Kinija dėl vieno vaiko politikos... paseno

Liepa Dragūnaitė
2015-11-05
Praėjusią savaitę pranešta, kad Kinijoje atšaukiama daugiau nei prieš trisdešimtmetį įvesta vieno vaiko, politika. Komunistų partija šio žingsnio ėmėsi po to, kai sociologai apskaičiavo, kad Kinijos gyventojai sparčiai sensta. Jaučiamas ir moterų trūkumas.
Kinija dėl vieno vaiko politikos... paseno
Kinijoje šeimoms, turinčioms vieną atžalą, buvo suteikiamos įvairios lengvatos, pavyzdžiui, nemokamas švietimas, pašalpos, jos aprūpinamos būstu. Gimus antram vaikui, šeima prarasdavo privilegijas, turėdavo sumokėti baudas, kurios galėjo būti net 14 kartų didesnės nei žmogaus metų uždarbis.

Milijonai abortų ir sterilizacijų
Praėjusią savaitę valdančioji Komunistų partija per žiniasklaidos priemones paskalbė žinią švelninsianti dešimtmečius trunkančią vieno vaiko politiką. Naujasis planas parlamente per kasmetę sesiją turi būti patvirtintas kovą.
Prieštaringai vertinama vieno vaiko politika šalyje pradėta taikyti 1979 metais. Tuomet nemažai šeimų augino keturis ar net daugiau vaikų, kurie turėdavo išlaikyti tėvus senatvėje. Tuometinis šalies vadovas nusprendė, kad per didelis Kinijos gyventojų skaičius smukdo šalies ekonomiką. Todėl buvo pradėta vykdyti vadinamoji vieno vaiko politika. Šeimoms, turinčioms vieną atžalą, buvo suteikiamos įvairios lengvatos, pavyzdžiui, nemokamas švietimas, pašalpos, jos aprūpinamos būstu. Gimus antram vaikui, šeima prarasdavo privilegijas, turėdavo sumokėti baudas, kurios galėjo būti net 14 kartų didesnės nei žmogaus metų uždarbis.

Apskaičiuota, kad dėl vieno vaiko politikos negimė maždaug keturi šimtai milijonų kinų. Dar prieš dvejus metus šalies Sveikatos apsaugos ministerija pateikė šokiruojančią statistiką: nuo aštuntojo dešimtmečio šalyje buvo atlikta daugiau nei 330 milijonų abortų ir beveik 200 milijonų sterilizacijų.
Kinijos mokslo ir tyrimų institutas dėl milžiniškų atliktų abortų skaičių kaltino seksualinio švietimo nebuvimą šalyje. Vos mažiau nei dešimt procentų porų Kinijoje reguliariai naudoja prezervatyvus.
 
Turės pertvarkyti socialinę ir sveikatos sistemą
Deja, tokia gyventojų skaičių ribojanti politika šiuo metu Kinijai gresia sparčiu senėjimu. Šeimos labiau nori susilaukti berniukų ir dažniau renkasi abortą, kai sužino, jog laukiamasi mergaitės. Tai lėmė, jog vyrų šiuo metu Kinijoje yra trisdešimt milijonų daugiau nei moterų. Todėl dabar susiduriama su kita problema – trūksta moterų – nuotakų.
Gyventojų senėjimas ir mažėjantis darbingo amžiaus žmonių skaičius byloja, kad jau dabar būtina pertvarkyti pensijų ir pašalpų sistemą, sveikatos apsaugą. Mat ilgainiui vis daugiau vieno vaiko šeimų turės išlaikyti iki dviejų tėvų ir keturių senelių.
„Vieno vaiko politika“ buvo siekta ekonomiškai pralenkti Jungtines Amerikos Valstijas. Deja, užsimota per daug arba netinkamomis priemonėmis. Sociologai apskaičiavo, kad 2049 metais vidutinis žmonių amžius imigrantų šalyje JAV bus apie keturiasdešimt metų, o vidutinis amžius Kinijoje tuo metu sieks 50 metų. Jei Kinija, pagal ilgalaikį planą, toliau bus pramoninė pasaulio valstybė, iki 2050 metų 35 proc. gyventojų bus vyresni nei šešiasdešimt metų. Vien praėjusiais metais tokių gyventojų priskaičiuota 212 milijonų. Senstantys žmonės privers dirbančiųjų klasę vis daugiau išleisti jų išlaikymui, o darbo rinkoje vis labiau trūks efektyvios darbo jėgos.


Terpė prekybai žmonėmis
Tiesa, po vieno vaiko politika slypi ir kita problema, jau senokai tapusi vieša paslaptimi – neišgalėdamos sumokėti didelių baudų už gimusius vaikus, vargingos šeimos jų paprasčiausiai oficialiai neįregistruoja. Asmens dokumentų, vadinamųjų „Hukou“, neturintys vaikai neturi teisės į nemokamą mokslą, jiems neteikiamos medicinos paslaugos, pavyzdžiui, jie negauna privalomų skiepų. Vėliau toks asmuo negali tarnauti armijoje, laikyti egzaminų, tuoktis, atsidaryti banko sąskaitos, skristi lėktuvu ir kai kuriais atvejais – net važiuoti traukiniu. Neįveikiamu iššūkiu kai kam tampa net ir apsilankymas bibliotekoje.
Užsienyje apie tai žinoma palyginti nedaug, dėl to Kinijoje prekyba vaikais yra tapusi epidemija. Kiekvienais metais tūkstančiai mažų vaikų – paprastai iš skurdžiai gyvenančių šeimų – yra pagrobiami, nugabenami tūkstančius kilometrų ir parduodami už 500–5000 dolerių. Kai kurie jų verčiami užsiimti prostitucija ar paverčiami vergais.

 
Tarp kitko
Įmonė „Alibaba Group Holding Ltd“, kuriai priklauso populiariausios Kinijos internetinės parduotuvės, pranešė, kad šiuo metu, po pranešimų apie „vieno vaiko politikos“ atšaukimą, susidomėjimas knygomis apie nėštumą išaugo šimtą kartų ir tik didėja. Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica