Kinija vėl atveria sienas

Aneta Vaitkienė
2023-01-12
Pirmą kartą po to, kai 2020 m. kovo mėnesį įvažiavimas į šalį buvo apribotas, Kinija iš naujo atvėrė sienas tarptautiniams lankytojams. Atvykstantiems keliautojams nebereikės karantinuotis – tai žymi reikšmingą šalies COVID-19 politikos pokytį, mat šalis šiuo metu kovoja su dideliu atvejų skaičiumi.
Kinija vėl atveria sienas
Tikimasi, kad artimiausiomis savaitėmis į žemyninę Kiniją atvyks maždaug 400 tūkst. žmonių, ilgose eilėse laukiančių skrydžių į įvairius Kinijos miestus, įskaitant Pekiną ir Siameną

Laimė ir pasiilgimas

Atvykstantys į žemyninę Kiniją iš Honkongo keleiviai vis tiek turės įrodyti, kad jų PGR testas neigiamas, per 48 valandas nuo kelionės. Šį žingsnį palankiai vertina daugelis norinčių pasimatyti su šalyje likusia šeima.

Tikimasi, kad artimiausiomis savaitėmis į žemyninę Kiniją atvyks maždaug 400 tūkst. žmonių, ilgose eilėse laukiančių skrydžių į įvairius Kinijos miestus, įskaitant Pekiną ir Siameną. Sausio 8 d. dviaukščiai autobusai, pilni žmonių, atvyko prie Honkongo-Džuhajaus-Makau tilto, kad keliautojai galėtų persėsti į Guangdongo provinciją važiuojančius autobusus. Tarp keleivių buvo daug namo grįžtančių aukštųjų mokyklų studentų. Vienas jų BBC sakė šeimos nematęs jau trejus metus, todėl laikydamas rankose bilietą atgal į žemyną tikino negalįs suvaldyti jaudulio.

Šalis vėl atidaroma „Chunyun“ – pirmojo Naujųjų Mėnulio metų kelionių sezono – pradžioje. Prieš pandemiją tai buvo gausiausias pasaulyje žmonių, kasmet grįžtančių namo praleisti laiko su šeima, migracijos laikas. Pasak šalies valdžios atstovų, šiais Naujaisiais Mėnulio metais tikimasi dviejų milijardų kelionių, dvigubai daugiau nei pernai.

Į festivalį iš JK į Kiniją atvykusi Li Hua žiniasklaidai kalbėjo, kad nuo paskutiniojo jos sugrįžimo į tėvynę jau praėjo „per ilgai“, „Džiaugiuosi, kad grįžau ir kvėpuoju kinišku oru. Tokia laiminga, labai laiminga“, – neslėpė pakylėjimo ji.
 
Su nerimo gaidelėmis

Tačiau netrūksta ir nerimo dėl to, kad sienų atvėrimas dar labiau padidins COVID-19 plitimą, dėl kurio vėl turi problemų galybė žemyninės Kinijos gyventojų. Kai kurie vietinių autobusų vairuotojai BBC sakėsi nerimaujantys, kad atvykstantys keliautojai gali užsikrėsti virusu, ir norį, jog jų darbdaviai suteiktų šiems žmonėms daugiau apsaugos.


Per pastaruosius trejus metus Kinija taikė vieną griežčiausių pasaulyje COVID-19 sveikatos apsaugos politikos krypčių, dėl kurios buvo daug lokautų, reikalauta dažnai atlikti testus, kas, be jokios abejonės, turėjo didžiulės neigiamos įtakos šalies ekonomikai. Kinijos nulinio atvejo politika smarkiai paveikė ir paprastų žmonių gyvenimus, išprovokavo epizodinius nepasitenkinimo protrūkius, neįprastus autoritariniam Kinijos režimui.

Neseniai Vyriausybė atsisakė šios politikos. Toks sprendimas priimtas po masinių protestų, kuriuos sukėlė gaisras daugiaaukščiame Sindziango regione, per kurį žuvo 10 žmonių – tų mirčių tikriausiai būtų buvę galima išvengti, jei ne griežti izoliacijos reikalavimai. Daugelis kinų manė, kad ilgai galiojantys COVID-19 apribojimai prisidėjo prie mirčių, tačiau valdžios institucijos tai neigė.

 
Neigimo politika

Kinijai atsisakius pagrindinių „Covid zero“ politikos elementų, žiniasklaidoje būta pranešimų apie ligoninių ir krematoriumų perpildymą, tačiau netrukus po to šalis nustojo skelbti atvejų skaičių, ir šeštadienį (sausio 7 d.) pranešė tik apie dvi mirtis. Padaryta tai pasinaudojus gudriu biurokratiniu triuku, COVID-19 perkeliant į B kategorijos ligų sąrašą iš A sąrašo. B kategoriją COVID-19 prilygina įprastam gripui ar SARS ir nelaiko jo epidemija, tad ir statistikos skelbimas nebelaikomas privalomu. Tą pačią dieną Kinijos Vyriausybė uždraudė daugiau nei tūkstantį socialinių tinklų paskyrų, kritikavusių jos elgesį per pandemiją.

Neoficialiais duomenimis, šiuo metu Kinijoje yra užsikrėtę 18 proc. gyventojų. Oficialiais – per trejus pandemijos metus Kinijoje nuo koronaviruso mirė šiek tiek daugiau nei 5 tūkst. žmonių, o tai, palyginti su kitomis šalimis, atrodo visiškai neįtikėtina.
Kaimyninėms šalims baiminantis, kad nežinoma susirgimų ir mirčių statistika bei kelionių iš Kinijos padidėjimas gali sukelti naują pandemijos bangą, paskatino daugelį jų nustatyti neigiamo COVID-19 testo reikalavimus žmonėms, atvykstantiems iš Kinijos. Tai savo ruožtu sukėlė XX Kinijos komunistų partijos suvažiavimo Vyriausybės nepasitenkinimą. KLR užsienio reikalų ministerija griežtai sukritikavo šiuos reikalavimus, pavadindama juos rasistiniais, nemoksliniais ir pertekliniais bei prigrasino imtis atsakomųjų priemonių. O pasaulio sveikatos ekspertai savo ruožtu teigia manantys, kad jokie kelionių apribojimai ir jokie tyrimai iš tikrųjų nesustabdys naujų koronaviruso atmainų, hipotetiškai galinčių išvažiuoti į platų pasaulį kartu su Kinijos turistais, plitimo.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Karinauskė: keičiu požiūrį į gydymąsi vaistais

  E.Karinauskė: keičiu požiūrį į gydymąsi vaistais

   „Jeigu būtų knyga „Kaip vėl perdegti per 6 savaites“, aš būčiau jos autorė“, – juokauja...
  Sekėjai ligą nustatė greičiau už gydytojus

  Sekėjai ligą nustatė greičiau už gydytojus

  Atlikėja Donata Virbilaitė pastaruosius keturis mėnesius kenčia nuo skausmų, nuovargio ir sutrikusios atminties. Nors gydytojai si...

  Budinti vaistinė


  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

  razinka


  Sveika šeima


  Mobingas: daug triukšmo, mažai įrodymų

  Ant elektros stulpo užkeltas darbuotojo dviratis, šmeižtas ir apkalbos – tokiomis sąlygomis kasdien dirba tūkstančiai darbuotojų, o Valstybinė darbo inspekcija (VDI) sulaukia vis daugiau skundų dėl galimo mobingo atvejų. Nors tema sulaukia vis daugiau dėmesio, VDI atstovai pastebi, kad didžioji dalis skundų nepasitvirtin...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės
  Henrikas Vaitiekūnas Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės
  Kas tas imunitetas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas tas imunitetas?

  Naujas numeris