Kinija vėl atveria sienas

Aneta Vaitkienė
2023-01-12
Pirmą kartą po to, kai 2020 m. kovo mėnesį įvažiavimas į šalį buvo apribotas, Kinija iš naujo atvėrė sienas tarptautiniams lankytojams. Atvykstantiems keliautojams nebereikės karantinuotis – tai žymi reikšmingą šalies COVID-19 politikos pokytį, mat šalis šiuo metu kovoja su dideliu atvejų skaičiumi.
Kinija vėl atveria sienas
Tikimasi, kad artimiausiomis savaitėmis į žemyninę Kiniją atvyks maždaug 400 tūkst. žmonių, ilgose eilėse laukiančių skrydžių į įvairius Kinijos miestus, įskaitant Pekiną ir Siameną

Laimė ir pasiilgimas

Atvykstantys į žemyninę Kiniją iš Honkongo keleiviai vis tiek turės įrodyti, kad jų PGR testas neigiamas, per 48 valandas nuo kelionės. Šį žingsnį palankiai vertina daugelis norinčių pasimatyti su šalyje likusia šeima.

Tikimasi, kad artimiausiomis savaitėmis į žemyninę Kiniją atvyks maždaug 400 tūkst. žmonių, ilgose eilėse laukiančių skrydžių į įvairius Kinijos miestus, įskaitant Pekiną ir Siameną. Sausio 8 d. dviaukščiai autobusai, pilni žmonių, atvyko prie Honkongo-Džuhajaus-Makau tilto, kad keliautojai galėtų persėsti į Guangdongo provinciją važiuojančius autobusus. Tarp keleivių buvo daug namo grįžtančių aukštųjų mokyklų studentų. Vienas jų BBC sakė šeimos nematęs jau trejus metus, todėl laikydamas rankose bilietą atgal į žemyną tikino negalįs suvaldyti jaudulio.

Šalis vėl atidaroma „Chunyun“ – pirmojo Naujųjų Mėnulio metų kelionių sezono – pradžioje. Prieš pandemiją tai buvo gausiausias pasaulyje žmonių, kasmet grįžtančių namo praleisti laiko su šeima, migracijos laikas. Pasak šalies valdžios atstovų, šiais Naujaisiais Mėnulio metais tikimasi dviejų milijardų kelionių, dvigubai daugiau nei pernai.

Į festivalį iš JK į Kiniją atvykusi Li Hua žiniasklaidai kalbėjo, kad nuo paskutiniojo jos sugrįžimo į tėvynę jau praėjo „per ilgai“, „Džiaugiuosi, kad grįžau ir kvėpuoju kinišku oru. Tokia laiminga, labai laiminga“, – neslėpė pakylėjimo ji.
 
Su nerimo gaidelėmis

Tačiau netrūksta ir nerimo dėl to, kad sienų atvėrimas dar labiau padidins COVID-19 plitimą, dėl kurio vėl turi problemų galybė žemyninės Kinijos gyventojų. Kai kurie vietinių autobusų vairuotojai BBC sakėsi nerimaujantys, kad atvykstantys keliautojai gali užsikrėsti virusu, ir norį, jog jų darbdaviai suteiktų šiems žmonėms daugiau apsaugos.


Per pastaruosius trejus metus Kinija taikė vieną griežčiausių pasaulyje COVID-19 sveikatos apsaugos politikos krypčių, dėl kurios buvo daug lokautų, reikalauta dažnai atlikti testus, kas, be jokios abejonės, turėjo didžiulės neigiamos įtakos šalies ekonomikai. Kinijos nulinio atvejo politika smarkiai paveikė ir paprastų žmonių gyvenimus, išprovokavo epizodinius nepasitenkinimo protrūkius, neįprastus autoritariniam Kinijos režimui.

Neseniai Vyriausybė atsisakė šios politikos. Toks sprendimas priimtas po masinių protestų, kuriuos sukėlė gaisras daugiaaukščiame Sindziango regione, per kurį žuvo 10 žmonių – tų mirčių tikriausiai būtų buvę galima išvengti, jei ne griežti izoliacijos reikalavimai. Daugelis kinų manė, kad ilgai galiojantys COVID-19 apribojimai prisidėjo prie mirčių, tačiau valdžios institucijos tai neigė.

 
Neigimo politika

Kinijai atsisakius pagrindinių „Covid zero“ politikos elementų, žiniasklaidoje būta pranešimų apie ligoninių ir krematoriumų perpildymą, tačiau netrukus po to šalis nustojo skelbti atvejų skaičių, ir šeštadienį (sausio 7 d.) pranešė tik apie dvi mirtis. Padaryta tai pasinaudojus gudriu biurokratiniu triuku, COVID-19 perkeliant į B kategorijos ligų sąrašą iš A sąrašo. B kategoriją COVID-19 prilygina įprastam gripui ar SARS ir nelaiko jo epidemija, tad ir statistikos skelbimas nebelaikomas privalomu. Tą pačią dieną Kinijos Vyriausybė uždraudė daugiau nei tūkstantį socialinių tinklų paskyrų, kritikavusių jos elgesį per pandemiją.

Neoficialiais duomenimis, šiuo metu Kinijoje yra užsikrėtę 18 proc. gyventojų. Oficialiais – per trejus pandemijos metus Kinijoje nuo koronaviruso mirė šiek tiek daugiau nei 5 tūkst. žmonių, o tai, palyginti su kitomis šalimis, atrodo visiškai neįtikėtina.
Kaimyninėms šalims baiminantis, kad nežinoma susirgimų ir mirčių statistika bei kelionių iš Kinijos padidėjimas gali sukelti naują pandemijos bangą, paskatino daugelį jų nustatyti neigiamo COVID-19 testo reikalavimus žmonėms, atvykstantiems iš Kinijos. Tai savo ruožtu sukėlė XX Kinijos komunistų partijos suvažiavimo Vyriausybės nepasitenkinimą. KLR užsienio reikalų ministerija griežtai sukritikavo šiuos reikalavimus, pavadindama juos rasistiniais, nemoksliniais ir pertekliniais bei prigrasino imtis atsakomųjų priemonių. O pasaulio sveikatos ekspertai savo ruožtu teigia manantys, kad jokie kelionių apribojimai ir jokie tyrimai iš tikrųjų nesustabdys naujų koronaviruso atmainų, hipotetiškai galinčių išvažiuoti į platų pasaulį kartu su Kinijos turistais, plitimo.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  A.Kukulskis: skubiosios medicinos gydytojai – idealistai

  A.Kukulskis: skubiosios medicinos gydytojai – idealistai

  „Visuomenei dar trūksta supratimo, kad skubios pagalbos skyrius nėra vieta, kur paslaugos suteikiamos greičiau – tai v...
  Atspari tuberkuliozė: lengvabūdiškumas turėjo pasekmes

  Atspari tuberkuliozė: lengvabūdiškumas turėjo pasekmes

  Karolio ligos istorija prasidėjo tada, kai jis, įstojęs mokytis kolegijon, išsityrė dėl tuberkuliozės (TB). Siurprizu jam t...

  Budinti vaistinė


  „Vaistinių pasigailėti negalima bausti!“ – kur dėti kablelį

  „Vaistinių pasigailėti negalima bausti!“ – kur dėti kablelį

  Konkurencijos taryba (KT) nustatė, kad Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) ir kelios vaistinės neleistinai susitarė dėl kompensuoj...
  Vaistinėse įrengtos utilizuojamų vaistų dėžės

  Vaistinėse įrengtos utilizuojamų vaistų dėžės

  Kasmet utilizavimui iš gyventojų surenkama vis daugiau tonų vaistų, tačiau nemaža dalis žmonių iki šiol nežino, kaip...

  razinka


  Sveika šeima


  Mityba – prieš vėžį

  „Gyvenimas per trumpas, kad neskaniai valgytume“, – turbūt ne kartą teko girdėti šią pilvui palaimingą frazę iš kulinarijos atstovų lūpų. Vis dėlto sveikos mitybos specialistai atkerta: valgome, kad gyventume, o ne gyvename, kad valgytume. Pasaulinės kovos su vėžiu dienos išvakarėse gydomosios m...

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kuri jūsų akis verkia?
  Henrikas Vaitiekūnas Kuri jūsų akis verkia?
  Kaip sutaupyti 99 centus
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sutaupyti 99 centus
  Buvo buvo, kaip nebuvo!
  Henrikas Vaitiekūnas Buvo buvo, kaip nebuvo!

  Naujas numeris