Marija Šarapova: dopingas traiško viltis ir milijonus (Lietuvos sporto mediko komentaras)

Violeta Bučiūtė
2016-03-17
Garsiai nuskambėjęs dopingo skandalas sporto pasaulį labiausiai sukrėtė dėl rusų tenisininkės Marijos Šarapovos (28 m.) istorijos. Audrą sukėlęs medikamentas mildronatas į draudžiamų preparatų sąrašą pateko tik nuo šių metų sausio. Nepaisant to, tenisininkė dar nuo praėjusių metų rudens Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) dėl planuojamo medikamento uždraudimo buvo įspėta net penkis kartus, tačiau į tai sportininkė nereagavo.
Marija Šarapova: dopingas traiško viltis ir milijonus (Lietuvos sporto mediko komentaras)
„Mildronatą skyrę medikai man nurodė vartojimo ciklą: gerti du tris kartus per metus. Būtent taip ir dariau. Kol medikamentas buvo legalus, tol jį vartojau. Tikiuosi, kad įvyko nesusipratimas ir viskas susitvarkys“, - į dopingo skandalą įsivėlusi bando pasiteisinti rusų teniso žvaigždė Marija Šarapova.

Nežinojo, todėl nekalta
Paskutinėmis žiniomis, M.Šarapova neigia buvusi įspėta penkis kartus. Sportininkė ginasi, neva draudžiamų medikamentų sąrašą buvo per daug sudėtinga rasti. „Mildronatą skyrę medikai man nurodė vartojimo ciklą: gerti du tris kartus per metus. Būtent taip ir dariau. Kol medikamentas buvo legalus, tol jį vartojau. Tikiuosi, kad įvyko nesusipratimas ir viskas susitvarkys“, - aiškino rusų žvaigždė.
 
Specialiai surengtoje konferencijoje tenisininkė prisiėmė visą atsakomybę ir pripažino klaidą. Labiausiai, pasak jos, gaila nuviltų sporto aistruolių. Atsakomybę prisiėmusi sportininkė po konferencijos socialiniame tinkle dalijosi jau kiek kitokia nuomone. „Neprisiimu atsakomybės už tai, kad nuo rudens nežinojau apie planuojamą kitais metais uždrausti medikamentą.“
 
Atlikti tyrimus ir išsiaiškinti didįjį skandalą užtruks, tačiau sportininkė nenuleidžia rankų. Neseniai užsienio fotografų M.Šarapova buvo užfiksuota besitreniruojanti paplūdimyje bei vilkinti „Nike“ aprangą. Milijoninę reklamos sutartį turėjusi kompanija „Nike“ tik iškilus į viešumą skandalui dėl dopingo pareiškė su tenisininke nutraukusi bendradarbiavimą.
M.Šarapova nuo kovo 12-os dienos yra suspenduota. Dabar jai gresia nuo pusės iki ketverių metų nušalinimas profesionaliame sporte.

 
Vaisto išradėjas gina savo „kūdikį“
Latvių mokslininko Ivaro Kalvinio sukurtas ir nuo 1970 m. gaminamas vaistas labiausiai paplitęs Rytų Europos šalyse, tačiau Jungtinėse Amerikos Valstijose jis nėra įtrauktas į leidžiamų vartoti vaistų sąrašą. Mildronatas paprastai skiriamas širdies ir kitoms lėtinėms ligoms gydyti.
Kilusio skandalo įkarštyje I.Kalvinis pareiškė, jog jo sukurtas vaistas nėra dopingas. Kartu mokslininkas pridūrė neabejojantis, kad mildronatas gali padėti atletams išvengti širdies sutrikimų ypač daug ištvermės reikalaujančių treniruočių ar varžybų metu.
 
Įkliuvo ir R.Meilutytės pagrindinė varžovė
Rusijos plaukimo rinktinės lyderė Julija Jefimova taip pat įkliuvo dėl vartojamo mildronato. Dopingo rūšies, kuri pastaruoju metu pakirto ne vieną garsų Rusijos sportininką.
Oficialiai to nepatvirtino Rusijos plaukimo federacija, bet remdamiesi patikimais šaltiniais tai skelbia daugelis Rusijos sporto portalų.
 
Jeigu gandai pasitvirtintų, J.Jefimova iš sporto gali būti pašalinta visam gyvenimui, nes ji jau anksčiau bausta už dopingo vartojimą. 2014 metais už draudžiamo preparato DHEA vartojimą JAV besitreniruojanti rusė buvo 16-ai mėnesių pašalinta iš sporto.
 
Tarptautinė plaukimo federacija (FINA) patikėjo sportininkės pasiteisinimu, kad dėl silpnos anglų kalbos ji nesuprato, kad jos naudojamame preparate buvo DHEA. Vis dėlto, daugelis sporto apžvalgininkų mano, kad už tokio sprendimo kyšo rusų ausys ir gal pinigai.
Po diskvalifikacijos grįžusi rusė triumfavo Kazanėje vykusiame pasaulio čempionate ir 100 metrų krūtine finale pranoko Rūtą Meilutytę. Šiais metais jai priklauso geriausias sezono rezultatas. Pati plaukikė ne kartą yra neigusi, kad vartoja dopingą.

 
Komentaras
Lietuvos sporto medicinos centro vyriausiasis gydytojas Edmundas Švedas:


- Mildronato autoriaus latvio I. Kulvinio teigimas, kad vaistas negali padėti pagerinti sportininkų rezultatų – sunkiai priimtinas. Jei širdies ląstelės gauna daugiau deguonies, vadinasi, gali ilgiau dirbti. Juk skandale vyrauja pavardės tų sportininkų, kurie kultivuoja ištvermės sporto šakas, ne jėgos. Vadinasi, ant kaklo rusų sportininkams kabinti medaliai bei jų pasiekti rezultatai buvo laimėti preparato pagalba.
 
Kai pasklido gandas, šiek tiek nustebau. Juk Rusijoje dirba ne tik dopingo kontrolės laboratorijos, padedančios šalies sportininkams, bet ir institutai, kuriuose mokslininkai ieško preparato, gelbstinčio legaliai pagerinti tam tikras sportininkų fizines savybes. Kitas dalykas – apie mildronato galimą uždraudimą išgirdome jau rugsėjo mėnesį, todėl prireikus, skiriame panašaus veikimo vaistą – inoziną.
 
Lietuvos atletams mildronatą išrašydavome, jei pastebėdavome širdies sutrikimų. Vaistas būdavo skiriamas pagal indikacijas. Profesionalūs sportininkai seniai žino, kad tai, kas dirbtinai stimuliuoja organus, yra draudžiama. Maždaug prieš dešimt metų panašus preparatas, aktoveginas, padedantis širdies bei raumenų ląstelėms geriau įsisavinti deguonį, buvo uždraustas.
 
Sportas labai susijęs su politika. Todėl manau, kad tokius dalykus (dopingo vartojimą – aut. past.) „laimina“ Rusijos valdžia. Rusijai nuo senų laikų buvo svarbu turėti kuo daugiau aukso medalių, o jei dar laimėjimais aplenki Kiniją ar JAV – išvis rojus.


 
Skandalingiausios dopingo istorijos
Thomas Hicks – 1904
Vienas pirmųjų pavyzdžių dopingo skandale – amerikiečių atletas Thomas Hicks. Bėgikas iš 1904 m. Olimpinių žaidynių parsivežė aukso medalį. Pasirodo, mažomis dozėmis sportininkas vartojo strichniną, kuris veikia kaip stimuliatorius. Varžybų metu, vos kirtęs finišo liniją, T.Hicks pargriuvo ir dėl sveikatos sutrikimų, kuriuos sukėlė tuo metu dar neuždraustas preparatas, vos nemirė. Be abejo, dabar strichinas yra uždraustųjų preparatų sąraše.
 
Andreas (Heidi) Krieger – 1986
Ši istorija įdomi vien dėl Heidi Krieger. Dvidešimto amžiaus pabaigoje Rytų Vokietija daugiau nei dvidešimt metų dangstė šalies sportininkus, vartojusius steroidus. Tarp jų ir rutulio stūmikė Heidi Krieger, kuriai šie preparatai buvo skiriami nuo 16 metų.
1986-aisiais Heidi išvyko į Europos čempionatą, tačiau dėl didelių dozių hormonų, ji buvo panaši į vaikiną. Po ketverių metų pabaigusi karjerą, moteris nusprendė keisti lytį ir šiuo metu yra Andreas. Dabar vyras pripažįsta, jog lyties keitimas nebuvo jo sprendimas – jį lėmė mėlynos tabletės, kurias dar paauglystėje sportininkui duodavo treneris.
 
Diego Maradona – 1994
Geriausias pasaulyje argentiniečių futbolininkas, tačiau ne kartą nušalintas nuo sporto dėl įvairių medžiagų (stimuliantų) vartojimo, pavyzdžiui – kokaino. 1991-aisiais sportininkas penkiolikai mėnesių buvo nušalintas nuo varžybų. Tačiau tai nepažabojo blogų įpročių. Praėjus trejiems metams D.Maradona Amerikoje vykusiame Pasaulio futbolo čempionate buvo nušalintas dėl kito stimulianto vartojimo – efedrino.
 
Lance Armstrong – 2012
Praėjus nemažai laiko po dopingo skandalo, amerikiečių dviratininkas L.Armstrong iki šiol kategoriškai neigia vartojęs profesionaliems sportininkams uždraustas medžiagas. Po septynių iš eilės laimėtų „Tour de France“ lenktynių, už ilgalaikį dopingo vartojimą, dviratininkas buvo visam gyvenimui nušalintas nuo profesionalaus dviračių sporto. Nuo to laiko L.Armstrong savo fanų viešai atsiprašinėjo, kad juos nuvylė, tačiau nepaisant to, dviratininkas tapo visų laikų labiausiai šmeižiamu Amerikos sportininku.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica