Panašu, tarp nepaklusnių Lenkijos vairuotojų paplito nauja „mada“. Dabar jie prieš sėsdami už vairo siekia ne tauriųjų gėrimų, o psichotropinių medžiagų. Šalies policija skambina pavojaus varpais – vien per šių metų pirmąjį pusmetį tokių vairuotojų pagauta daugiau nei penki šimtai.
Lenkijos kelių policininkams vis dažniau prireikia sustabdytus vairuotojus tirtinti narkotesteriu, mat tarp jų narkotikai yra dukart „populiaresni“ nei alkoholis
Tikisi, jog neatpažins
„Kartais jie būna labai ramūs, o kartais atvirkščiai – hiperaktyvūs, bendraujantys. Dažniausiai jų vyzdžiai išsiplėtę. Tiesa, jeigu alkoholį vartojusius lengva atskirti, pagal sklindantį kvapą, psichotropines medžias pavartojusiuosius atpažinti kiek sunkiau. Būtent dėl to jie viliasi, kad net ir sustabdyti policijos, problemų išvengs – juk alkotesteris nieko neparodys. Įdomu tai, jog kartais sustabdę automobilį jame randame išgėrusią kompaniją, išskyrus vairuotoją. Pastarasis būna pavartojęs narkotikų“, - pasakoja jaunesnysis kelių policijos inspektorius Marek Konkolevski. Pareigūnų tvirtinimu, narkotinės medžiagos ne tik neleidžia adekvačiai vertinti situacijos kelyje, bet ir paverčia vairuotojus agresyviais. „Visa tai vėliau atsispindi mūsų eismo įvykių statistikoje“, - tvirtino M.Konkolevski.
Lenkijos žiniasklaida taip pat mirga nuo pranešimų apie narkotikus vartojusius ir prie vairo sėdusius asmenis. Blogiausia, jog tarp tokių pasitaiko netgi nepilnamečių. Neretai minėti atvejai baigėsi tragiškai. Vienas pastarųjų – prieš kelias savaitės Varšuvoje vairuotojas nulėkė nuo kelio ir mirtinai partrenkė moterį. Vyro kraujo tyrimas parodė, jog prieš sėsdamas prie vairo jis vartojo narkotikų. „Dažniausiai kraujyje randame anfetamino, marihuanos arba kokaino. Įdomu tai, jog nelaimę sukėlę vairuotojai aiškina nieko neprisimeną ir neatrodo, jog gailėtųsi“, - sako policininkai.
Populiaresni nei alkoholis
Narkotinių medžiagų vartojimas – globali problema. JAV, Kanadoje ir Australijoje, įvertinus statistinius nelaimingų įvykių keliuose duomenis, paaiškėjo, jog kas penktas avarijoje žuvęs vairuotojas vartojo būtent šias medžiagas. Dar prieš ketverius metus Lenkijoje ši problema atrodė neaktuali. Tačiau atliktas tyrimas atskleidė realybę – tarp Lenkijos vairuotojų narkotikai yra dukart „populiaresni“ nei alkoholis. Per dvejus metus alkotesteriu bei narkotesteriu buvo patikrinti daugiau nei 4 tūkst. vairuotojų. Narkotinių medžiagų rasta daugiau nei šimto vairuotojų kraujyje, tuo tarpu alkoholio – perpus mažiau.
„Problema tikrai didėja, jeigu prieš daugiau nei dešimt metų sulaikydavome keliasdešimt narkotikus vartojusių vairuotojų, šiemet jų skaičius jau viršijo penkis šimtus iš pusšešto tūkstančio patikrintų. Ir tai tik pirmojo pusmečio duomenys“, - sako M.Konkolevski.
„Kuomet tiek daug kalbama apie grėsmę vairuoti išgėrus, ne vienam atrodo, kad narkotikai – saugesnė išeitis. Tačiau tai tikrai netiesa“, - priduria ir narkotesterių platinimo kompanijos „Diagnostic Solution“ atstovas Robert Cochor.
Patikrinimo sunkumai
Pirmiausia, ką daro policijos pareigūnai sustabdę įtartiną vairuotoją, liepia jam užsimerkti ir pirštu paliesti nosį arba kitos rankos pirštą. Kuomet sulaikytajam sunkiai sekasi atlikti šią paprastą užduotį, griebiamasi narkotesterio. Tiesa, ne viskas taip paprasta. Visų pirma narkotesterių gali būti įvairių – nuo pačių pigiausių, kainuojančių vos keliasdešimt zlotų, iki brangiausių, kurių kaina siekia ne vieną tūkstantį. Pigiausi, be abejo, tikrai nėra patys patikimiausi. Be to, net ir atlikę seilių tyrimą vairuotojo sustabdymo vietoje ir aptikę žmogaus organizme narkotinių medžiagų, policininkai turi nuvežti jį papildomiems kraujo ir šlapimo tyrimams. Mat narkotesteris parodo tik medžiagų buvimą arba ne, bet ne jų kiekį. Verta pažymėti, jog praėjusią savaitę Lenkijos sveikatos apsaugos ministras Bartoš Arlukovič išleido įsakymą, kuriame nurodoma, kokie psichotropinių arba narkotinių medžiagų kiekiai žmogaus organizme yra leistini.
„Negalvokite, kad negalime susitvarkyti su esama padėtimi. Neseniai įsigijome dar apie 10 tūkst. narkotesterių, todėl užtikrinu, kad vairuotojus dėl narkotikų vartojimo galėsime patikrinti taip pat dažnai, kaip ir alkoholio“, - situaciją komentuoja M.Konkolevski.
Tarp kitko
Vairuotojai, vartoję narkotines arba psichotropines medžiagas, baudžiami taip pat, kaip ir išgėrę alkoholinių gėrimų – skiriama bauda, teisių arba laisvės atėmimas iki dviejų metų. Jeigu toks asmuo padaro autoįvykį, kurio metu žūsta žmogus – gresia dvylika metų kalėjime.
Komentuoti: