Kompiuterio ir smegenų sąsajos – viltis paralyžiuotiesiems

Nerijus Bliujus
2017-03-07
JAV mokslininkai sukūrė revoliuciją sukėlusias mikroschemas, kurios implantuotos keturių paralyžiuotų pacientų smegenyse padėjo jiems mintimis valdyti kompiuterį. Tai yra svarbus žingsnis kuriant „smegenų ir kompiuterio sąsajos“ sistemą.
Kompiuterio ir smegenų sąsajos – viltis paralyžiuotiesiems
Revoliuciją mokslo pasaulyje sukėlusios mikroschemos, sudarytos iš elektrodų tinklo, yra išties mažos, jų dydis panašus į tabletę nuo galvos skausmo. Jos chirurginiu būdu implantuotos į smegenų žievę maždaug milimetro gyliu. Taigi vos tik pacientas pagalvoja apie rašymą, gautas signalas iš karto siunčiamas į kompiuterį, kuriame iki tol bendrauti nesugebėdavęs žmogus jau gali rašyti žodžius.

Technologijos laukia pacientai
Naujoji „smegenų ir kompiuterio sąsajos“ technologija ateityje turėtų padėti tūkstančiams paralyžiuotų žmonių. Išgirdusi apie sistemą, ją išbandyti svajoja ir 64 metų amerikietė Dennis Degray, kuri prieš dešimt metų po patirtos apmaudžios traumos liko paralyžiuota.
„Lyjant lietui nusprendžiau išnešti šiukšles. Vienoje rankoje laikiau maišą kitoje - šiukšlių dėžę. Eidama per šlapią žolę paslydau ir nusileidau tiesiai ant galvos“, – pasakoja Dennis.
 

Griūdama Dennis pažeidė stuburą. Po patirtos traumos moteris buvo visiškai paralyžiuota. Nuo tos akimirkos ji nebegalėjo judinti nei rankų, nei kojų. Todėl Dennis ypač aktyviai domisi „smegenų ir kompiuterio sąsajos“ programomis. Amerikietė viliasi, kad ši technologija ateityje jai palengvins gyvenimą ir suteiks galimybę daug darbų atlikti pačiai.
 
Svarbus žingsnis 
Panašu, kad Dennis Degray viltys yra realios. Neseniai mokslininkai patvirtino, kad keturi visiškai paralyžiuoti pacientai sugebėjo minčių pagalba atsakyti į klausimus kompiuterio ekrane. Eksperimente dalyvavusiems nustatyta šoninė amiotrofinė sklerozė, dar kitaip vadinama Lu Gerigo liga, todėl nė vienas jų iki šiol neturėjo jokios galimybės komunikuoti.
 
Kiekvienam pacientui į smegenų dalį, kontroliuojančią judesius, buvo implantuotos viena ar dvi mažytės mikroschemas. Smegenų ląstelių siunčiami signalai buvo perduodami į kompiuterį, kuriame jie buvo iššifruoti į „pažymėkite“ ir „paspauskite“ komandas, leidusias judinti žymeklį ant ekrano klaviatūros. Du pacientai labai greitai perprato sistemą ir sugebėdavo per minutę parašyti nuo šešių iki aštuonių žodžių. Palyginimui, nuolatinis išmaniojo telefono naudotojas sugeba parašyti nuo dvylikos iki devyniolikos žodžių per minutę.
 
Implantuojamos mikroschemos, sudarytos iš elektrodų tinklo, yra išties mažos, jų dydis panašus į tabletę nuo galvos skausmo. Jos chirurginiu būdu buvo implantuotos į smegenų žievę maždaug milimetro gyliu. Taigi vos tik pacientas pagalvodavo apie rašymą, gautas signalas būdavo iš karto siunčiamas į kompiuterį, kuriame iki tol bendrauti nesugebėdavęs žmogus jau galėdavo rašyti žodžius.

 
Pacientai suprato, jog norint pajudinti žymeklį reikia susikurti kokį nors vaizdinį. Pavyzdžiui, vienas pacientas mintyse įsivaizduodavo, jog tekstą rašo spaudydamas klaviatūros mygtukus.  
Smegenų ir kompiuterio technologija kol kas yra naudojama tik laboratorijose, atliekant tyrimus su pacientais. Tačiau mokslininkai tikisi, kad jau per artimiausius kelerius metus ja galės pradėti naudotis kiekvienas nuo paralyžiaus kenčiantis žmogus. Jie mano, kad smegenų jungimas su kompiuteriu ateityje padės tokiems asmenims būti savarankiškiems ir nepriklausomiems nuo kitų pagalbos.
 

Technologija tobulės
Šiuo metu smegenis jungiant su kompiuteriu yra naudojami laidai, o tai yra labai nepatogu ir netgi pavojinga. Todėl mokslininkai siekia, kad ateityje ši technologija būtų belaidė. Žinoma, belaidžiam įrenginiui bus reikalingas maitinimo šaltinis, tad mokslininkai dabar bando jį sukurti. Pavykus ištobulinti tokią bevielę technologiją, žmogus galėtų naudotis bet kuriuo kompiuteriu, prie jo prijungus imtuvą, kuris gaudytų paciento smegenyse įmontuotos mikroschemos signalą. Tokiu atveju, paralyžiuotas žmogus galėtų pats individualiai valdyti kompiuterį, o ateityje galbūt net ir bet kokį kitą prietaisą.


Tarp kitko
Dažniausios paralyžiaus priežastys JAV: insultas (33 proc.), stuburo smegenų pažeidimai, traumos (27 proc.), išsėtinė sklerozė (19 proc.)
Stuburo smegenų pažeidimai ir traumos per metus JAV sveikatos apsaugos sistemai kainuoja maždaug 40 milijardų dolerių.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica