JAV siūlo apginkluoti mokytojus

Inga Markeliūtė
2018-12-20
Savaitės pradžioje Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Donaldo Trumpo įsteigta komisija pateikė rekomendaciją, kurioje nurodoma svarstyti galimybę apginkluoti mokyklų darbuotojus. Tokios iniciatyvos kyla po vis pasikartojančių skaudžių susišaudymų mokyklose, kurių iniciatoriai dažnai būna moksleiviai.
JAV siūlo apginkluoti mokytojus
JAV prezidento įsteigta komisija siūlo apginkluoti mokyklų darbuotojus, o kai kuriomis aplinkybėmis net mokytojus, efektyvaus ir nedelsiamo atsako į smurtą vardan.

Pateikė rekomendacijas
Rekomendacijose siūloma pasitelkti kariuomenės bei policijos veteranus ir atsisakyti buvusio JAV prezidento Barako Obamos laikų gairių. Švietimo sekretorės Betsy DeVos vadovaujama Federalinė mokyklų saugumo komisija buvo įsteigta po vasario šaudynių Parklando mokykloje Floridoje, kur vienas buvęs moksleivis nušovė 17 žmonių. Šis nusikaltimas išprovokavo masinius protestus.
 
Komisija atmetė raginimus padidinti minimalų amžių, nuo kurio galima pirkti ginklus, ir 180 puslapių ataskaitoje pažymėjo, kad dauguma mokyklose šaudančių asmenų ginklus gauna iš šeimos narių ar draugų. Komisija siūlo apginkluoti mokyklų darbuotojus, o kai kuriomis aplinkybėmis net mokytojus efektyvaus ir nedelsiamo atsako į smurtą vardan.

Tiesa, nemaža dalis ekspertų abejoja tokio žingsnio naudingumu, ir dėsto argumentus, kad ginklo turėjimas dar nelygus gebėjimui jį naudoti.

L.S. skaičius

- tiek susišaudymų, kurie baigėsi sužeidimu arba mirtimi, įvyko JAV mokyklose.

 
Siūlo atsisakyti B.Obamos gairių
Spalį JAV moksleivis, kuris „Twitter“ buvo paskelbęs šiurpius perspėjimus, grasinimus įgyvendino. Mokyklos valgykloje nušovė vieną ir sunkiai sužeidė dar tris žmones, o paskui nusižudė pats. Tuomet siaubo apimti klasės draugai puolė ieškoti, kur pasislėpti, kai užpuolikas, kurį žiniasklaida ir kiti moksleiviai vadina Jaylenu Frybergu, pradėjo šaudyti mokykloje Vašingtono valstijoje šalies šiaurės vakaruose. Kaip ir ankstesni tokie šaudymai šis incidentas atgaivino debatus dėl ginklų kontrolės, nors panaudotas ginklas buvo įsigytas legaliai.


Mokyklų rajonuose, kur policijos reakcija gali būti lėtesnė, pavyzdžiui, kaimo vietovėse, apginkluoti mokyklos darbuotojai gali būti ypač naudingi, nurodė minėta komisija. Ji rekomendavo švietimo pareigūnams samdyti kariuomenės veteranus ir buvusius policijos pareigūnus, kurie „taip pat gali dirbti kaip itin veiksmingi ugdytojai“. Atskaitoje raginama persvarstyti prieš ketverius metus, valdant prezidentui B.Obamai, priimtas gaires, kuriomis siūlomos alternatyvos laikinam uždraudimui lankyti mokyklą ir išmetimui, taip siekiant spręsti juodaodžių ir ispanakalbių moksleivių diskriminacijos problemą. Komisijos ataskaitoje sakoma, kad ši priemonė „padarė didelį neigiamą poveikį mokyklų disciplinai ir saugumui“.


Mokiniai - už griežtesnė kontrolę
Po metų pradžioje įvykusio susišaudymo Floridoje moksleiviai nusprendė, jog jie padarys tai, ko ilgus metus negali pasiekti suaugusieji – inicijuos ginklų kontrolės įstatymų pakeitimus.
Minėtas šaudynes išgyvenusi moksleivė Emma Gonzalez teigė: „Jei viskas, ką mūsų valdžia ir prezidentas tegali padaryti, siųsti „mintis ir maldas“, tuomet laikas aukoms inicijuoti būtinus pokyčius.“ Ji taip pat pridūrė, jog: „Mes būsime vaikai, apie kuriuos skaitysite vadovėliuose. Ne todėl, kad tapsime dar viena masinių šaudynių Amerikoje statistika, bet todėl, kad būsime paskutiniai masinių šaudynių istorijoje.“ Po šio protesto politikai sėdo prie stalo svarstyti galimų sprendimo būdų, tačiau kol kas vieningos nuomonės nepriimta.


Pasmerkė siūlymus
Ne pelno organizacija „American Civil Liberties Union“ (ACLU) pasmerkė šį siūlymą. „Trumpo administracija išnaudoja tragedijas siekdama pateisinti moksleivių pilietinių teisių apsaugos atšaukimą, nors nėra jokių įrodymų, susiejančių mokyklų disciplinos reformą su šaudynėmis mokyklose“, – sakoma ACLU pareiškime.
Atstovų Rūmų narė demokratė Nancy Pelosi, kuri taps Atstovų Rūmų pirmininke, kai jos partija sausio mėnesį perims jų kontrolę, kritikavo ataskaitą ir sakė, kad D.Trumpas ir B.DeVos „pasiekė naują žemiausią lygį“. „Jų „ataskaitoje“ dėl mokyklų saugumo atskiri interesai ir Nacionalinė šaulių asociacija iškeliami aukščiau Amerikos moksleivių apsaugos. Moksleiviams ir tėvams gana“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė N.Pelosi. Jai paprieštaravo ginklų entuziastas Ryanas Petty, kurio 14-metė duktė žuvo per šaudynes Parklande. „Labas, @NancyPelosi, kritikuoti lengva. Sunkiau kurti. Ar susėstumėt su Parklando šeimomis aptarti šios ataskaitos? – „Twitter“ parašė jis. - Mes sunkiai dirbome, kad šioje ataskaitoje būtų sprendžiami svarbiausi mokyklų saugumo prioritetai. Mums skaudu, kad be pagrindo ją atmetate.“.


Tarp kitko
Nuo 1989 metų per masines šaudynes nužudyti 97 ir sužeisti 126 vaikai. Nacionalinė ginklų asociacija 2017 metais lobizmui išleido bent 4,1 mln. dolerių. Per 2016 m. JAV Kongreso rinkimus, asociacija išleido 14,4 mln. dolerių, remdama 44 laimėjusius kandidatus ir 34,4 mln. dolerių, vykdydama kampaniją prieš 19 pralaimėjusių kandidatų. Skaičiuojama, kad Donaldo Trumpo kandidatūrą NGA parėmė 30 mln. JAV dolerių. NGA įkurta prieš 145 metus ir turi apie 5 mln. aktyvių narių.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Vyriškumui sušlubavus

  Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica