JAV vyriausybės uždarymas turės įtakos sveikatos sistemai

Indrė Daukšaitė
2018-01-25
JAV vyriausybės funkcijų sustabdymas (šiemet tai įvyko sausio 20 d.) turės didžiulių padarinių visuomenės sveikatai, tvirtina ekspertai. Spėjama, kad bus sutrikdytos kai kurios federaliniu lygmeniu remiamos sveikatos priežiūros paslaugos.
JAV vyriausybės uždarymas turės įtakos sveikatos sistemai
Uždarius JAV vyriausybės institucijas, būtinomis laikomos federalinių tarnybų funkcijos ir karinės operacijos tęsis, bet tūkstančiai vyriausybės darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo iki krizė bus išspręsta.

 
Faktas
Laikinu JAV vyriausybės darbo sustabdymu laikomas įvykis, kai, Kongresui nepatvirtinus būsimų finansinių metų federalinio biudžeto, nevykdomos neesminės JAV vyriausybės funkcijos, kol už įstatymų leidybą atsakingi politikai susitaria dėl biudžeto.
Paskutinį kartą JAV vyriausybės veikla buvo suspenduota 2013 metų spalį. Tai truko 16 dienų.

 

Ligų kontrolės ir prevencijos centrai
Pagal JAV Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų (HHS) planą, Ligos kontrolės centrai (CDC) stabdo gripo stebėjimo programą. Medicinos koledžo Nacionalinės atogrąžų medicinos mokyklos dekano Peterio Hotezo teigimu, tai - blogas laikas, atsižvelgiant į tai, jog šalyje šiuo metu yra gripo sezonas. Mičigano universiteto pasaulio visuomenės sveikatos profesoriaus Arnoldo Monto nuomone, Vyriausybės uždarymas turės įtakos ir CDC dalyvavimui svarbiausiuose sprendimuose dėl kitų metų gripo vakcinos. Anot profesoriaus, CDC suteiks tik minimalią paramą programoms, kurios tiria infekcinių ligų protrūkius. Tai trukdys CDC nustatyti simptomų klasterius ir ligas.
 
Nacionalinis sveikatos institutas
Nors Nacionalinis sveikatos institutas (NIH) ir toliau gydys pacientus klinikiniame centre Bethesda, Md., tačiau agentūra neįtrauks naujų pacientų į klinikinius tyrimus, kuriuos daugelis sergančiųjų gyvybei pavojingomis ligomis laiko paskutine viltimi.
 
„Medicare“
Paramos gavėjams uždarymas beveik nepakenks. Pacientai ir toliau gaus draudimą, o „Medicare“ toliau apdoros kompensacijų išmokas medicinos paslaugų teikėjams. Tačiau, jei uždarymas būtų pratęstas, šie patikrinimai gali būti atidėti.
 
„Medicaid“
Naujų Medicaid pareiškėjų įregistravimas yra valstybės funkcija, todėl uždarymas neturėtų paveiktas šio proceso. JAV taip pat tvarko didžiąją dalį Vaikų sveikatos draudimo programos (CHIP), kuri aprėpia mažesnes pajamas gaunančių tėvų vaikus, negalinčius gauti Medicaid. Tačiau federalinis CHIP finansavimas baigėsi spalio 1 d., o Kongresas nesusitarė dėl ilgalaikio finansavimo sprendimo.

 
Sveikatos centrų bendruomenė
Pagal HHS planą, Sveikatos išteklių ir paslaugų administracija ir toliau valdys 1400 bendruomenės sveikatos centrų – klinikų, kuriose dirba apie 27 mln. mažas pajamas turinčių žmonių, gaunančių prevencinę priežiūrą, odontologiją ir kitas pagrindines paslaugas. Taip pat bus tęsiama mamų, kūdikių ir „Ankstyvos vaikystės namų lankymo programa“, skirta mažas pajamas gaunančioms ir į rizikos grupę patenkančioms šeimoms. Ši programa 2016 m. duomenimis aptarnavo apie 160 tūkst. šeimų.
 
Maisto ir vaistų administracija

Pasak buvusio Maisto ir vaistų administracijos (FDA) specialiųjų medicinos programų įgaliotinio Jillo Hartzlerio Warnerio, programos, kurios yra svarbios visuomenės saugumui, bus tęsiamos. Šimtai darbuotojų, atliekančių atrankinę analizę ir tikrinanančių produktų įvežimą į JAV, toliau dirbs. Tačiau nebevyks įprastiniai patikrinimai ir laboratoriniai tyrimai.
 
Mitybos paslaugos vyresniesiems
Pasak HHS pareigūnų, „Community Living“ administracija nebegalės finansuoti federalinių vyresniųjų maitinimo programų per bet kurį uždarymą. Tačiau nėra aišku, kaip greitai gali nukentėti klientai. Uždarymas gali uždelsti federalinės kompensacijos programas „Food on Wheels“, kurios aptarnauja daugiau nei 2,4 milijono senjorų šalyje. Pasak „Food on Wheels America“ atstovės Colleen Psomas, tai gali priversti ilginti maisto laukiančiųjų eiles, pristatymo dienas, mažinti skiriamo maisto kiekį ar net sustabdyti tarnybą.
Savo ruožtu paslaugos, susijusios su maisto ir mitybos paslaugomis kitiems skurstantiems gyventojams, greičiausiai ir toliau veiks valstybės partnerių, kurie teiks finansavimą vasario mėnesį ir kai kuriais atvejais kovo mėnesį, dėka.
 
Maisto sauga
Pagal FDA planą maisto saugos programos nebebus, tačiau toliau bus atliekami Žemės ūkio maisto saugos ir inspekcijos tarnybos (FSIS) patikrinimai. Buvusio Maisto saugos ir tikrinimo tarnybos vadovo Briano Ronholmo teigimu, mėsos ir paukštienos patikrinimai yra svarbi užduotis, mėsos ir paukštienos kontrolės įstatymuose reikalaujama, kad inspektoriai būtų nuolat pasiruošę, kitaip perdirbimo įmonės turėtų užsidaryti.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica