Jaunieji Anglijos medikai priversti emigruoti

Gintarė Kaminskienė
2015-10-12
Didžiojoje Britanijoje netyla kalbos dėl jaunųjų gydytojų darbo užmokesčio pokyčių. Juos šalies Vyriausybė pranešė ketinanti įgyvendinti kitąmet. Ilgėjančios darbo valandos ir mažėjantis atlyginimas – tokie pažadai jau dabar veja jaunus specialistus dirbti svetur.
Jaunieji Anglijos medikai priversti emigruoti
Šiuo metu Anglijos jauniesiems gydytojams nustatytas darbo laikas nuo pirmadienio iki penktadienio, nuo septintos valandos ryto iki septintos vakaro. Po sutarčių pataisų darbo laikas kasdien bus pailgintas iki dešimtos vakaro, taip pat reikės dirbti ir šeštadieniais.

Ilgesnė darbo savaitė
Praėjusio mėnesio viduryje Didžiosios Britanijos Vyriausybė paskelbė apie ketinimus nuo kitų metų rugpjūčio jauniesiems medikams nustatyti ilgesnes standartines darbo valandas. Nors žadama didinti bazinį atlyginimą, kalbama apie tai, kad už tą pačią algą dirbama ilgesnė darbo savaitė lems nuo 15 iki 30 procentų mažesnį darbo užmokestį. Apie tai sužinojusi Britų medicinos asociacija nusprendė narius sutelkti streikams.
Šiuo metu Anglijos jauniesiems gydytojams nustatytas darbo laikas nuo pirmadienio iki penktadienio, nuo septintos valandos ryto iki septintos vakaro. Po sutarčių pataisų darbo laikas kasdien bus pailgintas iki dešimtos vakaro, taip pat reikės dirbti ir šeštadieniais. Tad kritiškai vertinami ketinimai praktiškai panaikins beveik prieš dešimtmetį įsigaliojusią nuostatą, kad medikai negali dirbti per dideliais krūviais, nes jų pervargimas atsiliepia sveikatos priežiūros paslaugų kokybei.

 
Rinksis šeimą arba karjerą
Standartinės darbo dienos ilginimas taip pat tiesiogiai atsilieps dirbantiems viršvalandžius, visą parą budintiems jauniems medikams. Apmokestinimo pokyčiai paveiks ir besipraktikuojančius papildomai, norinčius išeiti motinystės ar tėvystės atostogų.
Manoma, kad labiausiai darbo sutarčių pokyčiai paveiks greitosios medicininės pagalbos jaunuosius medikus, anesteziologus ir pediatrus. Kai kurie jų nebegalės suderinti šeimos ir darbinių santykių, todėl bus priversti pamiršti gydytojo karjerą, mat daugiausiai išvardytų sričių specialistų – moterys.
 
Darbas „į skolą“
Be to, yra dalis tų, kurie už medicinos studijas moka, tad baigę jas turi arti šimto tūkstančių ar net daugiau eurų siekiančias paskolas. Todėl manoma, jog kai kuriems jauniems medikams teks apsvarstyti, ar įgyta specialybė atsipirks.

Apskritai kalbant apie atlyginimus, šiuo metu pirmus metus dirbantys jaunieji Anglijos medikai per metus uždirba kiek daugiau nei trisdešimt su puse tūkstančio eurų, t.y., apie pustrečio tūkstančio eurų per mėnesį. Iki tol, kol jaunieji gydytojai tampa konsultantais arba bendrosios praktikos gydytojais, turi praktikuotis nuo penkerių iki daugiau nei dvylikos metų. Šiuo laikotarpiu atlyginimai svyruoja nuo 40,5 tūkstančių eurų iki kiek daugiau nei 63 tūkstančių eurų per metus, tai maždaug nuo 3,3 iki 5,3 tūkst. eurų per mėnesį.
Jau šiuo metu esama tokių situacijų, pavyzdžiui, kai vienišai motinai, dirbančiai visu etatu greitosios medicininės pagalbos registratūroje, per mėnesį telieka apie 135 eurus. Mat jai tenka mokėti nuomą, kuri už dviejų kambarių butą Londone atsieina mažiausiai nuo pusšešto šimto eurų per savaitę, ir už vaiko priežiūrą vakarais bei naktimis, kai dirba. Pastaroji čia siekia apie 13 eurų už valandą. Tad maistui kartais tenka ir skolintis.
 
Specialistų trūkumas
Visi karališkieji šalies koledžai dėl šio Vyriausybės siūlymo ėmėsi precedento neturinčio žingsnio ir raštu kreipėsi į Valstybės sekretorių, išreikšdami susirūpinimą. Manoma, kad standartinių darbo valandų ilginimas sužlugdys būsimų studentų pritraukimą į tam tikras medicinos sritis.
O jau dabar skaičiuojama, kad mažesnėse ligoninėse stinga anesteziologų, o šios bei intensyvios terapijos srities medikų poreikis iki 2035 metų išaugs net ketvirtadaliu. Nerimą kelia ir tai, kad prakalbus apie jaunųjų gydytojų darbo laiko ilginimą, padaugėjo prašančiųjų leidimo užsiimti medicinos praktika užsienyje.

 
Lietuvoje
Nerimas dėl atlyginimų šiuo metu jaučiamas ir tarp jaunųjų Lietuvos sveikatos priežiūros specialistų. Praėjusį mėnesį Jaunųjų gydytojų asociacija išplatino pranešimą, kuriame išreiškia susirūpinimą naujo Darbo kodekso pataisomis. Viename iš jo punktų yra mažinamas apmokėjimas už viršvalandžius, darbą naktimis, švenčių ir poilsio dienomis, skaičiuojant padidintą tarifą tik nuo bazinio darbo užmokesčio. Taip pat nelieka sutarčių dėl antraeilių pareigų. Negana to, darbdavys galės siūlyti darbuotojui sumažinti atlyginimą, o šiam nesutikus, jį atleisti, be jokių kitų svarių priežasčių. Įspėjimo laikotarpis būtų sutrumpintas iki mėnesio, o išeitinė išmoka tesiektų mėnesio vidutinį darbo užmokestį.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica