Kinijoje klesti nelegalūs talonėlių pas gydytojus perpardavinėtojai

Saulė Norvilaitė
2016-05-23
Sveikatos apsauga Kinijoje pacientui atsieina itin brangiai. Negana to, norint patekti pas gydytoją ištisas savaites teks laukti eilėje, arba... nusipirkti talonėlį iš perpardavinėtojo už kelis šimtus dolerių.
Kinijoje klesti nelegalūs talonėlių pas gydytojus perpardavinėtojai
Prie didžiųjų Kinijos ligoninių neretai nusidriekia pacientų eilės. Vizito pas gydytoją pacientai jose laukia ne keletą valandų, o keletą savaičių.

Policijos reidai prie ligoninių
Vos prašvitus šimtai kinų stovi eilėje, besidriekiančioje per visą Pekino Sąjungos ligoninę. Daugelis tądien lauks veltui, kadangi tokie perpardavinėtojai kaip Yu Wei jau nelegaliai nupirko ir pardavė šios dienos talonėlius pas gydytojus. 32-jų metų Y.Wei pragyvenimui užsidirba prekiaudamas talonėlius, kuriuos Kinijos ligoninės iš anksto parduoda norintiesiems vizito pas gydytoją. Vyro siūlomi talonėliai pacientui pas gydytoją leis patekti per dvi dienas, kai tuo metu įprastas laukimas užsitęsia iki dviejų savaičių. 
 
Patruliuojančių policijos pareigūnų vengimas – tai Y.Wei kasdienė rutina. Kinas už talonėlį prašo 131 dolerių – tai yra beveik tris kartus daugiau, nei jis kainuoja. Vyras pasakojo, kad nuo kiekvieno pardavimo pasilieka du šimtus juanių, o kita pelno dalis atitenka su juo nelegaliai bendradarbiaujančiam ligoninės personalui.

„Pasiturimai gyvenanti vidurinioji klasė sutinka mokėti tokią arba net didesnę sumą už galimybę apsilankyti pas gydytoją“, – tikino Y.Wei. Todėl prie ligoninių niekada nenutyla savo kainas siūlantys perpardavinėtojai, kurie konkuruoja ir tarpusavyje.
 
Girgždanti sveikatos apsaugos sistema
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas siekia reformuoti per mažai finansuojamą sveikatos priežiūros sistemą ir ištesėti pažadą – suteikti visiems prieinamą sveikatos apsaugą. Valdžia iki šiol bando susidoroti su sveikatos apsaugą smukdančia korupcija, o Pekino policija sako, kad jiems šiais metais sostinėje jau pavyko sulaikyti 240 sukčių. Daugelis pacientų ir gydytojų mano, kad paplitusi talonėlių perpardavinėjimo sistema yra tik rimtesnių problemų pasekmė - gydytojų trūkumas ir maži atlyginimai sudaro sąlygas kyšininkavimui vešėti.
 
„Perpardavinėtojai mums yra tikras galvos skausmas. Nepaisant to, kad policija juos persekioja, tai išlieka sunkiai įveikiama problema“, – skundėsi Pekino Sąjungos ligoninės atstovė spaudai. Ji pridūrė, kad ligoninė bei gydytojai yra prekeivių aukos ir nedalyvauja šioje nelegalioje veikloje. Pareigūnai vis žada sustiprinti sukčių persekiojimą, tačiau Šanchajaus ir Pekino ligoninėse dešimtys perpardavinėtojų nė nebando slėptis.
Policijos pareigūnas Feng Jianqi, dalyvaujantis perpardavinėtojų sulaikymo operacijose Pekine, teigė, kad policija viena šios problemos išspręsti negali. „Tiesiog nėra realu visiškai išnaikinti šią problemą“, – sakė policininkas.
 

Labiausiai kenčia pacientai
Ši problema yra itin jautri tokiems pacientams kaip Cao Dongxian. Vidutinio amžiaus mokytojas iš provincijos į Pekiną praėjusių metų gegužę vyko po to, kai vietiniai gydytojai atsisakė atlikti rizikingą žarnyno vėžio operaciją. Sveikatos draudimas Kinijoje yra ribotas – tai reiškia, kad pacientai dažnai turi susimokėti didelę dalį sumos už sveikatos priežiūrą, ypač, jeigu jie serga tokiomis ligomis kaip diabetas ar vėžys.
 
Nepanoręs mokėti perpardavinėtojams C.Dongxian ištisus mėnesius praleido eilėse prie ligoninės, kad gautų reikalingus tyrimus, kol gydytojai pasakė, kad vyrą reikia kuo skubiau operuoti. Kinui vėl buvo liepta laukti – šį kartą dėl galimybės patekti į stacionarą. „Buvo spalis, kai sulaukiau operacijos. Šis procesas užtruko keturis mėnesius. Nepaisant to, kad jaučiau nepakeliamus skausmus“, – prisiminė ligonis. Kinas gailisi, jog nepasinaudojo talonėlių prekeivių paslaugomis anksčiau.
 
Perpardavinėtojai ligoniams kelia pyktį, tačiau kartais yra būtinas blogis. Pavyzdžiui, Zhang Pengyu, 38-erių makleris iš Pekino priemiesčio, nesėkmingai laukė tris naktis, kad apsilankytų pas ausų, nosies ir gerklės gydytoją. Galiausiai vyras sumokėjo tris tūkstančius juanių (apie 500 dolerių) už dešimties minučių vizitą, kuris įprastai jam būtų kainavęs du šimtus juanių. „Norėjau pats išlaukti eilėje ir nemokėti tiek daug, bet tiesiog nebeturėjau laiko“, – pasakojo Z.Pengyu.
Kinijos gydytojai, atrodo, susitaikę su tokia situacija, o pacientai pripažįsta, kad realybė yra tokia – kuo daugiau sumokėsi, tuo labiau paspartės gydymo procesas.

 
Tarp kitko
Kinijos medikų teigimu, įprasta vizito pas gydytoją kaina neatspindi tikrosios ekonominės gydytojų įgūdžių ir patirties vertės. Perpardavinėtojai talonėlius siūlo už tokią kainą, kurią žmonės yra pasiruošę sumokėti. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris