Imuniteto pasas. Izraelis vėl pirmauja

Ringailė Gvildė
2021-03-19
Ar gali nuo pandemijos „amžino įšalo“ išgelbėti imuniteto pasas, leidžiantis keliauti po pasaulį, atgaivinti ekonomiką ir tapti bilietu atgal į normalų gyvenimą? Panašu, kad gali, ir Izraelis vėl stato pasaulį ant blakstienų, rodydamas pavyzdį, kaip turi būti kovojama su pandemija, kad pagaliau nustotume būti jos įkaitais.
Imuniteto pasas. Izraelis vėl pirmauja
„Žaliasis pasas“ Izraelio piliečiams garantuos galimybę kai kuriuos karantino ribojimus tiesiog apeiti, mat jį turintys asmenys galės lankytis sporto salėse, restoranuose, renginiuose, įvairiose kitose neturintiems tokio dokumento ribojamose veiklose.

Dar vienas pasas
Po mėnesių mėnesius trunkančių karantinų vis daugiau pasaulio valstybių jaukinasi imuniteto paso idėją ir tikisi, jog kitos COVID-19 bangos atveju būtent šis įrankis leistų gyventi laisviau ir užtikrintai saugiau nei iki šiol.
Imuniteto pasas būtų dokumentas, įrodantis, jog asmuo yra skiepytas viena vakcinų nuo COVID-19 arba yra šia infekcija persirgęs ir jo imuniteto buvimą įrodo atlikti antikūnų tyrimai. Taip pat svarstoma, jog gali būti du naudojimo tipai – popierinis sertifikatas arba aktyvus QR kodas išmaniajame telefone.   

 
Kelios šalys jau sukūrė imuniteto pasų prototipus ir įdiegė reikiamas jų sertifikavimo formas. Kai kuriose toks procesas dar tik vyksta, o likusios svarsto, kuo jis būtų pravartus piliečiams. Imuniteto pasų skeptikai įspėja, jog gerais norais grįstas tik pragaras, esą toks įrankis tik supriešins visuomenes ir dar labiau išryškins nelygias šalių galimybes. Vis dėlto Izraelis, Kinija ir Bahreinas nusprendė, kad piliečiams nieko nelaukdami suteiks daugiau galimybių ir atgaivins vieną labiausiai pandemijos paveiktų sričių – turizmo sektorių.
 
Vėl nelygybė
Pasak Jungtinės Karalystės Nuffieldo bioetikos tarybos pirmininko Dave Archard, imuniteto pasakas galėtų būti naudojamas įvairiai veiklai, pradedant kelionėmis po pasaulį, baigiant galimybe jį pateikus lankytis teatruose ar restoranuose. Tačiau jis taip pat įspėjo, jog toks imuniteto pasas gali tapti dar vienu diskriminaciniu įrankiu siekiantiems įsidarbinti arba privesti iki nelygių galimybių visuomenės, mat vieni turės socialines teises keliauti, patekti į viešąsias erdves, o kiti – ne. Deja, vis dar nėra aišku, kaip tokie pasai veiktų praktiškai ir ar vietoje to, kad padėtų kovojant su pandemija nesukels atvirkštinio efekto.
 
Imuniteto paso šalininkai teigia, jog tai - puiki priemonė visiems, kurie nori gyventi laisviau, nes pateikdamas šį dokumentą asmuo įrodo, jog nėra potencialus viruso platintojas, ir tai turi suteikti tam tikrų privilegijų. Vienas idėjos šalininkų argumentų – skiepų pasas užtikrina, jog asmuo nekelia pavojaus ir savo sveikatai, mat neužsikrės. Tiesa šis argumentas itin ginčytinas, mat nei persirgimas COVID-19, nei vakcinacija nesuteikia šimtaprocentinės garantijos, jog asmuo neužsikrės. Susidaręs imunitetas tik apsaugo nuo sunkios ligos eigos, komplikacijų bei sumažina mirties riziką, tačiau užsikrėtimo galimybės visiškai neeliminuoja.
 

Negebėjimas užtikrinti vienodų vakcinacijos galimybių, taigi ir vienodos galimybės gauti bei naudoti imuniteto pasą sukels dar didesnį žmonių supriešinimą. Jungtinių Amerikos Valstijų Nobelio premijos laureatas Joseph Stiglitz teigia, kad labiausiai tokią galimybių nelygybę pajustų tų skurdesnių šalių piliečiai, kurios negeba užtikrinti pakankamo vakcinų kiekio įsigijimo ir palaikyti spartaus vakcinacijos tempo.
 
Londono imperatoriškojo koledžo imunologijos profesorius Danny Altmann teigia, jog nevienodi skiepijimo tempai šalyse, skirtingos vakcinos ir skirtingas jų efektyvumas jau savaime apsunkina vienodo imuniteto paso sertifikavimo galimybes pasaulio šalims.  
 
Apeis karantiną
Kelios minėtos šalys jau parengė imuniteto pasų ar sertifikatų versijas, nors dar nėra bendro Europos, juo labiau pasaulio sutarimo, kaip, kada ir kokiais atvejais jis galėtų būti naudojamas. Izraelis savąjį pavadino „Žaliuoju pasu“, kuris galioja pusę metų ir vėliau turi būti atnaujinamas. Šis imuniteto pasas Izraelio piliečiams garantuos galimybę kai kuriuos karantino ribojimus tiesiog apeiti, mat jį turintys asmenys galės lankytis sporto salėse, restoranuose, renginiuose, įvairiose kitose neturintiems tokio dokumento ribojamose veiklose. Negana to, Izraelis jau pasirašė susitarimus su Kipru ir Graikija, kad asmenys, turintys imuniteto pasus, tarp šių šalių galėtų judėti nevaržomai.
 
Kinija taip pat netruko įdiegti vakcinos paso formą – pažymėjimą, kuriame būtų nurodyta, jog asmuo yra skiepytas nuo COVID-19 arba turi patvirtinimą dėl persirgus susidariusio imuniteto. Pasak Kinijos užsienio reikalų ministerijos, šalies piliečiai taip pat galėtų turėti tiek popierinę, tiek skaitmeninę tokio paso formą ir ji leistų pagreitinti ekonomikos atsigavimą šalies viduje bei palengvintų keliones į kitas šalis. Tokiu pat pavyzdžiu seka ir Bahreinas, o Danija ir Švedija jau yra pasirengusios įdiegti sertifikavimo schemas.
 
Europos Sąjunga savo ruožtu taip pat svarsto apie bloko mastu galiojančią skaitmeninę pažymą, patvirtinančią vakcinaciją, kuri artėjančiais šiltesniais mėnesiais galėtų palengvinti europiečių keliones. Tokio dokumento idėja svarstoma ir Lietuvoje.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Lygija Baranauskienė (66 m.) iš Šakių r. pademonstravo nepaprastą valią – antrojo tipo diabetu serganti moteri...
  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Vasarą susitinkant su draugais, aplankant tėvus ir gimines pokalbis neretai užsisuka apie sveikatą ir ligų įtaką kasdieniam gyveni...

  Budinti vaistinė


  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

  Sveika šeima


  Naminiai ledai – laisvė fantazijai

  Kokia vasara be ledų? Jokia, ir dėl to nesiginčys niekas, ypač, kuomet karščiai prie žemės lenkia taip, kad norisi tik ko nors šalto. Tačiau prekybos centruose esantys ledai yra tokios kalorijų bombos, kad vasarai baigiantis galime nebetilpti į veidrodžius. Dietistė Živilė Dumbraitė-Varkalienė sako, jog yra ir sveikesni...

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  203-oji diena
  Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena
  Į savo vartus...
  Henrikas Vaitiekūnas Į savo vartus...
  Tiesa, subalansuota visiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tiesa, subalansuota visiems

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica