Kinija: mažylių sveikatą patiki robotams

Rūta Kerulytė
2019-09-23
Dirbtinis intelektas seniai jokia naujiena, o kada robotai imsis vykdyti mums įprastas kasdienybės užduotis – tik laiko klausimas. Žingsniai šio tikslo link jau vyksta. Ant robotų pečių pirmą kartą užkrauti Kinijos darželinukų sveikatos rūpesčiai.
Kinija: mažylių sveikatą patiki robotams
Neseniai net 2 tūkst. šalies darželių pradėjo dirbti gydytojai robotai „Walklake“. Jie atsakingi už 2-6 metų vaikų sveikatos priežiūrą.

Naujieji gydytojai 
Kiniją drąsiai galima vadinti aukštųjų technologijų Meka - būtent čia gimsta dirbtinio intelekto naujovės. Šiuo metu kinų mokslininkai pluša ties veido atpažinimo technologijomis ir robotų praktiniu panaudojimu. Kinai neabejoja, kad jų robotai ne tik išmanūs, bet ir dėmesingi. Dirbtinis intelektas ėmė rūpintis kinų mažylių sveikata. Neseniai net 2 tūkst. šalies darželių pradėjo dirbti gydytojai robotai „Walklake“. Jie atsakingi už 2-6 metų vaikų sveikatos priežiūrą.
 
Nors siekis dirbtiniam intelektui pavesti pačių mažiausiųjų priežiūrą atrodo gana ambicingas, mokslininkai ramina: pavojingomis procedūromis darželių robotai neužsiims. Jiems patikėtos rutininės užduotys. Naujieji specialistai turi atlikti kasdieninį vaikų sveikatos patikrinimą: apžiūrėti darželinukų akis, gerklę, įvertinti rankų higieną, dantų būklę. Robotai išmokyti pastebėti pakilusią temperatūrą, akių uždegimą, peršalimo simptomus.

 
Beje, nuo dažnam mažyliui ne visai malonaus patikrinimo pabėgti nepavyks: robotai aprūpinti inovatyvia veidų atpažinimo įranga, taigi „Walklake“ informuos, jei mažylis praleis procedūrą. Vaikus šie „dirbtiniai gydytojai“ identifikuoja pagal akių raineles: įrenginys akių vyzdį atpažįsta bemat ir vos per keletą sekundžių geba pastebėti nerimą keliančius ligos simptomus. Žinoma, robotai nesidarbuoja be priežiūros. Aptikęs nerimą keliančių ženklų, robotas gydytojas kreipiasi į žmogiškuosius kolegas – darželiuose budinčias seseles. 
 
Praktiniai sumetimai
Kinijos darželinukai robotų bandomaisiais triušiais paversti ne vien dėl mokslinio entuziazmo. Robotai padeda „užglaistyti“ darbuotojų trūkumą. Šis pasidarė dar aktualesnis, kai valdžia išleido rekomendacijas, pagal kurias darželinukai sveikatą tikrintis privalo kiekvieną dieną. Kinijos režimo pasiūlymas, matyt, pasirodė privalomas, tad „Walklake“ robotai narsiai ėmėsi šios laiką ryjančios užduoties.
 
Robotų kūrėjai tikina, kad lems tikslesnę sveikatos apžiūrą. Juk tuziną vaikų patikrinęs pavargęs specialistas tryliktojo mažylio problemą gali ir pražiūrėti. Be to, vaikams apsilankymas pas gydytoją neretai kelia nerimą. O „bendravimas“ su robotu – ne prievolė, bet smagi pramoga. „Iki šiol mano sūnus nemėgo tikrintis sveikatos, bijojo seselių ir gydytojų. Tačiau atsiradus robotui, jis ėmė smalsauti. Vaikai mėgsta naujoves, dabar jie net laukia rytinių patikrinimų“ – tikino darželinuko mama.
 
Tiesa, naujųjų gydytojų pasirodymas darželiuose sulaukė ir skeptiškų reakcijų. Kritikai teigia neva kompiuterio vykdoma sveikatos apžiūra gali stokoti „žmogiškos šilumos“; esą tokia apžiūra nesuteiks gydytojo ir paciento ryšio, bendradarbiavimo pojūčio. Kritikai mėgsta pastebėti, kad dirbtinis intelektas turi potencialią etikos problemą: „Walklake“ duomenų bazėje saugoma jautri informacija apie darželinukų sveikatos duomenis, įsilaužus programišiams gali būti nutekinta. Dirbtinio intelekto entuziastai atšauna - tokia pati rizika yra ir pacientų sveikatos duomenis saugant ligoninių kompiuteriuose.

 
Sparti robotizacija
Kinijos dirbtinio intelekto revoliucija darželiais neapsiriboja. Nors šalyje gyventojų daugėja, ir čia populiacija sensta, o rūpintis tėvais bei seneliais pakankamai laiko turi ne visi. Mokslininkai tikisi, kad netrukus robotus pavyks integruoti į senolių priežiūrą. Pekine surengtoje Pasaulinėje robotų konferencijoje pristatytas humanoidas iPal. Jis - ne iš kelmo spirtas: iPal moka ne tik senolį pralinksminti, sudainuoti melodingą dainelę, palaikyti pokalbį, bet ir sekti šeimininko širdies ritmą, prižiūrėti, kad laiku išgertų būtinus vaistus.
 

Žinoma, robotai pasitelkiami ir pramogoms. Jau kuris laikas dalyje Kinijos restoranų užsakymą priimą, sąskaitą išrašo ir net maistą atneša robotai. Restoranų savininkai pasakoja esą vienkartinė investicija į kompiuterinį darbuotoją atsieis viso labo kelių mėnesių algą, šiaip ar taip išmokamą padavėjui. Taigi naujasis restoranų personalas ne tik patraukia turistų dėmesį, bet ir atsieina gerokai pigiau.
 
Technologijoms neatsispyrė net budistų vienuoliai. Daugiau nei prieš tūkstantmetį pastatytas Longquano vienuolynas Pekino pakraštyje laikomas bene išmaniausiu sielovados bastionu. Vienuoliai nuo pasaulio neužsiveria, inovacijoms nugaros neatsuka. Prie vienuolyno vartų lankytojus pasitinka kompiuterizuotas vienuolis, gyvenantis drauge su šimtais žmogiškųjų kolegų.

 
Tarp kitko
Robotai vaikus ne tik gydo, bet ir moko. Keliuose darželiuose startavo eksperimentinis „Keko“ robotukas. Vos 60 centimetrų ūgio protingas mažylis tapo auklėtojų pagalbininku: „Keko“ vaikams porina mąstymą lavinančias istorijas, skiria ir padeda gvildenti logines užduotis. Simpatiškasis robotas kameromis fiksuoja supančią aplinką, stebi darželinukų būklę ir pildo vaizdinį žurnalą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica