„Lauktuvės“ iš Nepalo

Gustė Valantinavičiūtė
2021-06-10
Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 
„Lauktuvės“ iš Nepalo
„Nepal Covid“ – taip vadinama naujoji koronaviruso atmaina. Ši viruso versija yra Delta varianto, kuris pirmą kartą nustatytas Indijoje, mutacija.

Kyla abejonių dėl vakcinų veiksmingumo
„Nepal Covid“ – taip vadinama naujoji viruso atmaina. Ši viruso versija yra Delta varianto, kuris pirmą kartą nustatytas Indijoje, mutacija. COVID-19 genomikos instituto Jungtinėje Karalystėje direktorius Dr. Jeff Barrett teigia, kad ši mutacija taip pat buvo pastebėta ir kitose viruso atmainose, įskaitant tą, kuri pirmą kartą nustatyta Pietų Afrikoje.
 
Anot dr. J.Barrett: „Ši mutacija yra Beta versijoje, ir manoma, todėl mažiau veiksmingai neutralizuojama vakcinacijos būdu.“ Mokslininkas teigia, kad būtent dėl šios ypatybės Beta viruso versija šiuo metu yra atidžiai stebima mokslininkų. 
Pasak dr. J.Barrett, mutacija, kuri pirmą kartą nustatyta Nepale, jau buvo pastebėta daugelyje šalių, įskaitant JK: „Šis virusas vadinamas nepališkąja atmaina, tačiau jis buvo aptiktas daugelyje šalių, įskaitant JK, Portugaliją, JAV, Japoniją ir Indiją.“ Taip pat priduriama, kad Japonijoje aptikta viruso atmaina buvo 14 kartų, iš kurių net 13 atvejų buvo aptikti oro uoste atliktuose koronaviruso mėginiuose parvykėliams iš Nepalo. 
 
JK atstumia Portugalijos keliautojus
Dėl šios viruso atmainos stringa ir užsienio kelionės: Jungtinė Karalystė laikinai išbraukia Portugaliją iš „žaliųjų“ šalių, kurias saugu lankyti, sąrašo. JK Vyriausybės teigimu, tai iš dalies priklauso nuo nepalietiškojo viruso atsiradimo, tačiau Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) to dar nepatvirtino.
 
Pranešdamas apie Portugalijos perkėlimą iš „žaliųjų šalių“ sąrašo, JK transporto sekretorius Grantas Shappsas sakė, kad egzistuojanti grėsmė, kai dar nežinoma, kaip nugalėti šią viruso atmainą, kelia esmines problemas: bijoma, kad mutacija bus sunkiai suvaldoma. JK bendruomenių sekretorius Robertas Jenrickas sakė, kad Indijos variantas plinta ir atsiranda „vis daugiau naujos mutacijos įrodymų, kurie tapo žinomi kaip Nepalo variantai“.
 
JK Vyriausybė teisinasi nenorinti rizikuoti prieš planuojamą galutinį Anglijos apribojimų sušvelninimą, kuris preliminariais duomenimis įvyks jau šios vasaros viduryje. Portugalijos išbraukimas iš „žaliųjų šalių“ sąrašo reiškia, kad JK turistai neturėtų lankytis Portugalijoje, o grįžę asmenys privalo izoliuotis 10 dienų.
 
Apskritai, teigiami koronaviruso rezultatai Portugalijoje nuo paskutinės peržiūros beveik padvigubėjo, o JK Vyriausybės manymu, situacijai reikalingi greiti veiksmai, siekiant apsaugoti Jungtinės Karalystės gautą naudą iš vakcinavimo proceso. R.Jenrickas teigė, kad „Teigiamų atsakymų per tris savaites padvigubėjo, todėl Portugalija pasiekė daug aukštesnį lygį nei esantis JK.“ 
Tiesa, atvejų skaičius Portugalijoje drastiškai nesiskiria nuo JK, nors jų ir yra daugiau. BBC naujienų tarnybos gautais duomenimis, Portugalijoje aptikta 5,4 naujų atvejų 100 tūkst. žmonių, o JK – 5,1.
 
Kada mutacija tampa nauja viruso atšaka?
Pasaulio sveikatos organizacija ketvirtadienį pareiškė, kad variantai ir mutacijos skiriasi. Žinoma, kad virusai mutuoja nuolatos. Ir tik tada, kai pokyčiai tampa pakankamai drastiški, pradedama jį apibūdinti kaip naują variantą – kaip Kento identifikuotą Alfa variantą ar Pietų Afrikoje nustatytą Beta variantą.
 
Kol kas nėra moksliškai suderinto apibrėžimo, kada mutacija tampa nauja viruso atšaka. Paprastai tenka laukti, kol konkretus pakeitimų rinkinys pasklis pakankamai, kad būtų galima įžvelgti modelį. Visuomenės sveikatos įstaigos ir mokslininkai, analizuojantys viruso genetinę medžiagą, tiria bet kokius viruso pokyčius. Jeigu atrodo, kad išskirtinis pakeitimų rinkinys ar variantas skleidžiasi sparčiau, žmonės serga dažniau, o pats virusas aktyviau priešinasi vakcinoms, tokia viruso atmaina įvardijama kaip „susirūpinimą keliantis variantas“.
 
Iki šiol JK visuomenės sveikatos atstovai į nepalietiškąją viruso atmainą žiūri atsargiai, mokslininkai laukia platesnių viruso poveikio įrodymų ir neskuba priskirti mutacijos prie koronaviruso atšakų. Šis viruso smaigalio baltymo pokytis taip pat pastebimas Pietų Afrikos variante. Manoma, kad tai yra dalis to, kodėl nepalietiškas variantas yra atsparesnis vakcinoms. „Delta viruso versija atrodo labiau perduodama nei Beta“, – paaiškino Sangerio instituto mokslininkai.
 
Tad bent jau kol kas nepalietiškąjį virusą galime vadinti mutacija, o ne nauja atšaka. Mokslininkai šį virusą pripažįsta kaip „tiriamąjį“ arba „susirūpinimą keliantį variantą“. Nors ir nėra moksliškai suderinto taško, kai mutacija tampa „susirūpinimo variantu“, tačiau tikimasi, kad sprendimas bus priimtas atsižvelgiant į tai, kaip mutacija plinta, kiek žmonių serga ir ar koks vakcinos naudingumas šiai mutacijai.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Tylūs motinystės sunkumai

    Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris