Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

Justė Šimkevičiūtė
2021-05-06
Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.
Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų
Neapsikentę skurdo ir neramumų Kolumbijos gyventojai masiškai prašo prieglobsčio Ispanijoje.

Dėl politinių konfliktų kenčia šeimos
Ana puikiai prisimena juodai baltus teniso batus vieno iš vyrų, laikiusių ginklą, nutaikytą į ją ir jos šeimą. Tai įvyko 2001 m., kai merginai buvo tik 18 metų. Jaunystėje Anos tėvas buvo kairiosios politinės partijos UP (Patriotų sąjungos) narys. Taip pat buvo žmogaus teisių gynėjas ir aktyvistas Afro-Kolumbijos bendruomenėje, Anos šeima yra šios bendruomenės dalis. 
 
„Daugelis žmonių manė, kad mano tėvas buvo partizanas, nes jis buvo Patriotų sąjungos narys, tačiau niekada nebuvo ginkluotos grupės narys“, –  sako Ana. Kai dešiniojo sparno sukarintos organizacijos nariai ėmė kontroliuoti Tumaco miestelį, kuriame gyvena 170 tūkst. gyventojų, pietinėje Ramiojo vandenyno pakrantėje, Kolumbijoje, kur gyveno šeima, Anos tėvas buvo paprašytas prisijungti prie jų dėl turimos įtakos bendruomenėje. Tuomet jis to pasiūlymo atsisakė.
 
Už teisingumą buvo nubausti
Vieną naktį, prieš maždaug 21 metus, Anos tėvas matė, kaip dešiniojo sparno kariai Tumace įvykdė mirties bausmę benamiui. Tuo metu dešiniosios sukarintos pajėgos vykdydavo daug benamių, prostitučių, narkotikų prekeivių nužudymų, siekdami sukelti terorą valdomose apylinkėse. Anos tėtis atpažino ginkluotus žmones ir pranešė policijai. Šis momentas galimai buvo lemiamas kolumbietės šeimai ir nuo to laiko prasidėjo nuolatiniai grasinimai bei bandymai nužudyti. 
 
Kadangi buvo žinoma, kad valstybės ginkluotosios pajėgos yra sudariusios sąjungą su kraštutinių dešiniųjų sukarintaisiais padaliniais Tumaco mieste, nebuvo įmanoma prašyti apsaugos. Ana ir jos šeima turėjo palikti miestą ir nuo to laiko ji tapo viena iš daugiau nei 6 milijonų žmonių Kolumbijoje, praradusių namus dėl pilietinių konfliktų.
 
Anos šeima persikėlė gyventi į naują miestą, kuriame jos tėvas toliau tęsė aktyvią veiklą su kita kairiųjų politine partija „POLO Democratico“ bei dirbo su kitomis žmogaus teisių gynimo ir Afro-Kolumbijos teisių organizacijomis. Vis dėlto bijodamas galimų dešiniųjų ginkluotų grupių grasinimų, jis naujame mieste nusprendė likti vienas. Visa likusi šeima: Ana, su mama, broliu ir sese nusprendė persikraustyti kitur. Ilgainiui, dešimtmečius trunkantis Kolumbijos konfliktas, išardė šeimą galutinai.
 
Šeimos tragedija
2017-aisiais, išgyvenęs du ankstesnius pasikėsinimus į gyvybę, Anos tėvas buvo nužudytas. Šeimos manymu, nusikaltimą padarė dešiniosios sukarintos grupės iš Barankiljos miesto, narys. Žudikas atvyko prie namų motociklu ir paleido kelis šūvius į krūtinę.
 
Po mėnesio nuo tragedijos, į šeimos namus atkeliavo anoniminis laiškas. Netrukus du vyrai atvyko motociklais ir grasinimais išvarė šeimą iš namų. Teko krautis lagaminus, skolintis pinigų iš draugų bei giminių ir bėgti. Iš viso devyni šeimos nariai - Ana ir jos broliai, seserys, jų sugyventiniai ir vaikai 2018 m. gruodžio mėnesį pabėgo iš Kolumbijos į Ispaniją, kur nieko nepažinojo.
 
Dešimtmečius Kolumbija buvo panirusi į pilietinį karą: iš vienos pusės kairiųjų partizanų grupės, iš kitos – valstybė ir skėtinė organizacija, skirta skirtingoms dešiniųjų sukarintoms grupuotėms. Tūkstančiai Patriotų sąjungos narių, įkaitant du kandidatus į prezidentus, buvo nužudyti valstybinių sukarintų pajėgų. Daugiau nei 4 tūkst. Patriotų sąjungos narių, miestų merų ir nekaltų miestiečių, tarp kurių buvo ir Anos šeima, tapo priešininkų taikiniais. 

Tarp kitko
Kolumbijoje per kelias dienas trukusias protesto akcijas žuvo mažiausiai 17 žmonių. Tai pirmadienį pranešė radijo stotis „Efe Eme“. Jos žiniomis, tarp aukų – vienas policininkas. Sužeista 711 žmonių, tarp jų – 457 pareigūnai. Kaip pažymi radijo stotis, manifestacijose, vykusiose balandžio 28-gegužės 2 dienomis, dalyvavo apie 240 tūkst. žmonių. Nuo trečiadienio visoje Kolumbijoje rengiamos protesto akcijos prieš mokesčių reformą. Bogotoje, Kalyje, Medeljine ir kituose miestuose jos virto riaušėmis. 
 
Penktadienį Vyriausybė sutiko pakoreguoti reformą, bet protestai nesiliovė. Protesto akcijų dalyviai teigia, kad prezidento Iváno Duque Vyriausybės pasiūlyta mokesčių reforma sukels šalyje „badą ir skurdą“. Valdžia savo ruožtu tvirtina, kad reikia užlopyti biudžeto skylę, susidariusią per pandemiją. Ji tikisi, kad reforma padės surinkti sumą, ekvivalentišką 5,6 mlrd. eurų.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica