Kinija: priklausomybę gydo karinėse stovyklose

Agnietė Vilkišienė
2015-12-29
Kai kinai suskaičiavo, jog apie dešimt procentų jų paauglių per dieną daugiau negu šešias valandas praleidžia prie kompiuterio, prabilta apie masinę priklausomybę nuo kompiuterinių žaidimų ir interneto. Kovodami su ja kinai ėmė rengti paaugliams karines stovyklas, kuriose daug dėmesio skiriama fiziniam parengimui. Tiesa, apie šias stovyklas taip pat imta kalbėti ne iš geros pusės, mat jose kasdien miršta bent po keletą jaunuolių.
Kinija: priklausomybę gydo karinėse stovyklose
Kinų organizuojamos karinėse stovyklose stengiamasi įveikti jaunuolio priklausomybę nuo kompiuterinių žaidimų ir interneto. Šalies, turinčios daugiau negu šešis milijonus internautų, medikai tikina, kad po pusės metų stovyklavimo jaunuoliai pasveiksta. Žinoma, tik tie, kurie ištveria išties sunkius išbandymus.

Stovyklų paskirtis
Kinų organizuojamos karinėse stovyklose stengiamasi įveikti jaunuolio priklausomybę nuo kompiuterinių žaidimų ir interneto. Šalies, turinčios daugiau negu šešis milijonus internautų, medikai tikina, kad po pusės metų stovyklavimo jaunuoliai pasveiksta. Žinoma, tik tie, kurie ištveria išties sunkius išbandymus. Kai kurios stovyklos yra filmuojamos ir rodomos per nacionalinę televiziją, tiesa daug kas vis dėlto lieka už kadro.
 
Stovyklose nevengiama naudoti fizinių ir psichologinių bausmių. Vaikams nėra galimybės laikytis tinkamo poilsio režimo, visavertės mitybos. „ABC news“ korespondentams paaugliai pasakojo, kaip jų draugą vienas stovyklos mokytojas stipriai sumušė. Vaikiną pradėjo pykinti. Deja, iškviesta pagalba nespėjo atvykti ir jaunuolis mirė. Policija ir tyrėjai įvykio nekomentavo. Tačiau kalbama, kad panašiomis aplinkybės karinėse stovyklose buvusius jaunuolius tėvai į paskutinę kelionę išlydi ne pirmą kartą. 

 
Kontraversiški karinių stovyklų auklėjimo metodai kelia abejonių Kinijos sveikatos ministerijai. Praėjusią savaitę išleistas įsakymas, draudžiantis jaunuolių stovyklose elektrošoko terapijos taikymą. Pasak sveikatos ministerijos atstovų, paaugliams reikia gydyti jų koncentracijos sutrikimo ir hiperaktyvumo problemas, kurias sukelia kompiuteriniai žaidimai. O taip pat skatinti sugrįžti į akademinį gyvenimą.
 
Sprendžia tėvai 
Į stovyklas tėvai nuo kompiuterio esą priklausomas atžalas siunčia savo noru. Dažniausiai sprendimą priima tik išgirdę rekomendacijas, kartai seka draugų ar giminių pavyzdžiu arba pasiduoda reklamos poveikiui. Jokios specialisto pažymos apie nustatytą priklausomybę, norint patekti į karinę stovyklą, nereikia. Viskas priklauso nuo tėvų sprendimo.
 
„Mes negalėjome su juo susitvarkyti. Norime, kad sūnus suprastų, kas su jam nutiko ir kokios gali būti to pasekmės. Gal stovykloje baigsis šis jo gyvenimo košmaras“, - pasakoja daugiau nei dvidešimt valandų per parą prie kompiuterio praleidžiančio vaiko tėvas. Jam antrina mama, kurios sūnus jau antrą kartą važiuoja į tokią stovyklą.
 

„Po pirmojo gydymo kurso paauglys aštuonis mėnesius nežaidė kompiuterinių žaidimų. Vėliau „atkrito“. Todėl dabar važiuojame į trijų mėnesių kursą“, - patirtimi su kitais tėvais dalijasi moteris ir priduria, kad kursas nėra pigus: trijų mėnesių kursas kainuos apie šimtą septyniasdešimt tūkstančių juanių (apie 24 tūkst. eurų).
 
Visgi, pasak kinų psichologų, paaugliui nustatyti priklausomybę galima tik tada, jeigu jis daugiau negu šešias valandas per dieną kompiuterį naudoja žaidimams ir internetiniams pokalbiams, o ne mokslui arba darbui. Kaip vieną papildomų simptomų psichologai nurodo vaikų pyktį, kuomet jie supranta, kad nebus galimybės naudotis kompiuteriu.
 

Tačiau vienos labiausiai pažengusių priklausomybių gydymo srityje šalies – JAV -mokslininkai problemą siūlo vertinti kiek kompleksiškiau. Mokslininkai skatina stebėti jaunuolių savijautą ir susirūpinti tada, kada paaugliui internetiniai draugai tampa svarbesni už sutinkamus realiame gyvenime. Juk paaugliai internetu naudojasi ir pasaulio pažinimo tikslais.
 
Bet kuriuo atveju, susirgusį paauglį pirmiausiai reikėtų siųsti pas psichologą ir kaip įmanoma labiau vengti kraštutinių kovos su priklausomybėmis metodų – kompiuterio konfiskavimas arba vaiko izoliavimas šiuo atveju irgi mažai kam padės.

 
Lietuvoje
Tyrimų duomenimis, Lietuvoje ketvirtadalis penkiamečių nuolatos naudojasi internetu. Kas antram iš jų gresia priklausomybė.
Lietuvoje psichologai perspėja nemėginti vaikui staiga uždrausti artintis prie kompiuterio, nes toks draudimas gali situaciją pabloginti. Reikėtų laiką, skiriamą kompiuteriniams žaidimams ir internetui, mažinti po truputį. O laiką prie kompiuterio kompensuoti kitu užsiėmimu. Lietuviai įsitikinę – šeimos nario priklausomybė yra visos šeimos problema. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris