Fiksuojamas naujų COVID-19 atmainų plitimas

Algimantas Kripas
2023-08-31
COVID-19 – pats didžiausias XXI amžiaus sveikatos iššūkis. Nors masiniai karantinai jau praeityje, kai kuriose valstybėse yra fiksuojami naujų šios ligos atmainų protrūkiai. Ar jie gali iš naujo sukaustyti pasaulį?
Fiksuojamas naujų COVID-19 atmainų plitimas
JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) pareiškė, kad stebi naują, labai mutavusią COVID-19 atmainą – BA.2.86. „Reuters“ praneša, jog naujoji atmainos forma užfiksuota keturiose valstybėse: Jungtinėje Karalystėje, Danijoje, Izraelyje bei JAV.

Išsiskiria sparčiomis mutacijomis
JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) pareiškė, kad stebi naują, labai mutavusią COVID-19 atmainą – BA.2.86. „Reuters“ praneša, jog naujoji atmainos forma užfiksuota keturiose valstybėse: Jungtinėje Karalystėje, Danijoje, Izraelyje bei JAV.
 

Mokslininkai akylai stebi naująjį COVID-19 variantą, kadangi jis turi 36 mutacijas, kurios skiriasi nuo šiuo metu dominuojančio XBB.1.5 varianto. Sunku pasakyti, koks galėtų būti BA.2.86 plitimas. „NBC News rašo,“ kad evoliucijos biologas Jesse Bloom pastebėjo, jog nuo originalios omicron atmainos atsiradimo tarp žmonių nebuvo užfiksuota naujo varianto, kuris iš karto turėtų tiek daug mutacijų. Mokslininkas pridūrė, jog remiantis seka galima teigti, kad BA.2.86 bus pakankamai atsparus antikūnams, kuriuos žmonės turi dėl persirgimų ir ankstesnės vakcinacijos.
 
Kaip „ABC News“ teigė Bostono vaikų ligoninės epidemiologas Dr. John Brownstein, mokslininkams susirūpimą kelia ir tai, kad keturios mutacijų sekos buvo aptiktos trijuose žemynuose. Visgi epidemiologas pridūrė, kad šiuo metu dar nėra atlikta jokio duomenų stebėjimo. Dėl to, dr. John Browstein manymu, nėra jokios priežasties nerimauti.
 
Kalifornijos universiteto infekcinių ligų specialistas dr. Peter Chin-Hong mano, kad dėl skiepijimo, persirgimų ir sustiprinamosios vakcinacijos naujasis variantas neturėtų sukelti jokių protrūkių. Jo manymu, situacija būtų buvusi visai kitokia, jeigu šis variantas būtų atsiradęs, pavyzdžiui, 2020 kovą. Visgi, ekspertų teigimu, dėl nerimą keliančio mutacijų skaičius dar anksti kalbėti apie tai, ar BA.2.86 gali sukelti sunkesnę COVID-19 ligos formą. Jau patvirtinti atvejai taip pat nepadeda nusakyti aiškesnės padėties.
 
CBS News rašo, kad Mičigano valstijoje užfiksuotas vienintelis atvejis buvo nustatytas senyvo amžiaus žmogui. Jam pasireiškė lengvi simptomai, o hospitalizacijos neprireikė. Danijos sveikatos specialistų teigimu, šios COVID-19 atmainos simptomai nesiskyrė nuo įprastai būdingų šiai ligai. Pastaraisiais mėnesiais dažniausiai pacientams pasireiškia tokie patys ligos požymiai kaip ir pernai – tai kosulys, sloga, nuovargis, raumenų ir galvos skausmai. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, jog BA.2.86 priskiria prie stebimų variantų.
 

Stebėjimas vis dar būtinas
Dar viena koronaviruso atmaina Eg.5 arba Eris iš pradžių plito Pietų Korėjoje, Kinijoje bei Japonijoje. Šiuo metu didėjantis jos paplitimas yra fiksuojamas Europoje ir Šiaurės Amerikoje. „Euro News“ rašo, kad Jungtinėje Karalystėje tai labiausiai išplitęs koronaviruso variantas. Jis sudaro 14 proc. visų atvejų. PSO savo rizikos vertinime skelbia, kad kai kuriose valstybėse, su kylančiu Eris paplitimu yra pastebėtas ir padidėjęs hospitalizacijų skaičius.
 
„ABC News“ praneša, kad jų skaičius didėja jau penktą savaitę iš eilės. Mirčių skaičius yra pakankamai stabilus. Naujais duomenimis tik 1,3 proc. visų mirčių JAV yra priskiriama COVID-19. Pastaruoju metu taip pat nėra įrodymų, kad Eris atmaina galėtų sukelti sunkesnius susirgimus. Dabartinį atvejų augimą būtų galima paaiškinti tuo, jog šiauriniame pusrutulyje šiuo metu yra vasarinės COVID-19 bangos vidurys. Vasaros karščių metu žmonės yra linkę būti kondicionuojamose erdvėse. Virusui toliau mutuojant, mažėja dėl ankstesnių infekcijų susidariusi apsauga. Taip išauga naujų infekcijų rizika.
 
PSO COVID-19 techninė vadovė, epidemiologė Maria Van Kerkhove pabrėžė, kad egzistuoja nerimas, jog gali atsirasti naujų ligos variantų, kurie galėtų pasižymėti sunkesnėmis formomis. Dėl to, situacijos stebėjimas yra privalomas. „Deutsche Welle“ skelbia, kad valstybėms yra būtina skelbti su koronavirusu susijusio mirtingumo, hospitalizacijų bei intensyvios terapijos atvejų statistiką. Visgi, liepos mėnesį tik ketvirtadalis visų valstybių PSO pateikė savo mirtingumo statistikas. Tik 11 procentų visų valstybių pateikė intensyvios terapijos atvejus. M.Van Kerkhove teigimu, sekos nustatymas taip pat svarbus. Epidemiologė pabrėžė, kad manyti, jog virusas išnyko, būtų klaida.

 
Tarp kitko
Naujos COVID-19 vakcinos, sukurtos kompanijų „Novavax“, „Pfizer“ bei „Moderna“ greičiausiai suteiks apsaugą nuo dabar JAV dominuojančios Eris atmainos. Vaistų gamintojai patobulintas vakcinas pritaikė omikron subvariantui XBB.1.5. Visgi, pradiniai duomenys bei sveikatos ekspertų nuomonės leidžia daryti prielaidą, jog patobulintos vakcinos padės kovoti su Eris plitimu.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

  Budinti vaistinė


  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

  Sveika šeima


  Ant stalo – užkrėstas laimikis iš miško

  Rudenį prasidėjus medžioklės sezonui žvėriena tampa delikatesu, kuris su pasididžiavimu tiekiamas ne tik ant šeimos, bet ir svečių stalo. Specialistai įspėja, jog vartojant trichinelioze užkrėstą kiaulių, šernų ar bebrų mėsą galima susirgti visam gyvenimui.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
  Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

  Naujas numeris