Ligos į teisiamųjų suolą pasodinti

Eimantas Šaulitis
2019-10-14
Lietuvoje tik ką žengti pirmieji žingsniai persekiojimo kriminalizacijos link. Patirtis rodo, kad persekiotojas nebūtinai rimtų psichinių sutrikimų kamuojamas ligonis. Tiesa, specialistų manymu, apsilankymas psichoterapeuto kabinete praverstų ne vienam.
Ligos į teisiamųjų suolą pasodinti
Norėdamas atkreipti aktorės Jodie Foster dėmesį Džonas Hinklis nusprendė nužudyti... JAV prezidentą. 1981 m. pavasarį jis paleido šešis šūvius į iš viešbučio išeinantį prezidentą Ronaldą Reiganą.

Pasikėsino į prezidentą
Prie teisės formavimo svariai prisideda realūs atsitikimai. Įstatymines normas peržiūrėti paskatino Džono Hinklio jaunesniojo istorija. Metęs universitetą jaunas vyras persikėlė į Los Andželą. Čia jo svajonė apie dainų kūrėjo karjerą dužo į šipulius. Nusivylęs Dž.Hinklis grįžo gyventi pas tėvus. Savęs nerandančiam vyriškiui gydytojai skyrė antidepresantus ir raminamuosius. Apsilankius filme „Taxi vairuotojas“ Dž.Hinklį apniko mintys apie kino juostoje pasirodžiusią paauglę aktorę Jodie Foster. Kai po keleto metų ji įstojo į Jeilio universitetą, vyras paskui merginą persikėlė į Niu Heiveno miestą. Dž.Hinklis slapta sekiojo aktorę, po jos namų durimis pakišinėjo raštelius ir eilėraščius. Nesugebėdamas užmegzti ryšio su Dž.Foster, vyras ėmė fantazuoti, kad aktorės dėmesį atkreiptų užgrobęs lėktuvą arba įvykdęs savižudybę jos akivaizdoje.
 
Galiausiai jis nusprendė nužudyti... JAV prezidentą. Tokiu „žygdarbiu“ į istorijos metraščius patekęs vyras manėsi tapsiąs lygiaverte partija garsiai aktorei. Dž.Hinklis iš pradžių keliavo paskui prezidentą Džimį Karterį, kol buvo apkaltintas neteisėtu ginklo laikymu. Nors vyras ir gydėsi nuo depresijos, tačiau jo psichinė sveikata negerėjo, minties sulaužyti penktąjį Dievo įsakymą (Nežudyk) vyras neatsisakė. 1981 m. pavasarį Dž.Hinklis paleido šešis šūvius į iš viešbučio išeinantį prezidentą Ronaldą Reiganą. Rezultatas – sužeisti trys prezidento palydovai ir po rikošeto pačiam R.Reiganui tekusi kulka. Prieš trejus metus vyras buvo paleistas iš psichiatrinės ligoninės, tačiau yra priverstas gyventi su mama. Dabar 64 metų Dž.Hinklis siekia, kad teismas leistų jam išsikraustyti iš motinos namų.

 
Įsilaužė į T.Swift namusPrieš porą metų ribas peržengęs gerbėjas sudrumstė dainininkės Taylor Swift ramybę. Prieš jos valią su pop žvaigžde akis į akį susitikti panūdo Mohamedas Jaffaras. Įdomu tai, kad vyras intencijų visiškai neslėpė, apie ketinimus skelbė socialiniuose tinkluose. Štai Twiteryje Mohamedas skundėsi, kad apsauginis sutrukdė pasidalinti su T.Swift širdelės formos saldainiais. Čia jis talpino ir garsenybei skirtus meilės eilėraščius, internete rastas jos nuotraukas, šalia kurių palikdavo susižavėjimą išreiškusius prierašus. Mohamedas dešimtis kartų skambino T.Swift vadybai ir paliko gausybę balso pranešimų.
 
Visgi vyras galiausiai įveikė apsaugos barjerus. Vieną naktį jam pavyko patekti į pastato, kuriame gyvena dainininkė, vidų. Mohamedas kelias valandas įnirtingai maigė muzikantės buto durų skambučio mygtuką. Tačiau vyro pastangos buvo bevaisės. Tuomet jis dar užlipo ant pastato stogo. Visa naktinė viešnagė, manoma, truko keturias valandas. Būta ir keleto trumpesnių apsilankymų. Teismas Mohamedą pripažino kaltu dėl įsilaužimo ir persekiojimo bei skyrė šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmę, įpareigojo jį lankytis pas psichoterapeutą. Vyras taip pat sulaukė draudimo prisiartinti prie atlikėjos.
 
Bėglio grasinimai Madonai
Filmo verta ir pop karalienės Madonos persekiojimo istorija. Nemalonų dėmesį atlikėjai reikšti panūdo Robertas Hoskinsas. Atlikėja grėsmingą apskurusį vyriškį ne kartą pastebėjo lūkuriuojantį gatvėje priešais jos namus. Visgi R.Hoskinsas niekuomet nebandė pasikalbėti su dainininke. Nors vyro buvimas buvo jaučiamas nuolat, jis paliko vos kelis raštelius, viename kurių nuskambėjęs grasinimas perpjauti žvaigždei gerklę „nuo ausies iki ausies“, jei ši už jo neištekės. Galiausiai persekiotojas net peršoko Madonos namus Holivude juosiančią apsauginę tvorą, tačiau į žvaigždės privačią erdvę įžengusį vyriškį sustabdė apsaugininkas. Moteris paliudijo teisme apie košmarus jai sukėlusį nepažįstamojo elgesį. R.Hoskinso advokatas kaltinamąjį gynė užsipuldamas įžymybę. Esą primadona nežino, kuomet laikas nustoti vaidinti. Prokuroras taip pat bandė įtikinti prisiekusiuosius, kad apsaugininkai perlenkė lazdą panaudodami ginklą prieš R.Hoskinsą ir jis esą kaltas tik dėl įsiveržimo į privačią teritoriją. Vis dėlto prisiekusiuosius labiau įtikino Madonos istorija ir R.Hoskinsas buvo nuteistas dešimčiai metų kalėjimo. Prieš septynerius metus jam pavyko ištrūkti iš psichiatrinės ligoninės. Tačiau po savaitę trukusios masinės paieškos nusikaltėlis buvo pagautas. Tuomet policininkai pusamžį vyriškį apibūdino kaip „psichiškai nestabilų užpuoliką“, pasižymintį „itin žiauriais polinkiais“. Patys už save kalbėjo ir R.Hoskinso garaže aptikti radiniai: begalvės lėlės, mėsininko peilis, liūdno klouno kaukė, mokyklinio vaikų vaidinimo įrašas...

 

Tai įdomu
Specialistai išskiria penkis persekiotojų tipus: atstumtasis – persekiotojas yra buvęs mylimasis, su kuriuo buvo vienašališkai nutraukti santykiai; įsižeidęs – persekiotojas įsivaizduoja buvęs nepažįstamojo nepelnytai pažemintas; intymumo siekiantis – vienišumo jausmą patiriantis asmuo jaučia pasitenkinimą dėl savo netikro įsitikinimo, jog jį ir kitą asmenį sieja glaudus ryšys, ieškoma ilgalaikių santykių; nekompetentingas gerbėjas - siekia susitarti dėl pasimatymo arba trumpalaikių lytinių santykių, paprastai persekioja trumpą laiko tarpą; grobuoniškas – nepažįstamasis persekiojamas dėl jam jaučiamo stipraus lytinio potraukio.

 
Komentaras
Gydytojas psichiatras psichoterapeutas Olegas Lapinas:

- Pasitaiko toks reiškinys tarp fanų ir žvaigždžių... Gerbėjui atrodo, kad garsenybė skiria ypatingą dėmesį. Pavyzdžiui, dainą sukūrė ir atlieka specialiai jam. Prasideda svajonės apie tą žmogų, rašomos žinutės. Tai jau veikiau ne prisirišimas, o patologinis įsimylėjimas be atsako. Fantaziją žmogus priima, kaip realybę. Atsiranda įsitikinimas, kad jeigu aš myliu, ir mane myli. Tai - išskirtiniai meilės kliedesio atvejai. Haliucinacijos. Jeigu žmogui atrodo, kad dainomis jam siunčiamos slaptos žinutės, kalbėti jau galima apie psichinę ligą, paranoją ar šizofreniją – žmogus mato, girdi nebūtus įrodymus, kad jo išsirinktasis jį irgi išsirinko.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica