JAV išsilavinimas tik skiepytiems?

Ringailė Gvildė
2021-09-13
Šį rudenį po daugiau nei metų nuotolinio ar hibridinio mokymo į Jungtinių Amerikos Valstijų aukštąsias mokyklas grįžtantis jaunimas susidūrė su spaudimu skiepytis. Nebus skiepo – nebus mokslo.
JAV išsilavinimas tik skiepytiems?
JAV Indianos universiteto studentai kreipėsi į Aukščiausiąjį Teismą dėl universiteto reikalavimo mokslo metus pradėti pasiskiepijus.

Apskundė teismui
Daugiau nei tūkstantis valstybinių ir privačių JAV universitetų bei kolegijų pareiškė priimsią studentus kontaktiniam ugdymui ir gyvenimui studentų miesteliuose tik tuo atveju, jei šie kaip ir ugdymo proceso teikėjai, dėstytojai, kiti darbuotojai bus pasiskiepiję nuo COVID-19.
Be abejonės, toks reikalavimas, nors ir pagrįstas, neliko neįvertintas antivakseriškų jėgų. Ir panašu, jog skiepų priešininkai rado, kaip teisiškai pagrįsti nenorą vakcinuotis vardan mokslo šviesos.
 

JAV maisto ir vaistų administracija iki šiol nėra patvirtinusi visų vakcinų nuo COVID-19, tad kai kurios jų vis dar traktuojamos kaip eksperimentinės. Štai čia ir nušvito antivakseriai. Kokia gi mokslo įstaiga gali versti skiepytis tuo, kas laikoma eksperimentu? Jokia. Ir nugulė ant JAV Aukščiausiojo teismo teisėjos Amy Coney Barrett stalo ieškiniai iš Indianos universiteto, vėliau ir iš Naujojo Džersio „Vaikų sveikatos gynybos“ organizacijos dėl sveikatai galimai grėsmingų aukštųjų mokyklų reikalavimų.
 
Universitetai nevieningi
Prinstono universiteto pirmakursis Alan Gutierrez džiaugiasi, kad jo aukštojoje mokykloje, kaip skelbiama, visi dėstytojai, personalas bei studentai yra pilnai ar iš dalies jau vakcinuoti nuo COVID-19. Jis pats skubėjo pasiskiepyti dar kovą, vos tik pasitaikė pirma galimybė, tad toks aukštųjų mokyklų reikalavimas jam neatrodo nei išskirtinis, nei kaip nors dviprasmiškas. Studentas atviras: jeigu tokio reikalavimo nebūtų, mokslo metai kontaktiniu būdu būtų sunkiai įsivaizduojami.
 
„Manau, kad tai paprastas ir normalus reikalavimas. Juk jau nuo seno norint studijuoti aukštosiose mokyklose privalu pasiskiepyti nuo vėjauraupių ar meningokoko. Kuo dabar nenormalu skiepytis nuo koronaviruso? Tai dar pavojingesnė infekcija. Be to, jeigu visi bus skiepyti, tiesiog išvengsime to nejaukumo bendraujant su naujais žmonėmis, bendrakursiais ir svarstymo, jis skiepytas ar ne? O paklausti juk gana nepatogu“, – sako A.Gutierrez.
 
Antrakursė Stanfordo universiteto studentė Sophia Kianni taip pat palaiko vakcinacijos nuo COVID-19 idėją. Stanforde taip pat reikalaujama, jog pasiskiepiję nuo koronaviruso būtų darbuotojai, podoktorantūros, bakalauro, magistro studentai. S.Kianni teigimu, universitetų bendruomenėms svarbu saugoti vieni kitus ir sukurti tam tikrą saugų socialinį burbulą. Ypač tai aktualu plintant delta variantui. Į universitetų miestelius sugužėję vakcinuoti studentai keltų mažesnį pavojų ir vietos bendruomenėms, vyresniems asmenims, vaikams, turintiems imunodeficitą ir panašiai.
 

Kiti universitetai laukia, kol JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) patvirtins likusias vakcinas nuo koronaviruso. Šių metų rugpjūčio gale FDA patvirtinimą gavo tik „Pfizer-BioNTech“ gamintojo vakcina. Dvi kitos JAV plačiai naudojamos vakcinos – „Johnson & Johnson“ ir „Moderna“ – tokio patvirtinimo dar negavo. Tad laukas pykčiams, diskusijoms ir nesutarimams didesnis nei galimybės skiepytis patvirtintomis vakcinomis.
 
Minesotos universitetas nusprendė laukti galutinio visų vakcinų iš FDA patvirtinimo prieš keliant reikalavimą, kad visi studentai būtų skiepyti. Tačiau FDA niekur neskuba, taigi toli gražu ne visi JAV studentai spės pasiskiepyti iki prasidedant naujam semestrui. Minesotos universiteto studentai tikisi, jog vakcinuotis bus reikalaujama ne tik studentų, bet tą padaryti teks visiems universitetų bendruomenės nariams.
 

Kai kurių kitų universitetų studentai net ir pasiskiepiję, šio fakto nenori atskleisti aukštosioms mokykloms, mat vakcinacija esą buvo jų asmeninis sprendimas, kuris neturi būti politizuotas ar kitaip įdarbintas, paverstas galimybe studijuoti ar tokios galimybės netekimu.
 
Pasak Kalifornijos universiteto teisės profesoriaus, Vakcinų etikos ir politikos darbo grupės nario Dorit Rubinstein Reiss, skiepų privalomumas JAV universitetuose – jokia naujiena. Kaip ir teisiniai ieškiniai siekiant tokios privalomybės išvengti.  „Vis dėlto teismų praktikoje išvada dažniausiai viena – universitetai, aukštosios mokyklos privalo užtikrinti saugią aplinką jų nariams, ir vakcinos yra vienas būdų to pasiekti“, – spaudai sakė D.Rubinstein Reiss.

 
Tarp kitko
Pasaulinės statistikos portalo „Worldometer“ duomenimis, pagal užsikrėtimų COVID-19 skaičių JAV yra pirmoje vietoje tarp pasaulio šalių. Čia registruota daugiau nei keturiasdešimt su puse milijono COVID-19 atvejų ir daugiau nei šeši šimtai tūkstančių mirčių.
Kol kas dviem COVID-19 vakcinomis paskiepyta vos 52,3 proc. amerikiečių populiacijos.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Krūties vėžio pacientų forume – apie profilaktikos svarbą

  Krūties vėžio pacientų forume – apie profilaktikos svarbą

  Praėjusią savaitę Nacionaliniame vėžio institute (NVI) įvyko Krūties vėžio dienai skirtas pacientų forumas. Ir, nors iš esm...
  Galvojo, kad širdis, pasirodo – depresija?

  Galvojo, kad širdis, pasirodo – depresija?

  Vilniaus rajone gyvenanti Algimanta prieš trejus metus pradėjo nesuvokti, kas su ja vyksta. Moterį pradėjo kamuoti kardiolo...

  Budinti vaistinė


  Sveikatos apsaugos viceministrė: nuotolinės vaistinės – nuo pavasario

  Sveikatos apsaugos viceministrė: nuotolinės vaistinės – nuo pavasario

  Nuotolinės vaistinės, kuriose būtų galima įsigyti receptinių, kompensuojamų vaistų, galėtų pradėti veikti kitų metų pavasarį, sako...
  Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

  Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

  Pastaruoju metu Lietuvoje auga sergamumas ir peršalimo ligomis, ir COVID-19. Gyventojai, norėdami greitai įsitikinti, ar ne...

  Sveika šeima


  Vitaminas D lietuviškai žiemai

  Apie vitaminą D kalbama pastaruoju metu išties nemažai ir dauguma tautiečių numano, kad greičiausiai jo trūksta. Juk žmogaus organizmas vitaminą D sukuria veikiamas saulės spindulių, tačiau žiemą, o ir rudens pabaigoje bei pavasario pradžioje, saulutė mus savo spinduliais džiugina ne per dažniausiai.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gatvės bomžai
  Palmira Rudalevičienė Gatvės bomžai
  Kodėl stintos kvepia agurkais?
  Henrikas Vaitiekūnas Kodėl stintos kvepia agurkais?
  Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite
  Bronis Ropė Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica