Humanitarinės katastrofos priešaušris

Algimantas Kriptas
2023-06-02
Politinis nestabilumas Sudane, kur vyksta ginkluota kova tarp šalies ginkluotojų pajėgų, remiančių valstybės vadovą, ir RSF vadovaujamų generolo Mohamed Hamdan Dagalo baigia peraugti į humanitarinę katastrofą.   
Humanitarinės katastrofos priešaušris
Į Čadą atvykstantys Sudano gyventojai yra patys skurdžiausi ir pažeidžiamiausi.

Susirėmimai nesiliauja
Daugiau negu milijonas žmonių buvo priversti palikti namus dėl Sudane vykstančio ginkluoto konfilkto. Šalis yra apimta smurto jau nuo balandžio 15 d., kai neramumai tarp kariuomenės ir sukarintos grupės (RSF) peraugo į susirėmimus. Žuvo šimtai žmonių, o sostinė Chartumas kaip ir kiti šalies regionai pavirto į karo zoną. Visa tai šalį panardino į chaosą – sparčiai mažėja maisto, pinigų ir būtinųjų prekių.
 
JT vyriausiojo komisaro pabėgeliams atstovas spaudai Matthew Saltmarsh pareiškė, kad šalies viduje namus palikti teko 843 tūkst. žmonių. Apie ketvirtis milijono Sudano gyventojų paliko šalį. Kaip skelbia „Al Jazeera“, pabėgėliai pasitraukė į Pietų Sudaną, Čadą, Etiopiją ir Egiptą. M.Saltmarsh Reuters pareiškė, kad didelė dalis į kaimynines šalis pasitraukusių žmonių patyrė smurtą.

 
Sunkiausia padėtis Čade
Didėjantis pabėgėlių srautas Čadui kelia didelius iššūkius. Kaip „Reuters“ sakė tarptautinės Raudonojo Kryžiaus ir Afrikos regiono direktoriaus pavaduotojas Pierre Kremer, pabėgėlių perkėlimas pavirto į savotiškas lenktynes. Šis antplūdis apsunkina humanitarinę pagalbą – naujai atvykusius žmones tenka įkurdinti toliau nuo sienos. Pagalbą reikia pristatyti į atokiose šalies vietovėse esančius migrantų miestelius.
 
P.Kremer pridūrė, kad kyla rizika, jog šiose vietovėse ištiks didžiulio masto humanitarinė nelaimė. Į Čadą atvykstantys Sudano gyventojai yra patys skurdžiausi ir pažeidžiamiausi. Kaip praneša CNN, tai – daugiausiai kaimų ūkininkai. Jiems patekimas į Čadą buvo vienintelė proga užsitikrinti saugumą. Kitaip negu tūkstančiai, kurie evakavosi per Port Sudaną ar išskrido iš šalies, jie neturi dvigubų pilietybių arba užsienio vizų.
 
Susitarta nutraukti ugnį
Praėjusį šeštadienį kariaujančios pusės pasiekė susitarimą dėl savaitę truksiančių paliaubų. Šios prasidėjo pirmadienį. Susitarimas taip pat įpareigojo, kad būtų tiekiama humanitarinė pagalba, atkuriamos būtinosios paslaugos ir nuo ligoninių atitrauktos pajėgos. Prieš tai buvusios paliaubos nutrūko vos prasidėjusios. JAV valstybės departamentas pripažino, kad pastarieji mėginimai tarpininkauti užtikrinant taiką Sudane žlugo.

 
Visgi dabar egzistuojančios paliaubos turi esminį skirtumą. BBC praneša, kad kitaip nei iki tol buvę ugnies nutraukimai, šios paliaubos yra remiamos JAV, Saudo Arabijos ir tarptautiniu mastu remiamu paliaubų stebėjimo mechanizmų. Kaip žiniasklaidai teigė vietos gyventojai, sostinėje Chartume bei Omdurmano mieste buvo girdima artilerija ir naikintuvai. Al Jazerra reporterė Hiba Morgan antradienį iš Chartumo pranešė, kad iš sostinės centro buvo matyti kylantys dūmų kamuoliai. Žurnalistė pridūrė, jog nuo pat paliaubų paskelbimo jos buvo pažeistos abiejų kariaujančių pusių.
 
JAV valstybės departamento atstovas spaudai Matthew Miller pareiškė, kad paliaubų pažeidimai yra užfiksuoti. Pasak atstovo, egzistuoja papildomos priemonės, kuriomis galima spausti kovojančias puses nutraukti kovos veiksmus. Prireikus jos bus panaudotos.

 
Pavojus žurnalistams
Nuo ginkluoto konflikto pradžios Sudane dirbantys žurnalistai sulaukia grasinimų tiek iš armijos, tiek iš RSF rėmėjų. Prieš žiniasklaidos darbuotojus taikomas spaudimas dėl jų pranešimų apie iš abiejų pusių vykdomus žmogaus teisių pažeidimus. Tikslus bauginimus patyrusių žurnalistų skaičius nėra žinomas, bet „Al Jazeera“ jų identifikavo šešis. Šiems žurnalistams buvo grasinama mirtimi.
 
Daug kitų žurnalistų atsidūrė socialiniuose tinkluose esančiuose sąrašuose. Viena žurnalistė atskleidė „Al Jazeerai“, kad privačioje „WhatsApp“ grupėje, skirtoje Sudano žurnalistams, ji sukritikavo RSF kovotojus, kurie plėšė namus ir prievartavo moteris. Iš vieno RSF palaikančio grupės nario reporterė gavo grasinančią žinutę. Tiesa, grasinimais užsiima abi konflikto pusės, pasitaiko ir smurto protrūkių. RSF kovotojas sužeidė fotožurnalistą Faiz Abubakr, kai jis bandė užfiksuoti susirėmimus gatvėse. Kovotojai sulaikė žurnalistą, prieš jį naudojo smurtą bei kaltino šnipinėjimu kariuomenei.
 
Sudano žurnalistų tinklo narys Mohamad el-Fatih Yousif teigia, kad medijų darbuotojams iškilęs rimtas pavojus. Jiems negalima užimti neutralios pozicijos. „Al Jazeera“ susisiekė su RSF atstovu spaudai Youssef Ezzat ir pasiteiravo apie kovotojų išpuolius prieš žurnalistus. Y.Ezzat teigė, jog apie jokius incidentus negirdėjo ir patikino, kad RSF bendradarbiauja su žiniasklaida. Nei vienas iš kalbintų reporterių RSF neapibūdino kaip bendradarbiaujančios. Kai kurie iš jų pridūrė, kad svarsto palikti Sudaną, nes baiminasi armijos bei RSF išpuolių. Sudano žurnalistų susivienijimui vadovaujantis Abu Idriss teigė suprantantis norinčius išvykti kolegas. Visgi, jo nuomone, žurnalistai turi pasilikti šalyje, kad būtų atspindėta tikroji situacija.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

  S.Miežinienė: už gražias akis neapdovanoja

  VšĮ Panevėžio miesto odontologijos poliklinikos laikinoji vadovė Santa Miežinienė, šiemet įsisegusi Nusipelniusio Li...
  Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

  Garsiajame žurnale „Nature“ – Lietuvos mokslininkių pavardės

  Gegužę prestižiniame tarpdisciplininiame mokslo žurnale „Nature“ buvo publikuoti gausaus tarptautinio mokslininkų kole...

  Budinti vaistinė


  Nėra paso – nebus ir vaistų

  Nėra paso – nebus ir vaistų

  Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...
  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką žūtbūt privalome turėti kartu su savimi?

  Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisv...

  razinka


  Sveika šeima


  Apie laimingiausią Lietuvos jaunimą kalba pasaulis

  Lietuvos jaunimas – laimingiausias pasaulyje, skelbiama Pasaulio laimės ataskaitoje. „Kaip, kodėl?“ – klausia užsienio žiniasklaida, stebisi ir patys lietuviai. Bene didžiausią indėlį, ieškant Lietuvos jaunimo laimės priežasčių, neseniai įnešė garsusis britų dienraštis „The Guardian&...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Pseudomokslas apie makalienę
  Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę
  Apie ponią Frustraciją Mortenson
  Henrikas Vaitiekūnas Apie ponią Frustraciją Mortenson
  Pats juokingiausias rašinys
  Henrikas Vaitiekūnas Pats juokingiausias rašinys

  Naujas numeris