Mažiau daržovių - daugiau picos

Eimantas Šaulitis
2020-02-03
Prezidento Donaldo Trumpo administracija toliau kratosi pirmtako palikimo. Virš permainų aukuro – Mišelės Obamos vizitine kortele vadinamas griežtas mokyklų valgiaraštis. Nauja tvarka sumažintų daržovių ir vaisių dalį vaikų lėkštėse. Valgyklose šiuos pakeistų, kad ir pica ar gruzdintos bulvytės.
Mažiau daržovių - daugiau picos
Mišelė Obama pasirūpino, kad vaikų lėkštės būtų pilnos daržovių. Donaldas Trumpas skundžiasi, kad šios keliauja tiesiai į šiukšlinę, o ir vaikai nepavalgo. Todėl siūloma leisti mokyklose tiekti gruzdintas bulvytes, picą.

Mažins maisto švaistymą
Vos tik žemės ūkio sekretoriumi buvo paskirtas D.Trumpo žmogus imta stabdyti B.Obamos laikų programos plėtrą. Sumažintas privalomas viso grūdo produktų kiekis, pratęstas laikas, per kurį valgyklos turi kardinaliai sumažinti natrio kiekį maiste.
Naujausia permainų banga reikštų, kad vaikai mokyklose pusryčiams vietoj vieno vaisių puodelio tenkintųsi puse. Likusią kalorijų normą pakeistų saldus kepinys arba granola batonėlis. Bulvės būtų prilygintos kitoms daržovėms. Vietoj pilno pietų patiekalo atsirastų laisvė kaip užkandį patiekti picą.

Argumentai visuomet panašūs: švaistomas maistas, mokyklos nenoriai jungiasi prie valstybinės programos. Logika paprasta. Vaikai daržovių nemėgsta, jų nevalgo, išmeta. Mokyklinukai lieka neprivalgę, o maistas, kartu ir mokesčių mokėtojų pinigai keliauja perniek. Visi pralaimi. Pasak D.Trumpo patikėtinių, ketvirtadalis mokyklose patiekiamų vaisių, sulčių, pieno bei net trečdalis daržovių keliauja į šiukšlių konteinerius. Tyrimai esą rodo, kad vaikai mažiausiai linkę išmesti mėsą ir jos pakaitalus. Taigi naujos taisyklės ir pagerintų vaikų mitybą bei sumažintų švaistymą.
 

L.S. skaičius 
30 
– tiek mln. JAV vaikų kasdien pietauja mokyklų valgyklose. 

 
Bulvių maistingumas...
Naujais užmojais labiausiai nepatenkinta turėtų būti buvusi pirmoji šalies ponia. Tiesiogiai griaunamas jos palikimas. M.Obama programą aršiai gynė net ir palikusi Baltuosius rūmus. „Pagalvokite, ar iš tikrųjų gerai, kad jūsų vaikai valgo visišką šlamštą?“ - prieš dvejus metus klausė buvusi pirmoji ponia.
Nancy Roman, iniciatyvos „Už sveikesnę Ameriką“ prezidentė sakė, kad siūlomi pakeitimai skamba kaip žingsnis bloga kryptimi: „Naujausi mokslo tyrimai tvirtina, kad mums reikia kuo daugiau vaisių ir daržovių ir kuo mažiau perdirbto maisto. Svarbu ne kas lėkštėje, o kaip maistas paruoštas.“ Jai antrina ir Mokslų centro teisės skyriaus vadovas Colinas Schwartzas. Pasak jo, siūlomos taisyklės „picai, gruzdintoms bulvytėms ir kitam kaloringam maistui būtų nutiestas kelias į vaikų skrandžius“. C.Schwartzo įsitikinimu, prie permainų ženkliai prisideda bulvių augintojų lobizmas. Šie naršiai skelbia apie bulvių pranašumus. „Tai itin maistinga daržovė, kurioje kalio daugiau negu bananuose, gausu vitamino C, baltymų ir angliavandenių – medžiagų, kurios ypač reikalingos mokyklinio amžiaus vaikams“, - tvirtina Nacionalinės bulvių tarybos vadovė Kam Quarles.

 
Sėkminga programa
Iš nepatogių marškinių išsilaisvinti trokšta ir maisto tiekėjai. Tiesa, šie diplomatiškai laviruoja tarp abiejų pusių. Jų asociacijos prezidentė Gay Anderson sutinka, kad Obamų eros standartai sulaukė „nuostabaus pasisekimo“, bet pastebi ir trūkumus, mat reikalavimai pakėlė maitinimo kainą. Rimtu kliuviniu permainoms gali tapti mokslininkų skelbiamos tiesos. Šios į šipulius daužo reformatorių argumentus. Tyrimai rodo, kad M.Obamos programos dėka mokiniai maitinasi sveikiau, o ir neigiami jos padariniai tik kritikų galvose – mokyklų įsitraukimas padidėjo, švaistomo maisto kalnai pakito menkai.
B.Obamos prezidentavimo metu mitybos rekomendacijos mokykloms keitėsi. Iš valgyklų pareikalauta didesnės vaisių ir daržovių įvairovės, mokinių stiklinėse atsidūrė tik nugriebtas arba mažesnio riebumo pienas. Visiškai atsisakyta transriebalų, gerokai sumažėjo ir natrio kiekiai maiste. Belieka tik apgailestauti, kad milijonų vaikų sveikatos klausimas įveliamas į politinių aistrų sūkurį.

 
Tarp kitko
Ką valgo Donaldas Trumpas? JAV prezidentą vargiai pavadinsi sveiko maisto mėgėju. D.Trumpas teigia nemėgstantis pusryčiauti. Visgi prisėdęs prie lėkštės ryte labiausiai džiaugiasi joje radęs omletą su šonine. JAV galva neturi ir didelio polinkio pietauti. Politiko rinkiminės kampanijos vadovas Corey Lewandowski atskleidė, kad D.Trumpas dirba tuščiu skrandžiu, gali nevalgęs išbūti ir 16 valandų. Užtat vakarienės prezidentas geidžia sočios. Ne paslaptis ir D.Trumpo silpnybė greitam maistui. Du Big Mac`ai, pora žuvainių ir nedidelis šokoladinis pieno kokteilis – prezidentinė kiekvieno vakaro kalorijų bomba. Teigta, kad atsikraustęs į Baltuosius rūmus D.Trumpas reikalavo rezidencijos virtuvę priartinti prie „McDonalds“ standartų. Žinoma, kad politikas yra didelis picos gerbėjas. Mėgstamiausias D.Trumpo gėrimas – dietinė kola, kurios prezidentas išgeria net 12 skardinių per dieną. Tiesa, valstybės valdovas visiškai nevartoja alkoholio. Ko gero, dėl to, kad problemų su svaigiaisiais gėrimais turėjo jo brolis. Galiausiai Baltuosiuose rūmuose nesunku rasti bulvių traškučių – mėgstamo prezidento užkandžio.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica