„Lauktuvės“ iš Nepalo

Gustė Valantinavičiūtė
2021-06-10
Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 
„Lauktuvės“ iš Nepalo
„Nepal Covid“ – taip vadinama naujoji koronaviruso atmaina. Ši viruso versija yra Delta varianto, kuris pirmą kartą nustatytas Indijoje, mutacija.

Kyla abejonių dėl vakcinų veiksmingumo
„Nepal Covid“ – taip vadinama naujoji viruso atmaina. Ši viruso versija yra Delta varianto, kuris pirmą kartą nustatytas Indijoje, mutacija. COVID-19 genomikos instituto Jungtinėje Karalystėje direktorius Dr. Jeff Barrett teigia, kad ši mutacija taip pat buvo pastebėta ir kitose viruso atmainose, įskaitant tą, kuri pirmą kartą nustatyta Pietų Afrikoje.
 
Anot dr. J.Barrett: „Ši mutacija yra Beta versijoje, ir manoma, todėl mažiau veiksmingai neutralizuojama vakcinacijos būdu.“ Mokslininkas teigia, kad būtent dėl šios ypatybės Beta viruso versija šiuo metu yra atidžiai stebima mokslininkų. 
Pasak dr. J.Barrett, mutacija, kuri pirmą kartą nustatyta Nepale, jau buvo pastebėta daugelyje šalių, įskaitant JK: „Šis virusas vadinamas nepališkąja atmaina, tačiau jis buvo aptiktas daugelyje šalių, įskaitant JK, Portugaliją, JAV, Japoniją ir Indiją.“ Taip pat priduriama, kad Japonijoje aptikta viruso atmaina buvo 14 kartų, iš kurių net 13 atvejų buvo aptikti oro uoste atliktuose koronaviruso mėginiuose parvykėliams iš Nepalo. 
 
JK atstumia Portugalijos keliautojus
Dėl šios viruso atmainos stringa ir užsienio kelionės: Jungtinė Karalystė laikinai išbraukia Portugaliją iš „žaliųjų“ šalių, kurias saugu lankyti, sąrašo. JK Vyriausybės teigimu, tai iš dalies priklauso nuo nepalietiškojo viruso atsiradimo, tačiau Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) to dar nepatvirtino.
 
Pranešdamas apie Portugalijos perkėlimą iš „žaliųjų šalių“ sąrašo, JK transporto sekretorius Grantas Shappsas sakė, kad egzistuojanti grėsmė, kai dar nežinoma, kaip nugalėti šią viruso atmainą, kelia esmines problemas: bijoma, kad mutacija bus sunkiai suvaldoma. JK bendruomenių sekretorius Robertas Jenrickas sakė, kad Indijos variantas plinta ir atsiranda „vis daugiau naujos mutacijos įrodymų, kurie tapo žinomi kaip Nepalo variantai“.
 
JK Vyriausybė teisinasi nenorinti rizikuoti prieš planuojamą galutinį Anglijos apribojimų sušvelninimą, kuris preliminariais duomenimis įvyks jau šios vasaros viduryje. Portugalijos išbraukimas iš „žaliųjų šalių“ sąrašo reiškia, kad JK turistai neturėtų lankytis Portugalijoje, o grįžę asmenys privalo izoliuotis 10 dienų.
 
Apskritai, teigiami koronaviruso rezultatai Portugalijoje nuo paskutinės peržiūros beveik padvigubėjo, o JK Vyriausybės manymu, situacijai reikalingi greiti veiksmai, siekiant apsaugoti Jungtinės Karalystės gautą naudą iš vakcinavimo proceso. R.Jenrickas teigė, kad „Teigiamų atsakymų per tris savaites padvigubėjo, todėl Portugalija pasiekė daug aukštesnį lygį nei esantis JK.“ 
Tiesa, atvejų skaičius Portugalijoje drastiškai nesiskiria nuo JK, nors jų ir yra daugiau. BBC naujienų tarnybos gautais duomenimis, Portugalijoje aptikta 5,4 naujų atvejų 100 tūkst. žmonių, o JK – 5,1.
 
Kada mutacija tampa nauja viruso atšaka?
Pasaulio sveikatos organizacija ketvirtadienį pareiškė, kad variantai ir mutacijos skiriasi. Žinoma, kad virusai mutuoja nuolatos. Ir tik tada, kai pokyčiai tampa pakankamai drastiški, pradedama jį apibūdinti kaip naują variantą – kaip Kento identifikuotą Alfa variantą ar Pietų Afrikoje nustatytą Beta variantą.
 
Kol kas nėra moksliškai suderinto apibrėžimo, kada mutacija tampa nauja viruso atšaka. Paprastai tenka laukti, kol konkretus pakeitimų rinkinys pasklis pakankamai, kad būtų galima įžvelgti modelį. Visuomenės sveikatos įstaigos ir mokslininkai, analizuojantys viruso genetinę medžiagą, tiria bet kokius viruso pokyčius. Jeigu atrodo, kad išskirtinis pakeitimų rinkinys ar variantas skleidžiasi sparčiau, žmonės serga dažniau, o pats virusas aktyviau priešinasi vakcinoms, tokia viruso atmaina įvardijama kaip „susirūpinimą keliantis variantas“.
 
Iki šiol JK visuomenės sveikatos atstovai į nepalietiškąją viruso atmainą žiūri atsargiai, mokslininkai laukia platesnių viruso poveikio įrodymų ir neskuba priskirti mutacijos prie koronaviruso atšakų. Šis viruso smaigalio baltymo pokytis taip pat pastebimas Pietų Afrikos variante. Manoma, kad tai yra dalis to, kodėl nepalietiškas variantas yra atsparesnis vakcinoms. „Delta viruso versija atrodo labiau perduodama nei Beta“, – paaiškino Sangerio instituto mokslininkai.
 
Tad bent jau kol kas nepalietiškąjį virusą galime vadinti mutacija, o ne nauja atšaka. Mokslininkai šį virusą pripažįsta kaip „tiriamąjį“ arba „susirūpinimą keliantį variantą“. Nors ir nėra moksliškai suderinto taško, kai mutacija tampa „susirūpinimo variantu“, tačiau tikimasi, kad sprendimas bus priimtas atsižvelgiant į tai, kaip mutacija plinta, kiek žmonių serga ir ar koks vakcinos naudingumas šiai mutacijai.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica