Ląstelių atlasas – šuolis diagnostikos srityje

Miglė Petkutė
2024-12-02
„Mums pavyko atskleisti patogeninį ląstelių tipą, kuris gali būti svarbus sergant kai kuriomis lėtinėmis ligomis ir ateityje galėtų tapti intervencijos vaistais taikiniu“, – teigia Wellcome Sangerio institute tyrimą atlikusi daktarė Rasa Elmentaitė. Nauji mokslininkų tyrimai ateityje gali padėti išgydyti sunkias ligas.
Ląstelių atlasas – šuolis diagnostikos srityje
Mokslininkai praneša, kad ambicingas planas sudaryti visų 37 trilijonų žmogaus kūno ląstelių žemėlapį keičia supratimą apie tai, kaip veikia mūsų kūnai.

Padės atpažinti ligų prigimtį
 
Mokslininkai praneša, kad ambicingas planas sudaryti visų 37 trilijonų žmogaus kūno ląstelių žemėlapį keičia supratimą apie tai, kaip veikia mūsų kūnai. Projektas „Žmogaus ląstelių atlasas“ atskleidė, kad yra tūkstančiai ląstelių tipų, o kai kurie jų yra tokių ligų, kaip žarnyno uždegiminės ligos ir cistinė fibrozė, kaltininkai.
 

Be to, paskelbta, kad buvo išsamiai aprašytas žmogaus skeleto formavimasis ir ankstyvoji imuninė sistema. Senuosiuose kūno žemėlapiuose buvo pažymėti pagrindiniai keliai ir svarbūs objektai, bet taip pat ir kūno vietos, kurias kartografai žymėjo kaip nežinomas arba „terra incognita“, rašoma BBC.
 
Vienas projekto įkūrėjų, bendrovėje „Genentech“ dirbantis daktaras Aviv Regevas sakė, kad atlasas padės atpažinti ligų prigimtį.
 
„Dabar tai labiau primena „Google“ žemėlapį: jūs turite didelės raiškos vaizdą, kuriame paaiškinama, kas vyksta. Tai labai svarbu norint suprasti ir gydyti ligas, nes ląstelės yra pagrindinis gyvybės vienetas – jei kas nors negerai, tai negerai su mūsų ląstelėmis“, – sakė A.Regevas.
 
Rastas naujas ląstelių tipas
 
„Žmogaus kartografijos“ žygdarbiui atlikti reikia pažangiausių biologijos ir informatikos mokslų. Iki šiol vykdant projektą buvo ištirta daugiau kaip 100 mln. ląstelių, nuodugniai išanalizuota kiekviena atskira ląstelė, gauta iš 10 tūkst. žmonių pasaulyje. Žurnale „Nature“ paskelbta 40 mokslinių atradimų, kuriuos mokslininkai padarė siekdami sukurti pirmąjį visų žmogaus ląstelių atlaso projektą.
 

Kembridžo universiteto daktarė Sarah Teichmann, viena iš Žmogaus ląstelių atlaso kūrėjų teigė, kad tai yra svarbus įvykis, kuris žymi didelį šuolį siekiant suprasti, kaip veikia žmogaus kūnas. Naujausi atradimai apima žarnyno žemėlapį nuo burnos, pro burnos ertmę, skrandį, žarnyną ir išangę. Ištyrus 1,6 milijono ląstelių buvo atrasta nauja forma, vadinama žarnyno metaplastine ląstele. Atrodo, kad ji turi įtakos žmonių, sergančių uždegiminėmis žarnyno ligomis, tokiomis kaip opinis kolitas ir Krono liga, uždegimo stiprumui. Skaičiuojama, kad tokių žmonių pasaulyje yra septyni milijonai.
 
„Mums pavyko atskleisti patogeninį ląstelių tipą, kuris gali būti svarbus sergant kai kuriomis lėtinėmis ligomis, ir ateityje galėtų tapti intervencijos vaistais taikiniu“, – sakė R.Elmentaitė.
 
Naujas gydymo būdas

 
Dar vienas atradimas parodė, kaip žmogaus skeletas formuojasi įsčiose. Pirmiausia susiformuoja kremzlės karkasas, panašus į klibantį nosies galą. Tada ant jo auga kaulų ląstelės. Tai vyksta visur, išskyrus pačią kaukolės viršūnę, kad smegenys galėtų augti. Kai kurie genetiniai nurodymai, susiję su šio ankstyvojo vystymosi proceso organizavimu, yra tie patys, kurie po kelių dešimtmečių tapo osteoartrito priežastimi.
 
Daktaras Ken To iš Wellcome Sangerio instituto minėjo, kad naudojantis šiuo atlasu bus galima suprasti tiek jauno, tiek senstančio skeleto būklę. Panašiame tyrime buvo nagrinėjama užkrūčio liauka – mažas organas, dalyvaujantis imuninės sistemos lavinime. Mokslininkai parodė, kad šis procesas prasideda daug anksčiau, nei manyta, ir tai rodo, kad ankstyviausi nėštumo etapai gali visą gyvenimą turėti įtakos imuninei funkcijai.
 
Tai taip pat suteikia idėjų, kaip laboratorijoje ieškoti naujų imuninių ląstelių pagrindu sukurtų gydymo būdų, skirtų kovai su tokiomis ligomis kaip vėžys. Dar vienas pavyzdys, kaip veikia Žmogaus ląstelių atlasas, buvo COVID-19 pandemijos metu, kai išsamūs kūno žemėlapiai leido mokslininkams numatyti, kaip virusas judės iš audinio į audinį, ir nustatyti, kad nosis, burna ir akys yra pagrindiniai patekimo į organizmą taškai.
 
Dr. Katrina Gold iš medicininius tyrimus finansuojančio fondo „Wellcome Trust“ sakė, kad šiandienos pranešimai yra tikras žmogaus ląstelių atlaso etapas: „Kai jis bus baigtas, jis gali pakeisti ligų diagnostikos, stebėsenos ir gydymo būdus.“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai



      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris