Išmanioji medicina: ateitis atkeliauja šiandien

Ieva Pliaterytė
2019-08-22
Jonathanas Sudharta atitiko stereotipą: nepažangus moksleivis, tingus studentas, į konfliktus linkęs turtingo tėčio sūnelis. Jį nurašė net šeima: bijojo, kad perėmęs tėvo verslą, sukauptus turtus Jonathanas paleis vėjais. Tačiau nutiko priešingai: sūnus įkūrė milijonams sveikatą gelbstintį startup‘ą.
Išmanioji medicina: ateitis atkeliauja šiandien
„Siekiame, kad sveikatos priežiūra Indonezijoje taptų normalios kasdienybės dalimi, o ne privilegija“, – teigia Jonathanas Sudharta, startuolio „Halodoc“ įkūrėjas. Prie kompanijos sukurtos programėlės jau prisijungė per 20 tūkst. gydytojų ir net tūkstantis vaistinių.

Nusiėmė rožinius akinius
Indonezija atostogautojų ir instagramerių rojus. Tačiau šimtai milijonų gyventojų kasdien žvelgia į sveikatos priežiūros dykvietę. Nuolatinės eilės ligoninėse, sunkumai gaunant vaistų receptą – tarptautinė problema, ja nieko nenustebinsi. Tačiau Indonezija gali „pasigirti“ ypač prasta gydytojų statistika. Tūkstančiui gyventojų tenka 0,2 gydytojo! Netrūksta atvejų, kai ligoniai taip ir nesulaukia būtinosios pagalbos.
J.Sudharta užsibrėžė tikslą niūrią padėtį pakeisti. Jo šeimoje sveikatos tema buvo aktuali: J.Sudhartos tėvas jaunystėje įsitvirtino farmacijos pramonėje.
 

Tačiau sūnus pramintu taku sekti neskubėjo: žaidė ledo ritulį, grojo roko grupėje ir smagiai leido laiką. Susimąstyti jį privertė pirmas tikras susidūrimas su skurdu. Jaunystėje pradėjęs praktiką tėvo firmoje, jaunuolis pamatė Indonezijos veidą, kurį anksčiau užgožė jo paties prabangi kasdienybė. „Gatvėmis zujo ligoti senyvi žmonės, nešantys sunkius krovinius, dirbantys mažai apmokamus darbus. Elementari sveikatos priežiūra daugumai jų neįkandama. Jie neturi laiko laukti eilėse, neturi ir lėšų privačioms klinikoms... Pajutau gėdą – suvokiau, kad turto privilegija nėra savaime suprantama duotybė“, – prisimena J.Sudharta.
 
Billo Gates‘o dėmesys
Jaunuolis užsimojo palengvinti medicinos prieinamumą. Šiam tikslui J.Sudharta numatė įkurti įmonę – tokią, kokios pasaulyje dar nebuvo. Tiesa, prieš tai ambicingam jaunuoliui reikėjo pažinti medicinos bendrovės struktūrą nuo žemiausio sraigtelio. Teko net slėpti tapatybę: turtingo farmacininko sūnus susikūrė slapyvardį – prisistatinėjo Budi Jonathano vardu. Jaunuolis įsidarbino medicinos technologijų bendrovėje, kur nuo kuklaus naujoko pamažu pakilo iki įmonės vadovo pareigų. Keliolikos metų patirtis J.Sudhartai padėjo rasti tinkamą veiklos kryptį. Įgavęs pasitikėjimo prieš trejus metus jis įgyvendino užsibrėžtą tikslą: įkūrė išmaniąją įmonę „Halodoc“.
 
„Halodoc“ sukurta programėlė veikia bendradarbiavimo principu. Prie jos jau prisijungė per 20 tūkst. gydytojų ir net tūkstantis vaistinių. „Halodoc“ užpildo skyles Indonezijos sveikatos sistemoje. Naudojant programėlę, sutrumpinamas gydytojo laukimo laikas. Vidutiniškai žmonės laukia po 4 valandas, net atvykę paskirtu laiku! „Halodoc“ dėka virtuali konsultacija įvyksta laiku, paskiriamas vaistų receptas. Įdiegta ir pristatymo į namus paslauga. Medikamentai pristatomi vidutiniškai per 35 min. Be to, vaistams taikomos įvairios nuolaidos, tai itin aktualu mažas pajamas gaunantiems pacientams.
 
Anot verslininko, raktas į sėkmę slypi paprastuose dalykuose, kurie Indonezijoje vis dar sunkiai įgyvendinami: „„Halodoc“ sujungia trūkstamus taškus medicinos industrijoje. Mes siekiame, kad sveikatos priežiūra taptų normalios kasdienybės dalimi, o ne privilegija“, – teigė J.Sudharta.
Sparčiai auganti bendrovė patraukė ir įtakingiausių pasaulio žmonių – verslininkų Billo bei Melindos Gates‘ų – dėmesį. Pora dosniai aukoja nepasiturintiems, dalyvauja įvairiose humanitarinėse misijose. Susižavėję J.Sudhartos idėja, Gates‘ai skatina „Halodoc“ plėsti veiklą kitose skurdžiose valstybėse, kur medicinos priežiūros stokoja milijonai žmonių.
 

Išmanioji medicinos ateitis
Medicinos startuoliai kyla kaip grybai po lietaus, tačiau vietos jaunoje ir dinamiškoje rinkoje randa visi norintys. Anot ekspertų, ši sfera – perspektyvi, o naujų inovacijų godžiai laukia milijonai vartotojų.
„Halodoc“ sėkmės istorija - ne vienintelė. Medicinos portalo „Healthcare weekly“ paskelbtame svarbiausių startuolių sąraše vietos rado ir daugiau bendrovių. Sąrašo pirmojoje vietoje puikuojasi tarptautinės specialistų komandos kūdikis – „Verge Genomics“. Ši įmonė kelia itin ambicingus tikslus: supaprastinti brangų ir ilgai trunkantį gydymo būdų ir medikamentų testavimo procesą.
 

Anot kompanijos atstovų, kasmet iššvaistoma daugybė lėšų ir laiko testuojant vaistus, kurie neveikia. Specialistų duomenimis, sėkmingam medikamento atsiradimui farmacijos rinkoje tenka pakloti 1,3 milijardo dolerių – tiek kainuoja preparato kūrimas, įvairios licencijos, testavimas. Supaprastinti šį brangų procesą „Verge Genomics“ žada pasitelkę... dirbtinį intelektą, kuris atliktų nuodugnią analizę, ar tyrimams teikiami vaistai pakankamai perspektyvūs. Paaiškėjus, kad vaistai potencialiai netinkami, klaidą galima būtų aptikti dar pradiniame bandymų etape – būtų sutaupomos ir mokesčių mokėtojų bei investuotojų lėšos, ir laiko resursai.
 
Kiti startuoliai koncentruojasi į ligonių savijautą. Juk paramos reikia ne tik išbandant vaistus, o jau rimtai sergant. Moderniojo pasaulio rykštė – vėžys – kasmet nusineša daugybę gyvybių, tačiau paramos grupės egzistuoja anaiptol ne visur, o atokiuose rajonuose sudėtinga gauti ir medikamentų. Programėlė „Live better with“ palengvina vėžiu sergančių pacientų gyvenimą. Naudodami programėlę, vartotojai gali dalintis patirtimis su kitais sergančiaisiais, gauti onkologo konsultaciją ir prieigą prie ligos simptomus lengvinančių vaistų. Kaip tikina patys pacientai, programėlė „Live better with“ gerina kasdienio gyvenimo kokybę.
Į skaitmeninę medicinos technologijų rinką su trenksmu įsijungė ir lietuviai. Tarptautinio pripažinimo sulaukė šiuo metu ryškiausia Lietuvos startuolių žvaigždė – jaunų mokslininkų įkurta bendrovė „Oxipit“, kurianti išmaniąsias technologijas medicinai. Jauna įmonė jau įrodė esanti verta ES paramos, taip pat pritraukė ir JAV investuotojų dėmesį.

 
Tarp kitko
Nepaisant didžiulio medicinos startuolių populiarumo ir apčiuopiamos naudos, kuria džiaugiasi ir gydytojai, ir pacientai, pasitaiko fatališkos nesėkmės istorijų. Ryškiausia – devyniolikmetės Elizabeth Holmes įkurta įmonė „Theranos“. Pasaulio dėmesį prikaustė startuolio pažadas – supaprastinti kraujo tyrimų procesą. Ilgą laiką „Theranos“ veikla vadinta revoliucija medicinoje. Šlovės viršūnėje įmonė buvo verta 9 milijardų dolerių. Tačiau prieš kelerius metus viskas ėmė ristis žemyn – aikštėn iškilo informacija apie netikslius kraujo tyrimų rezultatus. Šią žinią sekė informacija apie duomenų klastojimą, pirmieji kaltinimai milžiniškų lėšų išviliojimu. Paaiškėjo, kad „Theranos“ tebuvo graži iliuzija, o kompanijos įkūrėja E.Holmes šiuo metu teisiama. Moteriai gresia ilgi nelaisvės metai.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica