Kinija: priklausomybę gydo karinėse stovyklose

Agnietė Vilkišienė
2015-12-29
Kai kinai suskaičiavo, jog apie dešimt procentų jų paauglių per dieną daugiau negu šešias valandas praleidžia prie kompiuterio, prabilta apie masinę priklausomybę nuo kompiuterinių žaidimų ir interneto. Kovodami su ja kinai ėmė rengti paaugliams karines stovyklas, kuriose daug dėmesio skiriama fiziniam parengimui. Tiesa, apie šias stovyklas taip pat imta kalbėti ne iš geros pusės, mat jose kasdien miršta bent po keletą jaunuolių.
Kinija: priklausomybę gydo karinėse stovyklose
Kinų organizuojamos karinėse stovyklose stengiamasi įveikti jaunuolio priklausomybę nuo kompiuterinių žaidimų ir interneto. Šalies, turinčios daugiau negu šešis milijonus internautų, medikai tikina, kad po pusės metų stovyklavimo jaunuoliai pasveiksta. Žinoma, tik tie, kurie ištveria išties sunkius išbandymus.

Stovyklų paskirtis
Kinų organizuojamos karinėse stovyklose stengiamasi įveikti jaunuolio priklausomybę nuo kompiuterinių žaidimų ir interneto. Šalies, turinčios daugiau negu šešis milijonus internautų, medikai tikina, kad po pusės metų stovyklavimo jaunuoliai pasveiksta. Žinoma, tik tie, kurie ištveria išties sunkius išbandymus. Kai kurios stovyklos yra filmuojamos ir rodomos per nacionalinę televiziją, tiesa daug kas vis dėlto lieka už kadro.
 
Stovyklose nevengiama naudoti fizinių ir psichologinių bausmių. Vaikams nėra galimybės laikytis tinkamo poilsio režimo, visavertės mitybos. „ABC news“ korespondentams paaugliai pasakojo, kaip jų draugą vienas stovyklos mokytojas stipriai sumušė. Vaikiną pradėjo pykinti. Deja, iškviesta pagalba nespėjo atvykti ir jaunuolis mirė. Policija ir tyrėjai įvykio nekomentavo. Tačiau kalbama, kad panašiomis aplinkybės karinėse stovyklose buvusius jaunuolius tėvai į paskutinę kelionę išlydi ne pirmą kartą. 

 
Kontraversiški karinių stovyklų auklėjimo metodai kelia abejonių Kinijos sveikatos ministerijai. Praėjusią savaitę išleistas įsakymas, draudžiantis jaunuolių stovyklose elektrošoko terapijos taikymą. Pasak sveikatos ministerijos atstovų, paaugliams reikia gydyti jų koncentracijos sutrikimo ir hiperaktyvumo problemas, kurias sukelia kompiuteriniai žaidimai. O taip pat skatinti sugrįžti į akademinį gyvenimą.
 
Sprendžia tėvai 
Į stovyklas tėvai nuo kompiuterio esą priklausomas atžalas siunčia savo noru. Dažniausiai sprendimą priima tik išgirdę rekomendacijas, kartai seka draugų ar giminių pavyzdžiu arba pasiduoda reklamos poveikiui. Jokios specialisto pažymos apie nustatytą priklausomybę, norint patekti į karinę stovyklą, nereikia. Viskas priklauso nuo tėvų sprendimo.
 
„Mes negalėjome su juo susitvarkyti. Norime, kad sūnus suprastų, kas su jam nutiko ir kokios gali būti to pasekmės. Gal stovykloje baigsis šis jo gyvenimo košmaras“, - pasakoja daugiau nei dvidešimt valandų per parą prie kompiuterio praleidžiančio vaiko tėvas. Jam antrina mama, kurios sūnus jau antrą kartą važiuoja į tokią stovyklą.
 

„Po pirmojo gydymo kurso paauglys aštuonis mėnesius nežaidė kompiuterinių žaidimų. Vėliau „atkrito“. Todėl dabar važiuojame į trijų mėnesių kursą“, - patirtimi su kitais tėvais dalijasi moteris ir priduria, kad kursas nėra pigus: trijų mėnesių kursas kainuos apie šimtą septyniasdešimt tūkstančių juanių (apie 24 tūkst. eurų).
 
Visgi, pasak kinų psichologų, paaugliui nustatyti priklausomybę galima tik tada, jeigu jis daugiau negu šešias valandas per dieną kompiuterį naudoja žaidimams ir internetiniams pokalbiams, o ne mokslui arba darbui. Kaip vieną papildomų simptomų psichologai nurodo vaikų pyktį, kuomet jie supranta, kad nebus galimybės naudotis kompiuteriu.
 

Tačiau vienos labiausiai pažengusių priklausomybių gydymo srityje šalies – JAV -mokslininkai problemą siūlo vertinti kiek kompleksiškiau. Mokslininkai skatina stebėti jaunuolių savijautą ir susirūpinti tada, kada paaugliui internetiniai draugai tampa svarbesni už sutinkamus realiame gyvenime. Juk paaugliai internetu naudojasi ir pasaulio pažinimo tikslais.
 
Bet kuriuo atveju, susirgusį paauglį pirmiausiai reikėtų siųsti pas psichologą ir kaip įmanoma labiau vengti kraštutinių kovos su priklausomybėmis metodų – kompiuterio konfiskavimas arba vaiko izoliavimas šiuo atveju irgi mažai kam padės.

 
Lietuvoje
Tyrimų duomenimis, Lietuvoje ketvirtadalis penkiamečių nuolatos naudojasi internetu. Kas antram iš jų gresia priklausomybė.
Lietuvoje psichologai perspėja nemėginti vaikui staiga uždrausti artintis prie kompiuterio, nes toks draudimas gali situaciją pabloginti. Reikėtų laiką, skiriamą kompiuteriniams žaidimams ir internetui, mažinti po truputį. O laiką prie kompiuterio kompensuoti kitu užsiėmimu. Lietuviai įsitikinę – šeimos nario priklausomybė yra visos šeimos problema. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica