Italijoje – mirtys dėl patyčių internete

Liepa Dragūnaitė
2016-01-25
Italijos valdžia raginama kuo greičiau teisės aktais užkirsti kelią patyčioms, plintančioms kibernetinėje erdvėje. Prašymų imtis aktyvių veiksmų sulaukta po dvylikametės savižudybės praėjusį sekmadienį. Mergaitė iššoko pro langą namuose, palikusi raštelį, adresuotą bendraklasiams, kurie, įtariama, ją persekiojo ir užgauliojo socialiniuose tinkluose. Tai - ne pirma tokia savižudybė šalyje. Deja, specialistai pastebi, kad kibernetinės patyčios plinta ne tik Italijoje, tai tampa vis didesnio masto problema pasaulyje.
Italijoje – mirtys dėl patyčių internete
Internetinės patyčios Italijoje įvardijamos „tyliąją epidemija“, kuri nusineša vis daugiau jaunų žmonių gyvybių. Nepaisant to, tokios patyčios šioje šalyje nėra traktuojamos kaip nusikaltimas.

Tobulins įstatymų bazę
Internetinės patyčios Italijoje įvardijamos „tyliąja epidemija“, kuri nusineša vis daugiau jaunų žmonių gyvybių. Nepaisant to, tokios patyčios šioje šalyje nėra traktuojamos kaip nusikaltimas.
 
Pernai gegužę, Italijos Senatas vienbalsiai patvirtino įstatymo projektą, kad būtų įtvirtinta baudžiamoji atsakomybė už priekabiavimo elektroninėje erdvėje formas. Taip pat nuspręsta imtis priemonių ir pašalinti šių patyčių problemą įtraukiant ir ugdymo įstaigas.„Nėra laiko gaišti. Atsakomybę reglamentuojančius ir problemą sprendžiančius dokumentus reikia patvirtinti kuo greičiau“, – paragino Nacionalinio patyčių tyrimų centro atstovė Paola Ferari.
 
Senato pirmininkas Pietro Grasso pasiūlė ir naujus teisės aktus, kurie turėtų įtraukti mokyklas padaryti daugiau, kad būtų galima neutralizuoti šį reiškinį. Tačiau, kada Italijos valdžia tars galutinį verdiktą, vis dar neaišku.
 
Nubaustų jau yra
Naujausiais duomenimis, kuriuos surinko nacionalinė statistikos agentūra ISTAT, beveik 6 proc. visų jaunuolių Italijoje patiria tam tikrą kibernetinių patyčių formą. Tipinis elgesys yra grasinantys arba įžeidžiantys pranešimai ir prieš asmenį nukreipti vieši socialinės žiniasklaidos pranešimai, dar grėsmingesnės formos - internetinis persekiojimas ir skaitmeninės tapatybės vagystės.
 
Tiesa, italai turi precedentą, kai už kibernetines patyčias prieš šešerius metus baudžiamojon atsakomybėn buvo patraukti trys itališkojo „Google“ vadovai. Nemalonumų šie sulaukė po to, kai nepasirūpino, kad iš paieškų platformos būtų pašalintas vaizdo įrašas, patalpintas prieš dešimtmetį, kuriame grupė paauglių tyčiojasi iš neįgalaus vaikino. 
 
Pastarojo šeima kreipėsi į „Google“, reikalaudama pašalinti vaizdo įrašą, tačiau skundai buvo ignoruojami. Tai ir lėmė tuomet beprecedentę bylos baigtį.
 
Kodėl nori įtraukti mokyklas?
Norą mokyklas įtraukti į kovą su kibernetinėmis patyčiomis, matyt, paskatino JAV pavyzdys. JAV Aukščiausias Teismas keliais konkrečiais atvejais yra nusprendęs, kad mokyklos gali apriboti moksleivių žodžio laisvę. Pavyzdžiui, 1969 metais vadinamojoje Tinkerio byloje Teismas nusprendė, kad mokykla galėtų uždrausti žodžio laisvę moksleiviams, jeigu ji „iš esmės kertasi su tinkamo elgesio reikalavimais mokykloje“.
 
Kibernetinių patyčių bylos ne visuomet baigdavosi sėkmingai. Pavyzdžiui, kalbant apie Kilijono v. Franklino mokyklos atvejį, teismas nusprendė, kad mokykla negalėjo bausti moksleivio už netinkamo turinio elektroninių laiškų rašymą už mokyklos ribų, nebent to turinio tekstą moksleivis būtų atsinešęs į mokyklą.
 
Atsižvelgiant į tai, kad teismai ne visuomet pasisakė už moksleivių žodžio laisvės už mokyklos ribų apribojimą, JAV mokyklų darbuotojai, tėvai, įstatymų leidėjai ėmėsi spręsti priekabiavimo elektroninėje erdvėje problemą kitais būdais. Pavyzdžiui, Vermonte valstijos įstatymas reikalauja, kad mokyklose būtų vykdoma priekabiavimo elektroninėje erdvėje prevencija. 
 
Kai kurios mokyklos įsivedė tam tikras nuostatas, po kuriomis moksleiviai turi pasirašyti. Tai įgalioja mokyklas „bausti moksleivį už jo veiksmus ne mokyklos teritorijoje, jeigu jie turi įtakos kitam moksleiviui arba neigiamai paveikia kitų moksleivių saugumą ir gerovę mokykloje“.

Lietuvoje
Lietuvoje veikianti „Karštoji linija“ pernai sulaukė per 700 pranešimų apie vaikams žalingą informaciją ir veiksmus internete. Tarp jų – apie vaikų pornografiją ar seksualinę prievartą. 10–15 procentų visų pranešimų susiję su virtualiomis patyčiomis.
Patyčias, kaip vieną opiausių spręstinų klausimų įvardijo ir šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė, po susitikimo su vyriausybe pirmadienį.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica