Ilgametė patirtis – sektinas pavyzdys

www.lsveikata.lt
2020-07-27
Pasauliui su nerimu laukiant antrosios koronaviruso bangos ekspertai vertina geriausius sprendimus, kaip efektyviai užkirsti kelią jo plitimui ir išvengti didelių nuostolių sveikatos apsaugos sistemai. Patirties su įvairių ligų protrūkiu turinčios šalys tikina, jog strategija - gana paprasta. Pasak Japonijos Kavasakio visuomenės sveikatos centrų vadovės Yuko Koizumi, virusas - gal ir naujas, tačiau sprendimai naudojami jau seniai.
Ilgametė patirtis – sektinas pavyzdys
Septyni Kavasakio visuomenės sveikatos centrai suvaidino gyvybiškai svarbų vaidmenį užkardant koronaviruso protrūkį Japonijoje. Šie centrai jau turėjo apmokytų kontaktų sekėjų armiją, kuri galėtų tapti pavyzdžiu kitoms šalims, kai šios bandys kurti savo sistemas kovai su naujomis pandemijomis.

Pažįstama strategija
Kaip sako centrų vadovė Y.Koizumi, koronavirusui suvaldyti ji ir jos komanda vadovavosi jau pažįstama strategija, kuri naudota tiek pandemijų, tiek įvairių sezoninių ligų protrūkio atvejais praeityje. Jos tikslas – atsekti infekcijos kelius per artimus kontaktus, tikrinti sveikstančius pacientus, gydymą organizuoti tada, kada jo iš tikrųjų reikia. Pasak Y.Koizumi, šis taisyklių rinkinys padėjo sėkmingai suvaldyti koronaviruso pandemiją.
 

Septyni Kavasakio visuomenės sveikatos centrai priklauso daugiau nei 450 tokio pobūdžio Japonijos institucijų tinklui, kuris suvaidino gyvybiškai svarbų vaidmenį ribojant viruso protrūkį. Šie centrai jau turėjo apmokytų kontaktų sekėjų armiją, kuri galėtų tapti pavyzdžiu kitoms šalims, kai šios bandys kurti savo sistemas kovai su naujomis pandemijomis.
„Nemanau, kad būčiau galėjusi tai padaryti, jei nebūčiau iš anksto žinojusi, kaip turėčiau tvarkytis. Be to, mes jau turėjome komandą, kuri galėjo efektyviai komunikuoti ir bendradarbiauti“, sako Y.Koizumi.
 
Lemiamas vaidmuo
Ekspertų teigimu, būtent šie visuomenes sveikatos centrai, kurie ne pandemijos metu įgyvendina visuomenės sveikatos politiką, pradedant patarimais, kas yra sveika gyvensena iki smurto prieš vaikus tyrimais, padėjo išvengti viruso sprogimo šalyje. Dar sausį, kai šalyje buvo nustatyti pirmieji ligos atvejai, būtent centrų darbuotojų komandos suvaidino lemiamą vaidmenį. „Prašėme virusu užsikrėtusių žmonių nupasakoti savo judėjimą, pasidalyti asmenine informacija ir atskleisti sutiktų žmonių duomenis, siekiant atsekti, ką reikėtų ištirti ir izoliuoti. Nors iki
COVID-19 pandemijos protrūkio jie buvo bemaž nežinoma medicinos bendruomenės dalis, dabar apmokyti kontaktų sekėjai tapo sėkmingo viruso atsako ašimi, o jų darbas reikalingas visose šalyse“, - duodama interviu „Bloomberg“ teigė centrų vadovė.
Iš karto po pirmo COVID-19 atvejo centrai į ligonines siuntė darbuotojus, kurie ne tik aiškino, kodėl svarbu atsekti kontaktus, kaip tinkamai dezinfekuoti gydymo įstaigų zonas, kokių priemonių imtis, bet ir daug dirbo su bendruomenėmis.
 

Visuomenės pasitikėjimas
Daugelyje kitų Azijos šalių valdžios atstovai priimdavo sprendimą viešai skelbti užsikrėtusių žmonių duomenis, pranešdavo jų darbovietėms ir panašiai. Tai, pasak Y.Koizumi, nelabai tinkamas sprendimas. „Tokiais atvejais svarbus žmonių pasitikėjimas ir privatumo užtikrinimas, kad jie kuo atviriau ir nuoširdžiau papasakotų apie kontaktus, kur lankėsi ir nesistengtų ko nors nuslėpti“, - teigė Y.Koizumi.

„Žmonės pasitiki visuomenės sveikatos centrais ir dalijasi informacija. Centruose dirbantys specialistai puikiai supranta bendruomenių ypatumus ir kartais net vadinami „bendruomenės klijais“. Kaip to pasiekti? Na, šiuo atveju turbūt reikėtų pradėti nuo jų plačių funkcijų. Pirma, tokie centrai nėra tik į infekcinių ligų protrūkius reaguojančios institucijos. Jie sprendžia su sveikata susijusias bendruomenės problemas. Pavyzdžiui, moko vyresnio amžiaus žmones laikytis dietos, mankštintis, atlieka naujagimių sveikatos patikrinimus. Ir tai - ne vienintelės jų funkcijos. Jie taip pat išduoda barams bei restoranams licencijas, tiria apsinuodijo atvejus ar smurtą prieš vaikus. Taip užsimezga gilus ryšys su bendruomene. Turbūt čia ir slypi sėkmė, kodėl koronavirusas šalyje neplito taip sparčiai. Pandemijos laikotarpiu vienas svarbiausių centrų prioritetų tapo infekcijos sekimas bei piliečių informavimas apie būtinas apsaugos priemones“, - sako Tokijo universiteto visuomenės sveikatos tyrėja Haruka Sakamoto.

 
Tarp kitko
Pasak Osakos Kansai universiteto visuomenės sveikatos profesoriaus Toshio Takatorige, Japonijos visuomenės sveikatos centrų kovos su tuberkulioze programa siekia dar praėjusio amžiaus ketvirtąjį dešimtmetį. „Šią ligą kaip ir COVID-19 tenka atsekti ir identifikuoti. Tuomet tuberkuliozės problema buvo rimtesnė nei dabar koronavirusas“, – pabrėžė T.Takatorige.
Iki šios dienos tuberkuliozės valdymas yra viena pagrindinių visuomenės sveikatos centrų funkcijų, o Japonijoje ligos suvaldymo rodiklis yra vienas aukščiausių tarp EBPO šalių.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Mėnesį laiko trunkantis sausas kosulys, pradėjęs kristi svoris, padidėjęs nuovargis dirbant ir gyvenant tuo pačiu ritmu gali būti ...
  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica