James Foley: dar viena žurnalistikos pasaulio netektis
Arnas Šarkūnas
2014-08-29
„Kviečiu draugus, šeimą ir mylimuosius pakilti į kovą prieš tikruosius mano žudikus – JAV vyriausybę. Tai, kas man nutiks, yra jų pasitenkinimo ir nusikalstamumo rezultatas“, – klūpėdamas priešais kamerą angliškai, visiškai nedrebančiu balsu taria James Foley (40). Dar vienas, šiemet jau 44-as pasaulyje nužudytas žurnalistas.
Žurnalistas James Foley žuvo regione, kuris yra vadinamas pačiu pavojingiausiu žurnalistams. Nuo konflikto Sirijoje pradžios, 2011 metų kovą, buvo nužudyti 39 profesionalūs žurnalistai, iš kurių 12 – užsieniečių, taip pat 122 pilietinės žurnalistikos atstovai.
„Akis už akį“
Fone – dykuma. J.Foley vilki oranžinę uniformą, ypač panašią į tokią, kurias vilki kalintieji Gvantanamo kalėjime (Kuba). Šalia laisvai samdomo žurnalisto – juodai apsirengęs teroristinės organizacijos „Islamo valstybė“ narys. Jo veidas paslėptas juoda kauke, o rankoje peilis. Kas vyksta toliau, net neverta sakyti. Toks scenarijus toli gražu ne pirmas ir, deja, ne paskutinis – J.Foley buvo vienas iš dvidešimties šiuo metu Sirijoje dingusių žurnalistų.
Įrašo pabaigoje parodomas dar vienas žurnalistas – Stevenas Sotloffas. Žinutė aiški. „Šio amerikiečio likimas, Barakai Obama, priklauso nuo tavo sprendimo“, - britišku akcentu išrėžia teroristas. Tai pakurstė kalbas, kad mirties „bausmę“ įvykdęs žmogus – išeivis iš Jungtinės Karalystės (JK). Pasak šios valstybės spaudos, nusikaltėlis kalba Rytų Londono gyventojams panašiu akcentu. JK užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas net teigė, kad šio žmogaus įsivėlimas į organizacijos veiklą – grėsmė šalies nacionaliniam saugumui.
Didžiojoje Britanijoje reziduojantis islamistas radikalas Anjem Choudary teigė tikintis, kad J.Foley nužudymas yra „akis už akį“. Tad intensyvėjant kariniams veiksmams ir užsienio šalių kišimuisi į regiono reikalus, tokių išpuolių gali būti dar ne vienas. Deja, tokia „viešųjų ryšių kampanija“ – gana dažnas atvejis musulmoniškame pasaulyje. Žurnalistai čia grobiami ir žudomi nuolat, nors turėtų būti būtent tie neliečiamieji, kuriems atviros ir žiauriausių nusikaltėlių durys. Pavyzdžiui, lietuviams puikiai pažįstamas dokumentinis serialas su Rosu Kempu, kuris sugebėjo prasibrauti prie didžiausių ir pavojingiausių gaujų vadeivų. Tačiau daugybė žurnalistų toli gražu ne tokie laimingi. Šios profesijos atstovai žūsta nuolat, o 1981 metais įkurto Žurnalistų apsaugojimo komiteto duomenimis – nuo 1992 metų pasaulyje jau žuvo 1072 žurnalistai.
Nesaugiausias regionas pasaulyje
J.Foley buvo pagrobtas 2012 metų lapkričio mėnesį šalia nedidelio Taftanazo miestelio šiaurės vakarų Sirijoje, kai jo automobilį sustabdė kariškiai. Tuomet jis vykdė „Agence France-Press“ ir „GlobalPost“ užsakymus. Nors Baltieji rūmai įrašo tikroviškumo dar nepatvirtino, žurnalisto artimieji jau pripažino netektį. J.Foley motina išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad jos sūnus atidavė gyvenimą norėdamas parodyti Sirijos žmonių išgyvenimus.
Amerikietis žuvo regione, kuris yra vadinamas pačiu pavojingiausiu žurnalistams, mat nuo konflikto pradžios, 2011 metų kovą, buvo nužudyti 39 profesionalūs žurnalistai, iš kurių 12 – užsieniečių, taip pat 122 pilietinės žurnalistikos atstovai.
Per didžiausia šio šimtmečio humanitarine krize pasaulyje vadinamą Sirijos konfliktą, ekstremistų grupės pradėjo grobti žiniasklaidos atstovus ir reikalauti už juos išpirkos, tad žiniasklaidos priemonės galiausiai išsiuntė darbuotojus iš šalies. Dar pernai lapkritį JAV žurnalo „The Atlantic“ žurnalistas Davidas Rohde, rašė, kad Sirijoje išgyvenama didžiausia pagrobimų banga modernios žurnalistikos istorijoje.
Vieninteliai, kurie dar pranešinėja žinias iš šio regiono – laisvai samdomi žurnalistai, kuriems dažnai trūksta patirties dirbti tokiose sąlygose. Jų saugumu taip pat niekas nesirūpina.
Tokia situacija regione susidarė ne tik dėl didžiulio chaoso, diktatoriška galimos vadinti valdžios pozicijos, bet ir ypač sustiprėjusio „Islamo valstybės“ judėjimo. Ši grupė suformuota pernai balandį ir šiuo metu kontroliuoja didžiules šiaurines Irako ir Sirijos dalis. Islamistų grupė vadinama pačia turtingiausia ir geriausiai aprūpinta teroristine organizacija pasaulyje – nuo tada, kai buvo suformuota, ji pelnosi iš turto prievartavimo ir kontrabandos. Sirijoje grupės pajamų šaltinis - naftos išgavimo platformų užgrobimo. Bendras organizacijos turtas, dabar siekiantis per 6 mlrd. litų, paverčia ją turtingesne ir už Talibaną. Beveik 200 tūkst. gyventojų turinčiame Sirijos Rakos mieste netgi buvo įkurtas kalifatas, kuriame gyvenimas – ypač konservatyvus: moterys verčiamos vilkėti nikabą; vagims nukertamos rankos; per vestuves draudžiama klausytis muzikos. Nors Vakarai ypač susirūpinę tokia padėtimi, tačiau kai kurie senajame žemyne gyvenantys musulmonai kaip tik palaiko šią organizaciją ir tokį gyvenimo būdą.
James Foley dosjė:
Baigė studijas Northwesterno universiteto Medill žurnalistikos mokyklą (Ilinojus).
Kartu su JAV karinėmis pajėgomis dirbo Irake ir Afganistane.
Libijos revoliucijos metu žurnalistas buvo pagrobtas Muammaro Gaddafio pajėgų ir nelaisvėje išbuvo visą mėnesį.
Apie J.Foley nieko nebuvo žinoma nuo 2012 metų lapkričio 22 dienos, kai jis buvo pagrobtas.
Komentuoti: