JAV netrukus bus uždegta žalia šviesa naujam vėžio gydymo metodui

www.lsveikata.lt
2017-07-28
Jau netrukus eksperimentinė metodika, vėžines ląsteles naikinanti pasitelkus sergančio paciento imuninę sistemą, bus prieinama JAV pacientams.
JAV netrukus bus uždegta žalia šviesa naujam vėžio gydymo metodui

Liepos viduryje JAV Maisto ir vaistų administracijos (angl. FDA) ekspertų grupė vienbalsiai pritarė metodo, vadinamo CTL019 terapija, taikymui gydant agresyvią kraujo vėžio formą – B ląstelių limfomą. Šia onkologine liga dažniausiai serga vaikai ir jauni žmonės iki 25-erių metų.
 

Kaip rašo „The New York Times“, jeigu FDA sutiks su ekspertų rekomendacijomis, kas greičiausiai ir nutiks, tai bus nauja era medicinoje, nes CTL019 bus pirmoji genų terapija vėžiui gydyti, pasiekusi medicinos paslaugų rinką.
CTL019 terapiją sukūrė Pensilvanijos universiteto mokslininkai. Prieš penkerius metus išskirtines jos teises įsigijo šveicarų farmacijos kompanija „Novartis“, universitete įkūrusi tyrimų centrą, užsiimantį tik šios metodikos tobulinimu.
 
Terapijos esmė tokia: imuninės paciento ląstelės (T ląstelės) genų inžinerijos pagalba perprogramuojamos taip, kad atakuotų vėžines ląsteles.
T ląstelės paimamos iš paciento kaulų čiulpų, užšaldomos ir tyrimų centre genetiškai modifikuojamos. Kad nauja genetinė medžiaga patektų į žmogaus organizmą, naudojama susilpninta imunodeficito viruso versija.
Perprogramuotos T ląstelės vėl užšaldomos ir pristatomos pacientui. Patekusios į jo kraują T ląstelės naikina B ląsteles, atpažindamos jas pagal jų paviršiuje esantį specifinį baltymą CD19.

 
Tyrėjų grupės vadovas Carl H. June genetiškai pakeistas T ląsteles pavadino „serijiniais žudikais“. Viena tokia ląstelė gali sunaikinti iki šimto tūkstančių vėžinių ląstelių.
Vienos dozės genetiškai modifikuotų ląstelių pakanka remisijai pasiekti, o kartais ir visiškam paciento išgijimui.
 
Tokių rezultatų pavyko pasiekti atliekant CTL019 terapijos klinikinius tyrimus su žmonėmis, kuriems nepadėjo tradiciniai vėžio gydymo būdai. Iš 63 pacientų, kurie 2015-2016 m. taikyta terapija, 52 (82,5 proc.) stebima remisija. Tai išties puikus rezultatas gydant itin sunkią liga.
FDA posėdyje dalyvavo Emili Waithed – 12-metė mergaitė, kuriai pirmajai taikyta CTL019 terapija. Ji išgelbėjo mergaitei gyvybę, nes chemoterapija nedavė teigiamų rezultatų. Emili gydyta 2012 m. Filadelfijos vaikų ligoninėje. Jai tada buvo šešeri. Nepaisant sunkių šalutinių poveikių, liga pasitraukė ir Emili yra visiškai sveika.

 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica