3 proc. respondentų pritaria medicinos studentų skaičiaus didinimui. 85,6 proc. apklaustųjų teigė nepalaikantys protestų. Naujienų agentūra „Yonhap“ praneša, jog, oficialių šaltinių teigimu, antradienį pareiškimus atleisti iš darbo pateikė daugiau negu 6,4 tūkst. gydytojų praktikantų. Iš viso Pietų Korėjoje yra apie 13 tūkst. praktikantų. 
 
Nesulaukia pagalbos

 
Gydytojų nepasitenkinimas valdžios sprendimais turi neigiamų padarinių pacientų gerovei. Vienos protestuose dalyvaujančių universitetinių ligoninių praktikantams atsisakius dirbti, gydymo įstaigoje pradėti koreguoti operacijų ir procedūrų tvarkaraščiai. Kai kuriose didžiosiose Seulo ligoninėse planinių operacijų laukiantys pacientai yra išrašinėjami arba perkeliami į kitas gydymo įstaigas.
 
Šalies Sveikatos ministerija išleido įsakymą, jog visi gydytojai praktikantai turi tęsti darbą. Viceministras Park Min-soo pareiškė, kad P.Korėjos mokomosiose ligoninėse bus atliekami patikrinimai. Viceministras taip pat pažymėjo, kad naujasis įsakymas yra paremtas Medicinos tarnybos įstatymo 59 straipsniu. Šiame straipsnyje nurodyta, kad sveikatos ministras arba meras turi įgaliojimus gydymo įstaigoms nurodyti tęsti darbą. Šį nurodymą galima skelbti tokiu atveju, jeigu yra pagrindo manyti, jog gydymo paslaugų sustabdymas be pateisinamų priežasčių gali sukelti sunkumų pacientams.

 
Tarp kitko
Susidariusią situaciją bando išspręsti kariuomenė. Gynybos ministerija pirmadienį paskelbė, jog kariuomenė į ligoninių priėmimo skyrius pradės priimti civilius gyventojus. Kariuomenė svarsto teikti ambulatorinę pagalbą ir siųsti specialistus į valstybines gydymo įstaigas.  

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

  G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

  „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
  V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

  V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

  Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
  Mokys, kaip vartoti vaistus

  Mokys, kaip vartoti vaistus

  „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

  razinka


  Sveika šeima


  Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

  Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ir turtuoliai verkia
  Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
  Kas po devintu prakaitu slypi?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
  Pavėlavęs perspaudų rinkinys
  Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

  Naujas numeris