Maltos medikai – prieš ligoninių privatizavimą

Evelina Machova
2018-02-08
Antradienio rytą daugiau nei tūkstančiui Maltos ligoninės „Mater Dei“ ambulatorinių pacientų nebuvo suteiktos gydymo paslaugos, mat dalis gydytojų darbo vietas iškeitė į streiką. Tiesa, medikai streikavo ne dėl didesnių atlyginimų ar geresnių darbo sąlygų, o prieš valdžios užmojus privatizuoti gydymo įstaigas. Gydytojai neabejoja, kad toks sprendimas tik padidintų korupcijos mastą, kuris šalyje ir taip didelis.
Maltos medikai – prieš ligoninių privatizavimą
„Mus tikina, jog visos paslaugos ligoninėse išliks. Galbūt, tačiau ne visos ligoninėje teikiamos paslaugos yra ekonomiškai naudingos. Ar privatus verslas jas išlaikys? Nemanau“, - teigia medikų streike dalyvavęs Medikų asociacijos generalinis sekretorius Martin Balzan.

Medikų streikas

Medikų streikas, rengiamas Maltos medikų asociacijos ir remiamas profsąjungų, pasak ekspertų, gerokai sutrikdė sveikatos paslaugų prieinamumą, nors streiko metu teužsidarė kelios klinikos.


Medikai protestuoja prieš sprendimą parduoti St Luke's, Karin Grech and Gozo ligonines kompanijai „Steward Global Healthcere“, prisistatančiai didžiausia ligoninių operatore pasaulyje. Šiuo klausimu prieš savaitę su Medikų asociacija buvo susitikęs šalies sveikatos apsaugos ministras Chriso Fearne'io. Medikai perspėjo ministrą apie streiko dėl ligoninių privatizavimo galimybę. Ministrų kabinetas į perspėjimus nereagavo. Streikuoti nutarta, kol valdžia atsižvelgs į medikų nuomonę.

Pasak Medikų asociacijos generalinio sekretoriaus Martin Balzan, gydytojai neprieštarauja privataus ir viešojo sektoriaus bendradarbiavimui. Tačiau pagrindinis gydymo įstaigų valdymas, jų nuomone, turėtų išlikti steigėjo, tai yra Vyriausybės rankose. „Mus tikina, jog visos paslaugos ligoninėse išliks. Galbūt, tačiau ne visos ligoninėje teikiamos paslaugos yra ekonomiškai naudingos. Ar privatus verslas jas išlaikys? Nemanau. Per artimiausią pusmetį bus išgrynintos apsimokančios ir neapsimokančios paslaugos. Tiksliau, atsiras tų, už kurias pacientai turės primokėti. Taip bus apribojimas paslaugų prieinamumas ir sveikatos sektoriuje kurs prielaidas korupcijai“, - sako M.Balzan.

Pacientai palaiko

Ligoninės „Mater Dei“ vadovas Ivan Falzon „Times of Malta“ teigė, jog antradienį, konsultacijų pas gydytojus buvo užsiregistravę 1,7 tūkst. pacientų. Tiesa, išgirdę apie streiką kreipėsi tik 400. Maždaug pusei jų prireikė skubios streike nedalyvavusių medikų pagalbos, kiti kantriai laukė savo eilės. Žurnalistų kalbinti žmonės teigė palaikantys medikų keliamus reikalavimus, mat baiminasi, kad kai kurios gydymo paslaugos taps tiesiog neįperkamos. „Aš - pensininkė, turiu problemų su širdimi ir ligoninėje lankausi dažnai. Prie mano namų neseniai įsikūrė privatus šeimos medicinos centras. Bet ten gydytis gali tik turtingi. Aš negaliu sau to leisti. Jei bus privatizuojamos ligoninės, net neabejoju, kad už didžiąją dalį paslaugų teks mokėti“, - „Times of Malta“ teigė eilės pas gydytoją laukianti pacientė Elza.


Vyriausybė išsipirko lovas

Maltos sveikatos apsaugos ministras medikus ir pacientus ramina, jog sprendimas privatizuoti ligonines bus naudingas: „Privatus sektorius investuos į paslaugų gerinimą, į medikų atlyginimus, į infrastruktūros gerinimą. Skubios pagalbos ligoninės, kaip ir gimdymo namai, liks pavaldūs Vyriausybei. Sveikatos apsauga kainuoja brangiai ir mes už surenkamas lėšas jos nebegalime išlaikyti bei suteikti tokio lygio paslaugas, kokių nusipelno kiekvienas mūsų.“

Reikia paminėti, jog iš pradžių daugiau nei pusantrų metų šių trijų ligoninių koncesija trisdešimčiai metų buvo pasirašyta su „Vitals Global Healthcare“, kuri ir „parduoda“ tris Maltos ligonines amerikiečių kompanijai „Steward Global Healthcere“.
Kompanija „Vitals Global Healthcare“ privalėjo investuoti į gydymo įstaigų infrastruktūros atnaujinimą per 220 milijonų eurų, kad išaugtų medicininis turizmas. Kaip viešojo ir privataus sektorių partnerystės dalį Vyriausybė įsipareigojo išsipirkti daugybę lovų, kurios būtų naudojamos kaip viešosios sveikatos priežiūros sistemos dalis.

Tarp kitko:

Tūkstančiai žmonių praėjusią savaitę šeštadienį Londone išėjo į gatves, protestuodami prieš šalies sveikatos sistemos būklę. Jie ragino D.Britanijos Vyriausybę valstybinei sveikatos sistemai (NHS) skirti daugiau lėšų ir apriboti privataus sektoriaus įtaką. NHS yra ištikusi krizė. Karališkojo slaugos koledžo duomenimis, šiuo metu neužimta 40 tūkst. medicinos seserų ir slaugytojų darbo vietų. Be to, darbą palieka gerokai daugiau jų nei ateina naujų. Protestuotojai laikė rankose plakatus su užrašais „NHS neparduodama“ ir „Šalin rankas nuo mūsų NHS“. Daugelis mitingo dalyvių baiminasi, kad nemokama sveikatos sistema ilgainiui gali būti reformuota pagal JAV pavyzdį, kur pacientai turi patys mokėti už paslaugas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica