Ir vėl Kinija, ir vėl naujas virusas

Amelija Trumpytė
2025-01-09
Pasaulio žiniasklaidoje plinta žinia apie sparčiai augantį žmogaus metapneumoviruso (HMPV) atvejų skaičių šiaurinėje Kinijoje. Nors Pekino užsienio reikalų ministerijos atstovė Mao Ning teigia, kad tai – įprastas sezoninis reiškinys, „The Daily Guardian“ informuoja, jog šalyje jau pradėta speciali viruso stebėsenos programa, o užsienio valstybėse bijomasi COVID-19 pandemijos scenarijaus.
Ir vėl Kinija, ir vėl naujas virusas
„The Daily Guardian“ praneša, jog socialiniuose tinkluose daugėja įrašų, rodančių kaukes dėvinčius Kinijos gyventojus ir perpildytas gydymo įstaigas. Nepaisant raminančių pareiškimų, šalis jau pradėjo specialią stebėsenos programą, apie kurią neseniai pranešė valstybinė kinų televizija, o tai rodo, kad situacija gali būti rimtesnė, nei pripažįstama viešai.

Kinija vėl epicentre
 
Praėjus vos penkeriems metams po COVID-19 pandemijos pradžios, Kinija vėl atsidūrė dėmesio centre. Kaip praneša „The Independent“, šalies šiaurinėse provincijose sparčiai plinta HMPV, ypač tarp vaikų. Socialiniuose tinkluose pasirodė nerimą keliantys kaukes dėvinčių kinų ir perpildytų ligoninių vaizdai, primenantys 2019 metų pabaigos įvykius, kai pasaulis pirmą kartą išgirdo apie COVID-19.
 
Po COVID-19 pandemijos, kuri prasidėjo būtent Kinijoje ir nusinešė septynių milijonų žmonių gyvybes pasaulyje, bet koks naujas viruso protrūkis šioje šalyje sulaukia ypatingo tarptautinės bendruomenės dėmesio. Sveikatos ekspertai atkreipia dėmesį, kad tankiai apgyvendinti Kinijos miestai ir intensyvūs tarptautiniai ryšiai sudaro idealias sąlygas naujiems virusams plisti.
 
„Manau, kad dabar protrūkių atžvilgiu mes atsargesni, – „The Guardian“ teigė Australijos Flinderso universiteto vyresnioji visuomenės sveikatos dėstytoja Jacqueline Stephens. – Kiekvienas yra budrus, tad natūralu, jog išgirdę baugiai skambantį terminą „žmogaus metapneumovirusas“, žmonės sunerimsta.“

 
Pekinas menkina situaciją
 
Kinijos valdžia kaip ir COVID-19 pradžioje stengiasi sumenkinti situacijos rimtumą. Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Mao Ning teigia, kad kvėpavimo takų infekcijos žiemos sezonu yra įprastas reiškinys, o šių metų ligos esą yra mažiau sunkios ir plinta lėčiau nei pernai. „Kvėpavimo takų infekcijos piką paprastai pasiekia žiemos sezonu, – komentavo M.Ning. – Ligos mažiau sunkios ir plinta mažesniu mastu, palyginti su praėjusiais metais.“
 
Tačiau ekspertai atkreipia dėmesį, kad oficiali Pekino pozicija kontrastuoja su realybe ligoninėse. „The Daily Guardian“ praneša, jog socialiniuose tinkluose daugėja įrašų, rodančių kaukes dėvinčius Kinijos gyventojus ir perpildytas gydymo įstaigas. Nepaisant raminančių pareiškimų, šalis jau pradėjo specialią stebėsenos programą, apie kurią neseniai pranešė valstybinė kinų televizija, o tai rodo, kad situacija gali būti rimtesnė, nei pripažįstama viešai.
 
Kaimynės stebi situaciją
 
Kaip rašo „The Daily Guardian“, Honkongas jau pranešė apie kelis HMPV atvejus. Kaimyninės Kambodžos Užkrečiamųjų ligų kontrolės departamentas išleido įspėjimus apie HMPV, pažymėdamas jo panašumą į COVID-19 ir gripą.
 
Atidžiai situaciją stebi ir Indija. Teigiama, kad Nacionalinis ligų kontrolės centras patvirtino, jog seka kvėpavimo takų ir sezoninio gripo atvejus bei palaiko ryšį su tarptautinėmis sveikatos apsaugos agentūromis.
 
Kaip teigia Indijos sveikatos paslaugų generalinis direktorius dr. Atulas Goelis, šalyje nebuvo pastebėta reikšmingai daugiau ligos atvejų. „Nėra pagrindo nerimauti dėl dabartinės situacijos“, – teigė jis ir pridūrė, kad, remiantis 2024 m. gruodžio mėnesio duomenimis, Indijos institucijos apie protrūkį nepraneša.
 
Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai tarptautinę bendruomenę ramina, teigdama: „Galiu užtikrinti, kad Kinijos Vyriausybė rūpinasi šalies piliečių ir į Kiniją atvykstančių užsieniečių sveikata.“ Ji akcentavo, kad „šalyje keliauti saugu“.

 
Pavojingiausias pažeidžiamoms grupėms
 
HMPV nėra naujas, tačiau dėmesio sulaukė dėl padidėjusio atvejų skaičiaus, ypač tarp vaikų iki 14 metų šiaurinėje Kinijoje.
 
HMPV, pirmą kartą identifikuotas 2001 m., priklauso tai pačiai virusų šeimai kaip ir respiracinis sincitinis virusas. Kaip skelbiama „The Daily Guardian“, virusas ypatingas tuo, kad plinta ne tik oro lašeliniu būdu, bet ir per užterštus paviršius. Jo pavojingumą didina ilgas inkubacinis periodas, trunkantis iki šešių dienų, per kurį užsikrėtę asmenys gali platinti virusą dar prieš pasireiškiant simptomams.
 
Virusas gali užkrėsti visų amžiaus grupių žmones, tačiau jis pavojingiausias pažeidžiamoms grupėms: mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms ir asmenims su nusilpusia imunine sistema. Tankiai apgyvendintose ir taršiose vietovėse, tokiose kaip Kinijos megapoliai, šios grupės susiduria su ypač didele rizika.

 
Sveikatos specialistai pabrėžia, kad HMPV simptomai gali būti įvairūs. „Lengvais atvejais jie primena įprastą peršalimą: pasireiškia karščiavimu, kosuliu, nosies užgulimu ir gerklės skausmu, – pasakoja dr. Atul Goel. – Tačiau sunkiais atvejais, ypač rizikos grupėms, liga gali komplikuotis į plaučių uždegimą, bronchiolitą ar net ūminį respiracinio distreso sindromą. Tokiais atvejais būtina hospitalizacija, o kai kuriems pacientams prireikia dirbtinės plaučių ventiliacijos. Specifinio antivirusinio gydymo nėra – medikai gali tik kontroliuoti simptomus ir teikti palaikomąją priežiūrą.“
 
Tęsiamais HMPV tyrimais siekiama geriau suprasti jo genetiką, elgesį skirtingose populiacijose ir kaip jis evoliucionuoja laikui bėgant. Šių veiksnių supratimas svarbus visuomenės sveikatos specialistams: sukaupus daugiau informacijos, galima geriau pasirengti būsimiems protrūkiams ir kurti veiksmingus gydymo būdus ar vakcinas.
 
„Šis virusas gali sukelti sunkią ligą, todėl žmonėms svarbu žinoti apie jo egzistavimą. Šviesti žmones – didžiausias mūsų iššūkis, – sako infekcinių ligų ekspertas prof. Paulas Griffinas. – Prieš šį virusą nėra nei vakcinos, nei antivirusinių vaistų, nors kelios vakcinos kuriamos. Nemanau, kad turėtume nerimauti dėl pandemijos, visgi praeities pamokas svarbu išmokti. Tikrai nesiūlau grįžti prie griežtų COVID-19 apribojimų, bet likti namuose, laikytis gero kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo bei rankų higienos žiemos sezono metu yra būtina."

 
Tarp kitko
HMPV infekcijos galima išvengti panašiai kaip ir kitų kvėpavimo takų infekcijų:
Reguliarus rankų plovimas muilu ir vandeniu yra būtinas HMPV plitimui mažinti. Žmonės turėtų vengti liesti veidą ir užsidengti burną bei nosį servetėle ar alkūne kosint ar čiaudint.
 
Sergantys asmenys turėtų vengti artimo kontakto su kitais, kad neplatintų viruso. Pažeidžiami asmenys, tokie kaip pagyvenę žmonės ir maži vaikai, turėtų imtis papildomų atsargumo priemonių, kad išvengtų užsikrėtimo.

Reguliarus dažnai liečiamų paviršių, tokių kaip durų rankenos, šviesos jungikliai ir telefonai, valymas ir dezinfekavimas gali padėti sumažinti paviršinio perdavimo tikimybę.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris