Išmanieji prietaisai gelbsti net gyvybę

Modesta Kuprijevskaitė
2018-09-06
Žmogaus kūno parametrams fiksuoti skirti prietaisai gali ne tik skaičiuoti žingsnius, nubėgtus kilometrus ar sudegintas kalorijas. Kai kurie jų yra skirti įvairiomis lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams. Pasinaudodami išmaniosiomis technologijomis, šie žmonės gali savarankiškai stebėti sveikatos pokyčius ir reikiamu laiku pastebėti ligos paūmėjimą.
Išmanieji prietaisai gelbsti net gyvybę
Medicininių prietaisų kompanija „AliveCor“ siūlo įsigyti įrenginį, leidžiantį stebėti širdies darbą. Viskas, ką reikia padaryti – parsisiųsti specialią gamintojo programėlę, uždėti pirštus ant elektrodų ir telefono ekrane vos po 30 sekundžių bus atvaizduota širdies darbą fiksuojanti kardiograma.

Širdies veiklai stebėti
Viena pavojingiausių ir dažniausių širdies ligų – net penkis kartus insulto riziką padidinantis prieširdžių virpėjimas. Nors paprastai šis sutrikimas pasireiškia chaotiškais ir nemalonius pojūčius keliančiais širdies tvinksniais, kartais simptomai gali būti beveik nejuntami. Tačiau apsaugoti save galima net ir tuomet, jeigu ligos eiga – besimptomė. 
 
Medicininių prietaisų kompanija „AliveCor“ siūlo įsigyti įrenginį, leidžiantį stebėti širdies darbą. Viskas, ką reikia padaryti – parsisiųsti specialią gamintojo programėlę, uždėti pirštus ant elektrodų ir telefono ekrane vos po 30 sekundžių bus atvaizduota širdies darbą fiksuojanti kardiograma.
Jeigu bus užfiksuotas prieširdžių virpėjimas, programėlėje užsižiebs pavojaus signalas. „Sužinoti, ar širdies veikla nekelia rimtos grėsmės, galiu dar iki vizito pas gydytoją. Be šio prietaiso jau nebeįsivaizduoju savo kasdienybės“, - teigia vienas vartotojų. Tai, jog šis prietaisas yra saugus ir patikimas, patvirtina ir JAV maisto ir vaistų administracija (FDA). 
 
Saugiai mitybai
Sergantieji celiakija – autoimunine virškinamojo trakto liga - negali valgyti maisto produktų, kurių sudėtyje yra kviečių, rugių ar miežių. Net ir nedidelis kiekis tokio maisto sergančiajam gali sukelti ūmius pilvo skausmus ir įvairias alergines reakcijas: bėrimą, vėmimą, viduriavimą arba, atvirkščiai – vidurių užkietėjimą.
Patiekalo sudėtimi pasitikėti galima tik gaminant namie ir žinant, jog į receptą neįėjo nė vienas gliuteno turintis produktas. Tačiau ką daryti valgant svečiuose, restorane ar verslo susitikime? San Francisko mokslininkai siūlo pasinaudoti jų sukurtu nešiojamu glitimo detektorių „Nima“. Įdėjus maisto gabalėlį į vienkartinę kapsulę ir įstačius ją į prietaisą, po kelių minučių galima žinoti, ar maistas – saugus. 
 
Dehidratacijos prevencijai
Sergantieji cukriniu diabetu bei inkstų ar širdies ligomis, privalo išlikti budrūs – net ir geriant pakankamai vandens, šios lėtinės ligos gali paskatinti skysčių netekimą ir netgi dehidrataciją. Šios būklės metu atsirandantis galvos svaigimas, bendras silpnumas ar širdies virpėjimas yra itin pavojingi, nes gali paskatinti lėtinės ligos paūmėjimą.
Vienas sprendimų – įsigyti išmaniąją apyrankę LVL. Pasitelkdamas infraraudonųjų spindulių jutiklį, šis įrenginys pamatuoja kraujo tirštumą, ir, jeigu žmogaus organizme nepakanka vandens, primena, jog atėjo metas pasirūpinti stikline vandens. Tai – pirmas išmanusis prietaisas, matuojantis vandens kiekį žmogaus organizme realiu laiku.

Komentaras
KTU Elektros ir elektronikos fakulteto dėstytojas ir Biomedicininės inžinerijos instituto mokslininkas bei direktorius Vaidotas Marozas:

- Išmanieji sveikatos būklės stebėjimo prietaisai gali būti dviejų rūšių – dėvimi įrenginiai sveikai gyvensenai (Fitness wearables) ir klinikiniai sveikatos stebėsenos įrenginiai (Clinical wearables). Pastarieji leidžia lėtine liga sergančiam žmogui stebėti savo būklę visą parą. Tai nepaprastai naudinga ne tik pacientui, bet ir jį gydančiam gydytojui.
 
Kartu su kitais Biomedicininės inžinerijos instituto mokslininkais jau ne vienerius metus kuriame įvairių klinikinių stebėsenos įrenginių prototipus. Pavyzdžiui, širdies aritmija sergantiems pacientams pritaikėme apyrankę, kuri fiksuoja širdies aritmijos epizodus. Nuolat dėvėdamas tokią apyrankę, iškilus pavojui ligonis iš karto gauna signalą. Kitas mūsų projektas – išmaniosios apyrankės pritaikymas pacientams, kuriems atliekamos hemodializės procedūros. Tokius ligonius dažnai ištinka elektrolitų disbalansas ir hiperkalemija, o tuomet ir širdies aritmija. Paprastai žmogus nejaučia jokių pirminių elektrolitų disbalanso simptomų, tad toks prietaisas leidžia užtikrinti saugumą.
 
Galima tik pasidžiaugti, kad šiuolaikiniai sveikatos stebėsenos prietaisai tampa vis mažesni ir patogesni ligoniui. Pavyzdžiui, anksčiau su širdies veiklą fiksuojančiu Holterio monitoriumi žmogui tikrai būdavo nepatogu, tačiau dabar gyvybę gelbstinčias funkcijas galima sutilpti į kompaktišką apyrankę.
Kurdami tokius prietaisus, artėjame prie galimybės apie sveikatai nepalankią situaciją tuo pačiu metu perspėti tiek pacientą, tiek gydytoją.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

   Dr. Tomas Lapinskas – apie naujas kardiologijos aukštumas

   Kauno klinikos pirmosios Baltijos šalyse pasirašė mokslinio bendradarbiavimo sutartį su technologijų ir inovacijų mi...
   Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

   Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

   Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...

   Budinti vaistinė


   Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

   Vaistininkai skiepyti mokysis universitete

   Šalies vaistininkams jau nuo kovo pirmos dienos bus leista skiepyti klientus. Tiesa, naujos atsakomybės galės imtis ne visi...
   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...

   Sveika šeima


   Po pandemijos – cukrinio diabeto šuolis?

   Gydytojai endokrinologai baiminasi, kad pandemija pagausins ir taip neretas pacientų, sergančių cukriniu diabetu, gretas. Ypač nerimaujama dėl karantino metu augančių užleistų ligos atvejų, kas gali sukelti itin sunkias komplikacijas.

   Sveikatos horoskopas


   Gruodžio 14-20 d.

   Avi­nas
   Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

   Pakalbėkim apie tai   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Informacijos disbalansas
   Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
   Ketsuekigata nani gata?
   Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
   Tema ir būsimos potemės
   Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica