Kas lemia lėtą vakcinaciją Azijos šalyse?

Lukas Paškevičius
2021-03-12
Skaičiuojama, kad iki šiol pasaulyje vakcina nuo COVID-19 buvo paskiepyti 160 milijonų gyventojų, tačiau daugiausiai jų gyvena JAV ir Europoje. O Azijos šalyse vakcinacija vyksta lėtai. Greičiausi skiepijimo tempai Indijoje: šalis skelbia nuo sausio spėjusi sunaudoti apie 14 milijonų dozių vakcinos. Tačiau kitose Azijos valstybėse vakcinacija dar tik įsibėgėja ar iš viso nėra pradėta. To priežastys įvairios – nuo atsargumo ar dvejonių iki didžiulio vakcinų skepticizmo.
Kas lemia lėtą vakcinaciją Azijos šalyse?
Japonijoje, kur sėkminga vakcinacija laikoma itin svarbia šalies galimybėms sėkmingai surengti olimpines žaidynes, yra vienas mažiausių pasitikėjimo vakcinomis rodiklių pasaulyje.

Baimė ir klaidinga informacija
Filipinuose daugelis vis dar prisimena išgąstį dėl vakcinos „Dengvaxia“, kuria 2016 m. siekta užkirsti kelią dengės karštinei. Tačiau, kai šalyje netikėtai mirė vakcina paskiepyti vaikai, programa buvo sustabdyta dėl šalutinio poveikio, o šalies sveikatos sekretorius patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Visuomenės sveikatos atstovai teigia, kad dėl šio incidento kilo skiepų skepticizmas, kuris šiuo metu stabdo šalies planus naudoti vakcinas kaip išeitį iš pandemijos.
 
Neseniai atlikta apklausa rodo, kad tik 19 proc. filipiniečių (šalyje gyvena per 100 mln. gyventojų) arba vienas iš penkių suaugusiųjų nori būti paskiepyti. Be to, didžioji dalis vakcinų vis dar nėra pasiekusi visuomenės. Pati pirmoji atkeliavusi siunta – Kinijos „Sinovac“, ji į šalį buvo pristatyta vasario 28 d. Filipinuose ją leista naudoti skubos tvarka.

 
Kaip skelbia BBC, Maniloje vakcinacija turėjo prasidėti vasario 15 dieną, tačiau tai nebuvo įgyvendinta, kai laiku neatvyko „Pfizer-BioNTech“ ir „AstraZeneca“ vakcinų siuntos.
O Pakistane vis dar vyrauja baimė. Šaliai kovojant su kita virusine liga – poliomielitu - viename plačiai paplitusiame vaizdo įraše parodyta, kaip privačios mokyklos mokytojas kaltina vakciną „vaikus palikusius be sąmonės“. Ir nors vėliau įrašai buvo pašalinti iš socialinių tinklų, milijonai vartotojų juos pastebėjo. Klinika, kurioje nufilmuotas vaizdo siužetas, – sudeginta.
 

L.S. skaičius
19
- tik tiek proc. Filipinų gyventojų nori būti paskiepyti. Tai tik 1 iš 5 suaugusiųjų.

 
Atsargus požiūris
Kitose Azijos šalyse, kur vakcinacija dar tik pradedama, valstybės tarnautojai ir ekspertai formavo nuomonę, esą neskubama, nes reikia imtis atsargumo.

Australijos Deakino universiteto epidemiologė Catherine Bennett naujienų agentūrai „Associated Press“ teigė, kad šalys, vis užtęsdamos laiką ir prailginusios laukimą, sugebėjo gauti duomenų apie tai, kas atsitinka perdozavus ir kaip tai veikia nėščias moteris. Vėliau Pietų Korėjos ministras pirmininkas Chungas Sye-Kyunas pakartojo tą patį gindamas pavėluotą vyriausybės sprendimą dėl vakcinacijos. Tikino, kad tai buvo daroma sąmoningai, norint sužinoti, kaip vakcinacija pasisekė kitur.
 
Kitos regiono šalys - Singapūras, Kambodža, Vietnamas - tikisi vykdyti vakcinaciją sparčiau. Pavyzdžiui, Pietų Korėja siekia iki rudens įgyti visuomenės imunitetą. Tailandas skiepus pradės tik kovo mėnesį. Šalis tikisi iki šių metų vidurio paskiepyti pusę gyventojų. Tuo metu Singapūras, paskiepijęs maždaug 250 tūkst. žmonių, nepaisant to, kad įsigijo pakankamai vakcinų visiems gyventojams, iki balandžio pabaigos peržiūrės ir atnaujins skiepijimo programą.
 

Dvejonės
Japonijoje dvejonės jau seniai kelia problemų. Ten, kur sėkminga vakcinacija laikoma itin svarbia šalies galimybėms sėkmingai surengti olimpines žaidynes, yra vienas mažiausių pasitikėjimo vakcinomis rodiklių pasaulyje.
1990 m. pradžioje buvo įtarta, kad skiepijant nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės, padidėja aseptinio meningito dažnis. Ir nors toks ryšys nebuvo įrodytas, vakcinaciją nuspręsta nutraukti.
 
Kioto universiteto medicinos mokyklos tyrinėtojas daktaras Riko Muranaka mano, kad trūksta nuoseklios strategijos, aiškinančios vakcinos svarbą visuomenei, o naujausia internetinė „antivakserių kampanija“ turi panašų poveikį kaip ir praeityje mirgėjusios „sensacinės“ antraštės apie vakcinų nesėkmes.
Visuomenės pasitikėjimas vakcinomis nuo COVID-19 buvo laikomas itin svarbiu, todėl Japonija delsė patvirtinti „Pfizer“ vakciną. Bendrovei pranešus apie trečiojo etapo tyrimų rezultatus JAV ir JK gruodžio mėnesio pradžioje leido ją naudoti. Tačiau Japonija reikalavo atlikti papildomus tyrimus ir skiepijimą pradėjo tik vasario 17 dieną.
Praėjusių metų gruodžio pradžioje Japonijoje buvo priimtas įstatymas dėl nemokamos visų šalies gyventojų vakcinacijos nuo COVID-19.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ renginys apie autizmo spektro sutrikimą

  Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ renginys apie autizmo spektro sutrikimą

  Penktadienį, balandžio 16 d. iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ kviečia visus dalyvauti
  Atlikta reta operacija sugrąžino pacientą į pilnavertį kokybišką gyvenimą

  Atlikta reta operacija sugrąžino pacientą į pilnavertį kokybišką gyvenimą

  Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojas gastroenterologas Arūnas Kančauskas 55-erių metų pacientui atliko rektovezikalinės fis...

  Budinti vaistinė


  Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

  Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

  Šalies gydytojai ekspertai ragina valdžios atstovus atkreipti dėmesį į vitaminą D, kaip Covid-19 infekcijos pasekmes &scaro...
  Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

  Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

  Švelnėjant karantino sąlygoms, gyventojai pamažu grįžta į įprastas darbovietes. Siekiant saugiai dirbti – neužsikrėst...

  Sveika šeima


  Grikiai – ne tik veganų mėsa

  Pasirodo, netgi pabodusios grikių kruopos gali būti patiekiamos gardžiai, įdomiai, o savo skoniu netgi priminti mėsą. Projekto „Inovatyvi mityba“ įkūrėjas Paulius Paulauskas teigia, kad ir mitybos pakeitimas gali atnešti visiškai kitokią gyvenimo kokybę.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Tik suaugusiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tik suaugusiems
  Kokia nauda iš burbulo?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokia nauda iš burbulo?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica