Jauniausia australietė, kuriai atlikta plaučių transplantacija

Aistė Upytė, Monika Pavasarytė
2018-11-29
Penkerių Alisha Kapoor tapo jauniausia australiete, kuriai atlikta plaučių transplantacija. Beveik visą gyvenimą praleidusi ligoninėje mergaitė praėjusią savaitę grįžo namo ir pagaliau gali džiaugtis miegodama savo lovoje bei kvėpuoti neprijungtai prie ventiliatoriaus aparato.
Jauniausia australietė, kuriai atlikta plaučių transplantacija
Australietė Alisha, kuriais transplanytuoti plaučiai, gali žaisti su vyresniąja seserimi Aleena ir dvejų metų amžiaus broliuku Avinash. Mergaitės gydytojai džiaugėsi, kad jai sekasi neįtikėtinai gerai: „Ji niekuo nesiskiria nuo savo bendraamžių, jos plaučiai funkcionuoja taip, kaip reikia.“

Alisha gimė su reta būkle, žinoma kaip surfaktanto C ABCA3 trūkumas, o tai reiškia, kad jos plaučiuose trūko baltymų, reikalingų jiems išplėsti ir susitraukti. Be vėdinimo mergaitės plaučiai būtų nefunkcionavę, todėl jai visą savo gyvenimą teko praleisti intensyviosios terapijos skyriuje „Westmead“ vaikų ligoninėje. Recipientų dėl plaučių sąraše Alisha atsidūrė būdama vos penkiolikos mėnesių, tačiau jaunas amžius veikė jos nenaudai. „Daugybę kartų buvo arti to, kad jos netektume”, – sakė mergaitės tėtis Raj Kapoor.
 
Kai vieną ankstyvą rytą pasiekė žinia, kad atsirado galimas plaučių donoras, Alishą reikėjo nedelsiant nugabenti į Melburną ir tą pačią dieną pasiruošti operacijai. Alfredo ligoninės Vaikų plaučių transplantacijų skyriaus vedėjas, asocijuotas profesorius Glen Westall patvirtino, kad Alisha buvo jauniausias vaikas, kuriam Australijoje buvo atlikta plaučių transplantacija, po to, kai neseniai mirusių vaikų plaučių persodinimo riba sumažinta iki ketverių metų amžiaus.
„Kaip jūs galite įsivaizduoti, transplantacija yra didelė sudėtinga operacija. Tačiau pacientės amžius techniškai kėlė dar daugiau iššūkių mūsų chirurgams. Bet tai yra tai, ką jiems pavyko padaryti“, – sakė profesorius.
 

„Tai didžiulė transformacija. Paimkite vaiką, kuris didžiąją gyvenimo dalį praleido ligoninėje, ir lydint sėkmei paleidome ją iš ligoninės su didele viltimi, kad ji darys tai, ką daro kiekvienas penkerių metų amžiaus vaikas, eis į mokyklą, vakarėlius net neprisimindama, kad jai buvo atlikta transplantacija“, – kalbėjo G.Westall.
„Galimybė jai pačiai kvėpuoti jai buvo visiškai nauja patirtis, dukra buvo labai laiminga ir susijaudinusi“, – pridūrė mergaitės tėtis.
Operacija truko aštuonias valandas, visos dienos metu talkino 20 žmonių komanda – chirurgai, anesteziologai, intensyviosios terapijos specialistai, skubiosios pagalbos medikai, slaugytojos, transplantacijos koordinatoriai ir kt.
Šiandien Alisha gali žaisti su vyresniąja seserimi Aleena (9 m.) ir dvejų metų amžiaus broliuku Avinash. Mergaitės gydytojai džiaugėsi, kad jai sekasi neįtikėtinai gerai. „Ji niekuo nesiskiria nuo savo bendraamžių, jos plaučiai funkcionuoja taip, kaip reikia“, – sakė gydytojas dr. Chetan Pandit.

 
Lietuvoje

Vaikams transplantacijos operacijas atliekantys medikai praėjusį penktadienį Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose vos šešių mėnesių berniukui atliktą širdies persodinimo operaciją laiko tikru stebuklu, nes vaikui donoro širdies teko laukti tik mėnesį.
Vaikų anesteziologijos, reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjas Virginijus Jakutis, pasakodamas apie šią operaciją, teigė, kad mažasis pacientas be širdies tranplantacijos nebūtų išgyvenęs. O tai, kad jam donoro prireikė laukti vos mėnesį – neįtikėtina sėkmė ir vaikui, ir jo tėvams, ir medikams, nes Lietuvoje donorų pasiūla kūdikiams – itin ribota.
Širdies donoro sulaukęs šių metų gegužę gimęs Oskaras nuo šiol galės švęsti du gimtadienius – tą dieną, kai gimė, ir kai krūtinėje pradėjo plakti nauja, sveika širdutė.

V.Jakutis pasakojo, kad Oskaras gimė su širdies yda, kuri išryškėjo po kelių jo gyvenimo mėnesių. Berniukui nepadėjo nei vaistai, nei atlikta širdies operacija. Širdies raumuo vis tiek liko nusilpęs. Vienintelė išeitis, suteikianti galimybę toliau gyventi, buvo širdies transplantacija.
Kodėl kūdikiai gimsta su širdies ydomis, pasak V.Jakučio, medicina iki šiol neturi aiškaus atsakymo. Tam įtakos turi ir genetika.
Oskaras širdies sulaukė iš Rygos. Ją jam paaukojo vos šešių dienų po gimimo mirusio kūdikio tėvai.

„Sunkiai suvokiama, kaip jie rado jėgų. Vaiko tragedijos akivaizdoje priėmė tokį drąsų sprendimą. Tai – tikras didvyriškumas“, – jausmingai kalbėjo V.Jakutis.

Jis pasidžiaugė, kad visi atlikti tyrimai po persodinimo parodė, kad nauja širdelė Oskaro krūtinėje plaka puikiai, susitvarko su jai tekusia užduotimi.
„Vėliau ji dar geriau prisitaikys prie berniuko organizmo ir augs kartu su juo. Kurį laiką Oskarą, jau sugrįžus namo, mums teks stebėti intensyviau, bet, neabejoju, kad tie vizitai retės“, – optimizmo neslėpė V.Jakutis.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad kūdikiai ir vaikai lengviau toleruoja širdies transplantaciją, nes jų imuninė sistema dar nesusiformavusi ir atmetimo rizika – mažesnė.

Kūdikio širdelę sunkiai sirgusiam Oskarui praėjusį penktadienį iš Rygos į Santaros klinikas atskraidino Valstybės sienos apsaugos tarnybos orlaivio pilotai.    
Tai – jau šešta iš užsienio vaikui gauta širdis. Vieną kartą širdis buvo atskraidinta iš Paryžiaus  ir net penkis kartus – iš Rygos.
Iš viso Lietuvos vaikams atlikta devyniolika širdies transplantacijų. Pirmoji įvyko – 2001 m. Kūdikiams atliktos net penkios transplantacijos.
Šiuo metu širdies transplantacijos laukia dar du mažyliai.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica