Kovo pabaigoje prasidėję Saudo Arabijos ir jos sąjungininkų antskrydžiai prieš husiais vadinamus Jemeno šiitų sukilėlius ir armijos dalinius sutrikdė vietos sveikatos sistemą. Tarptautinių organizacijų atstovai įspėja, kad intensyvūs kariniai veiksmai žlugdo ir taip prastos būklės sveikatos apsaugą.
„Jemenas praktiškai visiškai priklausomas nuo maisto ir vaistų importo. Ypač lėtinėms ligoms skirtų medikamentų“, - teigia Cedricas Schweizeris, kuris vadovauja 250 Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto (TRKK) žmonių komandai Jemene.
„Sanos oro uostas buvo esminis civilinės infrastruktūros elementas ir pagrindinė gyvybių išsaugojimo priemonė, leidusi tiekti būtinąją humanitarinę pagalbą ir paslaugas. Itin griežti importo draudimai, kurios pritaikė koalicija per pastarąsias šešias savaites, šalyje sukėlė ekstremalų degalų trūkumą, gyvenimą šalyje pavertė nepakenčiamu ir padėtis tik prastėja“, - pridūrė C.Shweizeris.
Sužlugdyta pagrindinė logistinė infrastruktūra, įskaitant oro uostus, jūrų uostus, tiltus ir kelius. Tai smarkiai veikia gyventojų populiaciją. Humanitarinė situacija šalyje tapo nebevaldoma. Ir padėtis dar prastėja.
Trūksta priemonių
Patikrinimo punktai, kurie yra valdomi skirtingų karinių pajėgų, užkirto kelią skubios pagalbos medikamentų atsargų gabenimui į ligonines, todėl žmonėms nebeužtikrinama net skubi medicininė pagalba.
„Šiuo metu vykstantis konfliktas jau sukėlė ekstremalių sunkumų visos šalies gyventojams“, - teigia Marie Elisabeth Ingres, kuri vadovauja organizacijos „Gydytojai be sienų“ (GBS) misijai Jemene.
„Sunaikinus Sanos oro uosto pakilimo taką, nesuskaičiuojamas kiekis žmonių atsidūrė pavojuje. Negalime toliau ramiai stebėti, kaip šalies gyventojai yra priversti gerti užterštą vandenį, kai žūva vaikai, kuriuos būtų galima išgelbėti“, - pridūrė M.E.Ingres.
GBS ir TRKK reikalauja, kad visos konflikto dalyvės užtikrintų saugią ir patikimą infrastruktūrą, kuria būtų galima tiekti reikiamą humanitarinę pagalbą. Raginama nutraukti atakas prieš gyvybiškai svarbius objektus ir suteikti Jemeno civilinės aviacijos atsakingiesiems asmenims galimybę sutvarkyti oro uostus, kad šalį galėtų pasiekti humanitarinė pagalba.
Pasak karo mediko chirurgo Marco Baldano, ligoninėse senka vaistų ir medicinos priemonių atsargos, o gydymo įstaigos tampa kovos taikiniais. Dėl degalų stygiaus darbuotojai negali laiku atvykti į darbą. „Medicinos įstaigų darbuotojai priversti atsitraukti ir su savo šeimomis ieškoti saugesnių teritorijų. Dėl kuro stygiaus greitosios pagalbos automobiliai negali funkcionuoti visu pajėgumu, taikiniais tampa net ligoninių vandens atsargų rezervuarai“, - pasakoja Marcas Baldanas.
Paskelbė paliaubas
Prieš savaitę Saudo Arabija pasiūlė penkių dienų humanitarines paliaubas, su kuriomis Jemeno husių kovotojai žada sutikti. Tačiau abi pusės linkusios nedelsiant atnaujinti karinius veiksmus, jei tam atsirastų nors menkiausia priežastis. Savo ruožtu Irano remiami šiitų sukilėliai pasiūlė pakartotinai užmegzti tarpusavio politinį dialogą globojant Jungtinėms Tautoms (JT), kad būtų išspręstas šis kruvinas konfliktas.
Paliaubų metu planuojama suteikti organizacijoms donorėms laiko suderinti pagalbos krovinių tiekimą. Ši operacija prasidėjo praėjusiį antradienį, vėlai vakare. Tikimasi, kad nutraukus ugnį, pavyks ne tik papildyti medikamentų atsargas, bet ir padėti į ligonines atgabenti sužeistus žmones, kurie dėl didesnio pavojaus sveikatai, vengia išvykti iš namų ar laikinos prieglaudos.
Teikia pagalbą
Raudonojo Kryžiaus komitetui pavyko užmegzti kontaktą su svarbiausiomis sveikatos priežiūros įstaigomis šalyje, kuriose sumažėjo pavojaus galimybė ir jau atnaujintas nukentėjusiųjų priėmimas. Organizacija tiekia tvarsčius, dezinfekuojamąjį skystį, neštuvus, ramentus ir vaistus į daugiau kaip 15 šalies ligoninių, įsikūrusių Sanos, Saados, Maarebo ir kitose provincijose. Balandžio mėnesio pradžioje darbą šalyje pradėjusi TRKK chirurgų komanda jau atliko šimtus operacijų, pagerino gyjančių pacientų slaugą ligoninėje. Buvo suteikta pagalba daugiau kaip 600 sužeistųjų, pusė jų hospitalizuoti.
Komentuoti: