Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

Algimantas Kripas
2024-04-12
Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   
Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

Modifikavo inkstą

Genetiškai modifikuotas kiaulės inkstas buvo persodintas 62 m. vyrui, sergančiam paskutinės stadijos inkstų liga. Richard Slayman – pacientas, kuriam atlikta operacija, atsigauna. Artimiausiu metu tikimasi jį išleisti iš ligoninės.
 

Transplantacijai naudotą inkstą suteikė Kembridžo mieste įsikūrusi kompanija „eGenesis“. Iš organo buvo pašalinti žmogui kenksmingi genai bei deaktyvuoti virusai, kurie potencialiai gali užkrėsti recipientą. „Reuters“ rašo, kad panašiai modifikuotų kiaulių, kurias užaugino „eGenesis“, inkstai buvo persodinti beždžionėms. Jos vidutiniškai išgyveno 176 dienas.
 
Pasitaikė ir vienas atvejis, kai beždžionei su persodintu inkstu pavyko išgyventi daugiau nei dvejus metus. Niujorko universiteto Transplantacijų instituto direktorius dr. Robert Montgomery teigė, jog ši operacija žymi progresą ksenotransplantacijos srityje. Jo manymu, dar vienas svarbus žingsnis bus žengtas tuomet, kai JAV Maisto ir vaistų agentūra (FDA) leis atlikti klinikinius tyrimus. Tuomet bus galima geriau suprasti, kas geriausiai tinka organų laukiantiems pacientams.
 
Tobulina terapijas

Po organų transplantacijos pacientui yra skiriami jo imuninę sistemą slopinantys vaistai, kad būtų išvengta organo atmetimo. Alabamos universiteto medicinos mokyklos mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu trims smegenų mirtis patyrusiems pacientams buvo persodinti kiaulių inkstai. Gauti rezultatai parodė, kad šias transplantacijas galima atlikti skiriant tuos pačius FDA patvirtintus vaistus, kurie naudojami atliekant ir donorystę iš žmogaus žmogui. Vienam pacientui skirti tik imunosupresantai. Kitiems dviems recipientams, be imunitetą slopinančių vaistų, taikyta ir papildoma FDA patvirtinta terapija. Pastebėta, jog vaistų bei terapijos deriniu galima pasiekti geresnių rezultatų.
 
Tyrimo autorė dr. Jayme Locke CNN sakė, kad šių transplantacijų atvejais neprireikė naudoti specialių ar eksperimentinių vaistų. Šis atradimas suteiks galimybę lengviau atlikinėti FDA pavirtintus bandymus su žmonėmis. Dėl itin mažos apimties Alabamos universiteto mokslininkų atliktas tyrimas yra ribotas. Kita vertus, ši pažanga rodo tam tikrą progresą.
 

Su transplantacijų tyrimais dirbantys gydytojai šį bandymą atlikusiai komandai negailėjo pagyrimų. Viena chirurgių – dr. Sheri Krams jį pavadino nepaprastai novatorišku darbu. Atlantoje esančio Emory transplantacijos mokslinė vadovė dr. Many Ford teigė, kad dėl ypač didelio organų poreikio bet kokia pažanga šioje srityje yra itin svarbi. „Jungtinėse Valstijose bei pasaulyje trūksta donorų organų, o ksenotransplantacija iš tiesų gali tapti revoliuciniu problemos sprendimu“, – sako ji.
 
Eksperimentuojama seniai

Ksenotransplantacijos srityje atliekamos ir kitokios, ne ką mažiau stulbinamos procedūros. Pensilvanijos universiteto mokslininkams pavyko prie smegenų mirtį patyrusio žmogaus išoriškai prijungti kiaulės kepenis. Genetiškai modifikuotos kepenys buvo naudojamos pasitelkiant prietaisą, kuris naudojamas saugant donorines kepenis iki transplantacijos.

 
Kaip praneša „Voice of America“, praėjusių metų pabaigoje atliktas eksperimentas tęsėsi 72 valandas. Mokslininkai teigė, jog procedūros metu donoro organizmas išliko stabilios būklės. Nepasireiškė ir jokie kepenų pažeidimo požymiai. Pabrėžiama, jog šiuo moksliniu bandymu yra siekiama padėti kenčiantiems nuo kepenų sutrikimų. Ši procedūra yra panaši į dializes.  
 
Persodintos ir širdys

Siekdami pailginti žmogaus gyvenimą, gydytojai iš Merilando prieš metus žmogui persodino kiaulės širdį. Tai buvo antroji širdies ksenotransplantacija. Širdies nepakankamumas galiausiai būtų pasmerkęs 58 metų Lawrence Faucette mirčiai. Pacientą taip pat kamavo ir kiti sveikatos sutrikimai. Dėl jų L.Faucette netiko tradicinis širdies persodinimas.
 
„Associated Press“ skelbia, jog norint atlikti šią operaciją Merilando medikams iš pradžių prireikė FDA pateikti daugiau 300 dokumentų. Visgi, prieš dvejus atliktas bandymas suteikė jiems prasmės šią operaciją pakartoti dar kartą. Transplantacijai naudota širdis turėjo 10 skirtingų genų modifikacijų. Nors operacija ir buvo sėkminga, naują širdį gavęs L.Faucette mirė praėjus šešioms savaitėms po persodinimo. Pirmasis kiaulės širdies transplantacijos atvejis taip pat baigėsi mirtimi. Su modifikuotu organu pacientas išgyveno du mėnesius.   

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

  Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

  Sėklidžių vėžys išlieka labai aktuali tema, svarbi tai amžiaus grupei, kai tikrai dar negalvojama apie jokias ligas, juo la...
  G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

  G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

  „Vilniaus narkotinių medžiagų rinkos tendencijos panašios į Europos rinkos. Vyrauja sintetiniai kanabinoidai ir sinte...

  Budinti vaistinė


  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...
  Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

  Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

  Pasibaigus pandemijai daugelis šalių susidūrė su vaistų trūkumu. Ir nors pamažu galima atsikvėpti, nes gamybai susireguliuo...

  razinka


  Sveika šeima


  Kai terapeutas – miškas

  Sąmoningas buvimas miške mažina stresą, gerina nuotaiką ir atkuria psichologinę būseną, sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriai, vieninteliai Lietuvoje siūlantys podiplomines Miško terapijos studijas. Tuo metu Miško terapijos seansų dalyviai kviečiami visais sensoriniais pojūčiais – r...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Yra liga, kurios galbūt... nėra
  Henrikas Vaitiekūnas Yra liga, kurios galbūt... nėra
  Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
  Henrikas Vaitiekūnas Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
  Sparnuotieji spąstai
  Henrikas Vaitiekūnas Sparnuotieji spąstai

  Naujas numeris