Japonija raginama per olimpiadą apriboti rūkymą

Nerijus Bliujus
2017-04-13
Artėjant 2020 metų vasaros olimpinėms žaidynėms, kurios vyks Japonijos sostinėje Tokijuje, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) šalies vadovų prašo bent laikinai uždrausti rūkyti viešose vietose. Mat tik taip bus užtikrintas kokybiškas turistų priėmimas, kurie lankysis olimpinėse žaidynėse.
Japonija raginama per olimpiadą apriboti rūkymą
Japonija yra dažnai įvardijama rūkalių rojumi, kadangi šioje šalyje nėra jokių įstatymų draudžiančių rūkyti viešose erdvėse ar netgi uždarose patalpose, kaip restoranai, kavinės, viešbučiai.

Reikia keisti įstatymus
Japonijos sveikatos apaugos ministerija jau ruošia teisės aktus, kurie apribos rūkymą viešose erdvėse. Tačiau, kaip teigia jos atstovai, susiduriama su didžiuliu įstatymų leidėjų bei tabako pramonės pasipriešinimu. Dar 2010 metais PSO ir Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) sutarė skatinti „nerūkančiųjų“ olimpines žaidynes. Ir trys šalys (Kinija, Rusija, Brazilija), organizavusios šias žaidynes, puikiai su tuo susitvarkė.
 

PSO neužkrečiamųjų ligų prevencijos atstovai, apsilankę Japonijoje, nustatė, jog šios šalies rūkymo apribojimai yra kur kas mažesni, palyginti su pasaulio standartais, tačiau tikimasi, kad visa tai pavyks sutvarkyti iki žaidynių. Juk atvykdami į užsienio šalį turistai tikisi išvysti švarią, neužterštą aplinką. Visgi ekspertai teigia, kad kol kas Japonijos dėmesys, sprendžiant šią problemą, yra per mažas, o turėtų tapti prioritetiniu.
 
PSO atstovai išsakė pastabas ir dėl to, kad šalyje nėra skiriamas pakankamas dėmesys įspėjamiesiems ženklams dėl rūkymo žalos. Pavyzdžiui, Japonijoje ant cigarečių pakuočių vis dar nėra naudojamos nuotraukos su rūkymo pasekmėmis. Nors iki žaidynių liko dar daugiau nei treji metai, norint apsaugoti nerūkančiųjų sveikatą, įsitikinę PSO atstovai, kardinalių priemonių būtina imtis jau dabar. Be to, galbūt tai bus puiki proga visoje Japonijoje padidinti rūkymo apribojimus viešose erdvėse bei palikti tokį draudimą net ir po Tokijo olimpinių žaidynių.
 
Kovo mėnesį Japonijos sveikatos apsaugos ministerija paruošė projektą, kuriame nurodomi draudimai rūkyti vyriausybinėse patalpose bei sporto centruose. Su tam tikromis išskirtinėmis sąlygomis leidžiama žmonėms rūkyti biuruose, teatruose bei baruose. Rūkymas taip pat neturėtų būti uždraustas mažose kavinėse, kadangi jų savininkai baiminasi, jog tokiais ribojimais jie praras didžiąją dalį klientų.
 
Finansiškai nenaudinga
Aktyvūs tokio draudimo palaikytojai įsitikinę, kad Japonijos Vyriausybė yra pernelyg silpna žengti tokį žingsnį, kadangi net trečdalis tabako pramonės vis dar priklauso valstybei. Neseniai Japonijos finansų ministras Taro Aso vienoje parlamento sesijoje pranešė, kad tabako produktų pardavimai kasmet siekia maždaug 2 trilijonus jenų (apie 18 milijardų eurų) mokestinių pajamų. Tokių didžiulių pajamų praradimas, pasak jo, turės didžiulę įtaką finansiniam Japonijos sektoriui. Be to, pats būdamas rūkalius jis netgi abejoja, ar yra koks nors ryšys tarp rūkymo ir sveikatos problemų.

 
Vis dėlto Tokijo olimpinių žaidynių organizatoriai sieks, kad sporto renginio metu rūkymas visose uždarose patalpose būtų draudžiamas. Yra kur kas svarbiau atsižvelgti į tai, jog nerūkantys žmonės, įskaitant ir vaikai, gali susidurti su toksiškomis dūmų dalelėmis net ir tuomet, jeigu niekas tuo metu aplinkui nerūkys. Kadangi rūkant dūmai pasklinda po visas patalpas ir įsigeria į įvairiausius audinius, užuolaidas, baldus, kilimus, kurie taip pat skleidžia nuodingas daleles.
Apklausos Japonijoje rodo, jog šalyje vyrauja dvi skirtingos nuomonės. Vieni mano, kad tokie draudimai lems milijardinius kavinių bei restoranų nuostolius. Kiti gi galvoja, kad jeigu bus uždrausta rūkyti viduje, žmonės dažniau valgys lauko kavinėse.

 
Tarp kitko
Japonija yra viena didžiausių cigarečių gamintojų pasaulyje.
2015 metais Japonijoje rūkančiųjų skaičius siekė 19,3 proc. (tai maždaug 24 milijonai žmonių).
Iki 1985 metų tabako pramonė buvo valstybės valdoma monopolija.
Japonijoje kasmet dėl pasyvaus rūkymo miršta apie 15 tūkst. žmonių. Daugiausia tai - moterys ir vaikai.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica