Griūnantis Pietų Korėjos rūkalių rojus

Arnas Šarkūnas
2014-09-19
Šios Azijos šalies valdžia nusprendė nuo kitų metų pradžios beveik dvigubai padidinti rūkalų kainas. Tokiomis drastiškomis priemonėmis norima bent kiek sumažinti vieną didžiausių rūkančių vyrų rodiklių pasaulyje. Statistika skelbia, kad Pietų Korėjoje rūko kas ketvirtas šalies gyventojas.
Griūnantis Pietų Korėjos rūkalių rojus
Pietų korėjiečiai kiek įmanydami stengiasi pažaboti rūkymo pramonę.

Rūko kas antras vyras 
Pasiūlymas, už kurį dar turi būti nubalsuota parlamente, sulaukia ne tik palaikymo – be tabako kompanijų lobistų į atlapus valdantiesiems kimba ir opozicija. Ši teigia, kad tokie suvaržymai, kai vidutinė alga šalyje maždaug 2 306 122 vonų (5 954 litai), o pakelis cigarečių ir po kainų pakėlimo atsieis tik kiek daugiau nei Lietuvoje – nieko doro. Manoma, kad visų pirma reikia viešinti rūkymo sukeliamas sveikatos problemas. Tai kiek panašėja tik į nenorą priimti racionalų sprendimą, mat vienoje pozicijos pasiūlymo dalių apie tai ir kalbama – cigarečių pakeliai turi būti privalomai žymimi daugybėje valstybių jau įprastais tapusiais perspėjančiais ir kartais ypač šlykščiais paveiksliukais. Be to, pasiūlyta uždrausti cigarečių reklamą mažmeninės prekybos centruose.

Kad būtina ką nors daryti, aišku kaip dieną. Pakelis cigarečių Pietų Korėjoje mūsų pinigais kainuoja maždaug 2 000-2 500 vonų (5-6,4 lito). Tokiam pigumui atsispirti sunku, tad nieko keisto, kad maždaug 44 proc. visų suaugusių šalies vyrų turi šį žalingą įprotį. Dėl socialinių dogmų, rūkančių moterų yra kelis kartus mažiau. Manoma, kad toks kainų pokytis paveiks ir jaunesnius – nustatyta, kad jie bent keturis kartus jautresni kainų padidėjimui nei suaugusieji. Ekspertai prognozuoja, kad toks kainų pakėlimas tabako vartojimą sumažins maždaug iki 34 procentų. O iki tol – rūkantieji džiaugiasi. Šalyje gyvenanti lietuvė Justina pasakoja, kad Pietų Korėjoje rūkoma praktiškai visur, išskyrus viešas vietas. Ten rūkyti uždrausta dar pernai. Tačiau dūmuose „skęsta“ barai, o kavinėse ir restoranuose išskirta daugybė staliukų, kur bent jau iki kitų metų pradžios dar galima prisidegti cigaretę.
 
„Lyderė“ tarp savų
Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos narė Pietų Korėja lenkia tokias „koleges“ kaip Turkija, Graikija ir Japonija, kur rūkymo kultūra turi gilias šaknis. Pastarojoje cigarečių kainos didinimas pirmąkart per 17 metų davė teigiamos naudos. Liepą paskelbtas tyrimas atskleidė, kad rūkančiųjų skaičius Japonijoje nukrito iki mažiau nei 20-ies procentų: rūko kas trečias vyras ir kas dešimta moteris. Tai, palyginti, gana mažas skaičius, nes 1966 metais šioje šalyje rūkė kas antras žmogus, o vyrų – net 83,7 procentai.
Pietų Korėjoje tokia sėkmės istorija – taip pat ne naujiena. Po paskutinio cigarečių kainų kėlimo 2004 metais, kai kaina padidėjo kiek daugiau nei 500 vonų (1,30 lito), rūkančiųjų skaičius sumažėjo kone 15 procentų. Be to, optimistai galėtų pasakyti, kad tai gali tapti ir impulsu šalies ekonomikai, mat šalies biudžetą kasmet numanoma papildyti bent 2,8 trilijonų vonų (7,2 mlrd. litų). Deja, bet vien su rūkymu susijusių ligų gydymui kasmet skiriama maždaug 1,7 trilijonai vonų (4,4 mlrd. litų), tad suma ne tokia jau didžiulė.
Problemą aštrina tai, kad daugiau nei pusę maždaug 9,3 trilijonais vonų (24 mlrd. litų) įvertintos šalies tabako rinkos valdo viena kompanija – KT&G. Jos situaciją gerina ir balandį šalies Aukščiausiojo Teismo atmestas 30-ies plaučių vėžiu sergančių pacientų ieškinys. Be to, ieškinį iškėlė ir šalies sveikatos apsaugos draudikai. Jie reikalavo trijų vietinių bei užsienio tabako kompanijų atlyginti 53,59 mlrd. vonų (138 mln. litų) sumą pacientams, kurių ligas sukėlė rūkymas. Nors tokia suma – vos lašas jūroje, tačiau tokie pavyzdžiai bent parodo, kad Pietų Korėja nusprendė ryžtingai kovoti prieš rūkymą. Šį žalingą įprotį turintys šalies gyventojai nuogąstauja, kad toks žingsnis tik pradžia – galbūt užtraukti dūmo tuojau nebebus galima ir barų viduje.
 
Tarp kitko
Bostono sveikatos universiteto mokslininkai nagrinėjo ryšį tarp įvairių JAV valstijų valstybės antialkoholinės politikos ir alkoholio vartojimo.
Paaiškėjo, kad kuo griežčiau valstybiniu lygiu kovojama su alkoholio vartojimu, tuo mažiau yra jį vartojančių žmonių. Veiksmingiausiu kovos būdu amerikiečiai įvardijo alkoholinių gėrimų kainų didinimą ir pardavimo vietų mažinimą. Mokslininkai įsitikinę, kad panašios priemonės būtų veiksmingos kovojant ir su rūkymu. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...
    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...

    Budinti vaistinė


    „Gintarinė vaistinė“: teismo sprendimas rodo, kad esame teisūs

    „Gintarinė vaistinė“: teismo sprendimas rodo, kad esame teisūs

    Regionų administracinio teismo Šiaulių rūmai priėmė sprendimą panaikinti 2022 m. gruodžio 9 d. Konkurencijos tarybos nutarimą ir j...
    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Įvairiuose formatuose ne kartą kalbėta, kad gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas Lietuvos pacientams stringa ir dėl itin...

    razinka


    Sveika šeima


    Pogimdyvinės depresijos skyrius? Kodėl gi ne!

    Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT) pateikė siūlymą Sveikatos apsaugos ministerijai steigti skyrius, neatskiriančius psichologines problemas patiriančios mamos ir naujagimio. „Sunkiausiose situacijose reikia pritaikytų sąlygų, paruoštų specialistų ir papildomo laiko. Vien skyriaus įsteigimas problemos nei&scaro...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris