Graikijos sveikatos sistema miršta

Darius Matas
2015-06-19
Įkaitais laikomi kūdikiai, durininkai ir budėtojai dirbantys paramedikais – tai tik dalis Graikijos ligoninių kasdienybės šaliai gresiančio bankroto akivaizdoje. Kol valdžios atstovai desperatiškai mėgina rasti išeitį, tūkstančiai pacientų ligoninėse miršta nesulaukę pagalbos.
Graikijos sveikatos sistema miršta
Graikijoje nebėra net kam vairuoti greitosios pagalbos automobilių trūksta lėšų kurui, o pačios ligoninės susiduria su medikamentų ir tvarsčių trūkumu.

Kasdienybė šokiruoja
Šią savaitę Atėnų ligoninėse apsilankęs britų žurnalistas Ianas Birrelis liko apstulbęs.
„Šalies būklę geriausiai parodo jos sveikatos apsauga. Kai savo akimis pamatai Graikijos sistemos konvulsijas, supranti, kaip beprotiška gyventi sąlygomis, kokiomis šiuo metu funkcionuoja kadaise puikia sveikatos priežiūros sistema garsėjusi šalis“, - teigia žurnalistas. Jo teigimu, vienos ligoninės konsultantas pasakojo, kad yra buvę penki atvejai, kai perpildytose palatose naujagimiai laikyti įkaitais, kol jų tėvai sugebėjo sumokėti už gydymą. Greitosios pagalbos automobiliai rūdija garaže, nes nebėra kam jų vairuoti, trūksta lėšų kurui, o pačios ligoninės susiduria su medikamentų ir tvarsčių trūkumu.

 
Pinigų nebėra
Dar prieš penkerius metus 11 mln. gyventojų turinti Graikija sveikatos apsaugai skyrė 17,97 mlrd. eurų - tai daugiau nei Europos Sąjungos šalių vidurkis. Šiuo metu išlaidos yra perpus mažesnės ir situacija toliau prastėja. Per pirmus keturis šių metų mėnesius beveik pusantro šimto šalies ligoninių pasidalino 42,9 milijonus eurų, t.y. 94 proc. mažiau nei pernai. Padėtis - beviltiška, visi rezervai išeikvoti. Juos dar pernai perėmė vyriausybė, desperatiškai ieškodama lėšų tarptautiniams kreditoriams ir valstybės tarnautojams.
Graikijos ligoninėse neįstengiama laikytis minimalių sanitarijos normų. „Yra įstaigų, kurių finansinė padėtis neleidžia įsigyti tai, kas būtiniausia: nėra nei pirštinių, nei chalatų, nei dezinfekuojamųjų servetėlių“, - sako Europos profilaktikos ir ligų kontrolės centro direktorius Markas Šprengeris.
Krizė taip išplito, kad humanitarinė organizacija „Médecins Sans Frontières“ šiuo metu rengia planą, kaip padėti šaliai, jei situacija dar blogėtų. Įprastai, pasaulyje tokios priemonės taikomos karinių konfliktų zonose.
 
Pacientai nesulaukia pagalbos

Nikaia ligoninės, Pirėjo uoste, nutolusioje vos dešimt kilometrų nuo šalies sostinės Atėnų, specialistai iš paskutiniųjų stengiasi padėti nuolat plūstantiems skubios pagalbos reikalingiems pacientams. Įstaigoje apsilankęs žurnalistas Ianas Birrelis buvo šokiruotas tvyrojusio chaoso. Pirmiausiai jo akį patraukė koridoriuje vienui viena vežimėlyje palikta senyvo amžiaus moteris. Ji daugiau kaip keturias valandas laukė, kol kas nors teiksis padėti. Šalia matyti dar penki vyresnio amžiaus pacientai, gulintys neštuvuose, pora jų akivaizdžiai kamuojami skausmų. Alzheimeriu sergantį uošvį, kuris skundžiasi nepakeliamu pilvo skausmu, atvežęs vyras teigia, kad situacija yra tiesiog nepakenčiama. „Mano paties tėvas Kretoje neseniai patyrė infarktą, greitoji pagalba per aštuonias valandas nesugebėjo atvykti, todėl teko kviesti taksi ir vien už kelionę iki ligoninės sumokėti 150 eurų“, - piktinosi graikas.
 
Trūksta darbuotojų
Vyriausiasis ligoninės neurochirurgas Panosas Papanikolaou teigia, kad tik penkios iš vienuolikos ligoninėje esančių operacinių yra naudojamos. Ypač trūksta slaugytojų, jų šiuo metu yra 450, beveik perpus mažiau nei reikėtų. Jos dėl didelio darbo krūvio prikaupė daugybę atostogų ir laisvadienių, todėl per ateinančius porą mėnesių, liks tik dvi veikiančios operacinės. Tai gali tapti tikru iššūkiu, nes liepos ir rugpjūčio mėnesiais į šalį atvyksta milijonai užsienio turistų. „Mano nuomone, sprendimas nesamdyti daugiau darbuotojų yra nusikaltimas. Intensyvios priežiūros specialistai skaičiuoja, kad per metus nesulaukę pagalbos miršta daugiau kaip 2 tūkstančiai žmonių“, - pasakoja P.Papanikolaou.
Vienos palatos slaugytojos savo lėšomis įsigijo kraujospūdžio matuoklį, termometrus ir kitos įrangos, nes suprato, kad artimiausiu metu ligoninėje tam pinigų neatsiras. Slaugytoja Panayota Conti pasakoja, kad kartais iš nevilties norisi šokti pro langą. „Naktinėje pamainoje tenka prižiūrėti 20-30 ligonių, trečdalis jų – po sudėtingų operacijų. Jei bent poros jų gyvybei kiltų rimtas pavojus, pavyktų išgelbėti tik vieną“, - teigia P.Conti, kurios septynios kolegės jau išvyko ieškoti geresnių darbo sąlygų į Jungtinę Karalystę.
 
Tarp kitko
Nuogąstaujama, kad per beveik dešimtmetį trunkančią krizę šalyje vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė Graikijoje sumažėjo trejais metais. Jei informacija pasitvirtins, tai bus precedento neturintis atvejis modernioje Europoje.
Krizė šalyje padidino neturinčių sveikatos draudimo gyventojų skaičių nuo 500 tūkst. iki 2,5 mln. žmonių. Onkologijos instituto Agios Savvas gydytojas Georgas Vichasas, netekęs darbo ėmėsi iniciatyvos. Negalėdamas susitaikyti su pagalbos nesulaukiančių pacientų mirtimis, Atėnuose įkūrė nemokamą gydymo įstaigą, kurioje dirba savanoriai sveikatos specialistai. Pastaruoju metu tokių įstaigų skaičius šalyje jau pasiekė 39.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica