Kenijos medikų streikas tik įsibėgėja?

Emilis Jakštys
2024-05-13
„Medikas, kuris neišgali savęs išlaikyti, yra bevertis pacientams“, – nepakankamo darbo užmokesčio problemą akcentavo Kenijos medicinos praktikų, farmacininkų ir odontologų profesinės sąjungos (KMPDU) vadovas Davji Atellah. Beveik du mėnesius streikuojantys gydytojai reikalauja šalies valdžios laikytis pažadų. Šią savaitę prie streiko prisijungti pareiškė ketinantys ir slaugytojai. 
Kenijos medikų streikas tik įsibėgėja?
Streikuojantys Kenijos medikai teikia tik dalį sveikatos paslaugų pacientams. Gydytojai dirba kritinės būklės ir skubiosios pagalbos skyriuose, bet nemaža dalis pacientų reikiamų paslaugų nesulaukia. Šalies sveikatos sektorius artėja krizės link.

Didinti algas
 
Streikuojantys Kenijos medikai teikia tik dalį sveikatos paslaugų pacientams. Gydytojai dirba kritinės būklės ir skubiosios pagalbos skyriuose, bet nemaža dalis pacientų reikiamų paslaugų nesulaukia. Šalies sveikatos sektorius artėja krizės link.
 

Štai Kenijos gyventojui Moses Othimui fizioterapeuto paslaugos reikalingos du kartus per savaitę. Vyras kelis kartus vyko į gydymo įstaigą, bet reabilitacijos paslaugų negavo. „Atvyksti į ligoninę, sėdi ir lauki. Niekas nieko tau nepasako ir visiškai neskiria dėmesio. Tarsi į ligoninę vyktum numirti“, – patirtimis dalinosi Kenijos gyventojas.
 
Šalies Vyriausybės atstovai pasiūlė profsąjungai pasirašyti grįžimo į darbą (angl. – return to work formula) susitarimą, bet KMPDU turi savąjį sugrįžimo į darbą susitarimo variantą. „Norime susėsti kartu ir išanalizuoti šiuos susitarimus, kad galėtume prieiti prie abiem pusėms priimtino susitarimo“, – „Citizen Digital“ žiniasklaidos kanalui akcentavo profesinės sąjungos vadovas D.Atellah.
 
Jis pabrėžia, kad Vyriausybė turi įgyvendinti prieš maždaug septynerius metus pasirašytą įsipareigojimą padidinti algas ir įdarbinti daugiau specialistų. „Medikas, kuris neišgali savęs išlaikyti, yra bevertis pacientams“, – įsitikinęs KMPDU vadovas.
 
D.Atellah kritikuoja Kenijos valdžią už gydytojams rezidentams iki vos 400 JAV dolerių per mėnesį sumažintus atlyginimus. Gydytojai rezidentai turi sulaukti oraus atlyginimo – 1,8 tūkst. JAV dolerių per mėnesį (239, 400 Kenijos šilingų). Be to, nors sveikatos apsaugos sektoriuje specialistų trūksta, daugybė medikų neturi darbo. Tad Vyriausybė, pasak medikų profsąjungos atstovų, privalo užtikrinti veiksmingas specialistų pritraukimo bei įdarbinimo priemones.    
 
Streiko metu kritikos šalies valdžiai negailėjo ir Kenijos klinikinių specialistų profesinės sąjungos vadovas Peterson Wachira. „Esame kartu su broliais ir sesėmis. Specialistai patiria neteisybę, mat jiems mokamas atlygis visiškai neatitinka darbo, kurį jie atlieka“, – kalbėjo P.Wachira.

 
Gydytojai rezidentai yra pervargę
 
Kenijos medikų, odontologų, dantistų rezidentų komunikacijos komiteto vadovas Muinde Nthusi pastebi, kad šalies gydytojai rezidentai yra pervargę. Todėl Kenijos sveikatos sektorius negali užtikrinti reikiamų paslaugų kokybės, nes rezidentai viešajame sektoriuje sudaro iki 70 procentų darbo jėgos.

 
Kenijos valdžios atstovai ilgą laiką vengė sėsti prie derybų stalo ir kalbėtis su medikais bei jų atstovais. Tad Vyriausybė turi prisiimti atsakomybę ir pasirūpinti adekvačiu gydytojų rezidentų darbo sąlygų užtikrinimu.
 
M.Nthusi pabrėžia, kad nemaža dalis gydytojų rezidentų susiduria su didžiuliu darbo krūviu, ypač skubiosios pagalbos bei sunkios būklės pacientų skyriuose. Be to, dėl žmogiškųjų išteklių stygiaus jaunieji medikai priversti atlikti itin daug operacijų. „Vidutiniškai gydytojas rezidentas turi atlikti dvidešimt Cezario pjūvių per vieną savaitgalį“, – problemą dėl darbo krūvio akcentavo profsąjungos vadovas.
 
Prie Kenijos medikų žada prisijungti ir slaugytojai. Kenijos nacionalinio slaugytojų susivienijimo (angl. – Kenya National Union of Nurses) vadovas Seth Panyako teigia, kad šalies valdžia nesilaiko įsipareigojimų didinti slaugytojų darbo užmokestį. Pasak jo, jeigu Vyriausybė ir toliau nevykdys pažadų, slaugytojai taip pat streikuos. Jie taip pat prarado pasitikėjimą valdžia.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

  Naujos kartos genetinis tyrimas padės tiksliau gydyti sėklidžių vėžį

  Sėklidžių vėžys išlieka labai aktuali tema, svarbi tai amžiaus grupei, kai tikrai dar negalvojama apie jokias ligas, juo la...
  G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

  G.Likatavičius: metadono programa finansuojama neblogai

  „Vilniaus narkotinių medžiagų rinkos tendencijos panašios į Europos rinkos. Vyrauja sintetiniai kanabinoidai ir sinte...

  Budinti vaistinė


  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...
  Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

  Vaistinių lentynose trūksta kompensuojamųjų vaistų

  Pasibaigus pandemijai daugelis šalių susidūrė su vaistų trūkumu. Ir nors pamažu galima atsikvėpti, nes gamybai susireguliuo...

  razinka


  Sveika šeima


  Kai terapeutas – miškas

  Sąmoningas buvimas miške mažina stresą, gerina nuotaiką ir atkuria psichologinę būseną, sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriai, vieninteliai Lietuvoje siūlantys podiplomines Miško terapijos studijas. Tuo metu Miško terapijos seansų dalyviai kviečiami visais sensoriniais pojūčiais – r...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Yra liga, kurios galbūt... nėra
  Henrikas Vaitiekūnas Yra liga, kurios galbūt... nėra
  Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
  Henrikas Vaitiekūnas Ko bijo Šolcas, Macronas ir Erdoganas?
  Sparnuotieji spąstai
  Henrikas Vaitiekūnas Sparnuotieji spąstai

  Naujas numeris