Radikalių islamistų grupuotės „Islamo valstybė“ veikla kelia siaubą ne tik Vakarų šalių gyventojams, bet ir nuosaikiems musulmonams. Religiniais fanatikais vadinami šios organizacijos nariai kontroliuoja milžiniškas teritorijas Sirijoje ir Irake, vykdo viešas egzekucijas karo belaisviams ir civiliams. Be to, pasirodė pranešimų, kad „Islamo valstybės“ kovotojai gali prekiauti žmonių organais.
Irako ambasadorius Jungtinėse Tautose paprašė išnagrinėti įtarimus, kad radikalių islamistų grupuotės „Islamo valstybė“ atstovai finansavimą stiprina ir prekiaudami žmonių organais.
Kaltinami prekyba organais
Kol kas „Islamo valstybė“, nors ir patirianti pralaimėjimų fronte, ne tik nesutriuškinta, bet ir nuolat rengia naujus išpuolius. Be to, Irako ambasadorius Jungtinėse Tautose paprašė išnagrinėti įtarimus, kad šios organizacijos atstovai finansavimą stiprina ir prekiaudami žmonių organais. Kol kas sunku pasakyti, ar šie kaltinimai tikri, tačiau jei faktai pasitvirtins, jie tik papildys siaubingą „Islamo valstybės“ veiksmų sąrašą.
Lietuvoje veikiančio Nacionalinis transplantacijos biuro atstovai, paklausti, ką mano apie prekybą organais karinių konfliktų metu, atsakė, kad jei egzistuoja įrodymų apie tokią veiklą – tai neabejotinai yra nusikaltimas. Tačiau, pasak Nacionalinis transplantacijos biuro Komunikacijos skyriaus vedėjos Rasos Pekarskienės, sunku įsivaizduoti, kaip karo lauke gali būti atliktas organų paėmimas.
„Tam reikalinga operacinė su donoro organų išlaikymo aparatūra ir vaistais, gydytojais chirurgais, anesteziologais ir kitu personalu. Juk donorinis organas transplantuojamas gyvam sergančiam žmogui – jei organas paimtas nesteriliomis sąlygomis, kokia gali būti jo kokybė, juolab kad pacientas gaus imunitetą slopinančius vaistus“, – teigė ji. Vis dėlto specialistė pabrėžė, kad trečiojo pasaulio šalyse egzistuoja ir transplantacijos turizmas, ir nelegalios kriminalinės transplantacijos.
Situacija medicinoje – katastrofiška
„Islamo valstybės“ valdomose teritorijose sveikatos priežiūros situacija yra katastrofiška. Radikalai užėmė nemažai Irako miestų, tad iš jų pabėgo ne tik dalis civilių, bet ir gydytojai bei medicinos personalo. Užimtuose miestuose likę žmonės neturi elementariausių medikamentų, negauna jokios labiau kvalifikuotos medicininės pagalbos.
Ekstremistų kontroliuojamose teritorijose pasilikę Irako medikai rizikuoja gyvybe. Šios šalies ambasadorius informavo, kad Mosulo mieste buvo įvykdytos egzekucijos daugiau nei dešimčiai gydytojų. Diplomato teigimu, islamistus įsiutino jų atsisakymas dalyvauti nelegalioje transplantacijoje ir išimti organus iš gyvų žmonių.
Kokia situacija islamistų kontroliuojamose teritorijose Sirijoje, nėra visiškai aišku, tačiau panašu, kad per keletą metų šioje šalyje trunkantį pilietinį karą sveikatos priežiūros paslaugų sektorius gali būti visiškai sugriautas.
Kovoja bendromis pastangomis
Ne tik Vakarai, bet ir nuosaikios musulmoniškos valstybės, kaltinančios organizaciją islamo iškraipymu, su siaubu stebi radikalų siautėjimą Artimuosiuose Rytuose. Organizacijos ginkluotos formuotės, ginklų gavusios Sirijos pilietinio karo metu, siautėja bei žudo visus jiems neįtikusius – nesvarbu, ar tai kariškis, civilis kitatikis ar nuosaikus musulmonas.
Grupuotė laiko ir šimtus įkaitų – tiek vietos gyventojų, tiek Vakarų šalių piliečių, kurie regione dirbo tarptautinių organizacijų atstovais, žurnalistais, medikais. Viešos įkaitų egzekucijos, kurias atlieka „Islamo valstybės“ nariai, ne kartą buvo platinamos internete ir sukėlė milžinišką pasibaisėjimo laviną. Deja, radikalų tokia reakcija nesustabdė, todėl teko imtis karinių veiksmų.
JAV, kai kurių Europos valstybių, taip pat kitų pasaulio regionų, vadovai sutarė dėl bendrų karinių veiksmų prieš „Islamo valstybę“. Su jais kovoja ir jau minėti Sirijos, Irako daliniai, taip pat kurdų partizanai. Vis dėlto, koalicijos veiksmai yra ganėtinai riboti ir nevyksta sausumoje, todėl neaišku, kada vien tik Vakarų aviacijos ir Irako, Sirijos ir kurdų partizanų pastangų dėka pavyks įveikti šiuos ekstremistus.
Tarp kitko
„Islamo valstybė“ pretenduoja į teritorijas Irake, Sirijoje ir Libane. Čia jie siekia įkurti fundamentalaus islamo pagrindais paremtą kalifatą.
Radikalų taikinys pastaruoju metu dažniausiai buvo Irako bei Sirijos kariuomenės ir vyriausybės. Vis dėlto, jie taip pat prisiėmė atsakomybę ir už tūkstančių Irako civilių nužudymą. Viešai nužudyta ir dešimtys kitų šalių įkaitų.
Nors „Islamo valstybės“ taikiniai bombarduojami iš oro, sausumos operacijos kol kas atrodo neplanuojama ir tikimąsi, kad radikalus pavyks įveikti Sirijos, Irako ir kurdų dalinių pagalba.
Komentuoti: